Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Używane BMW X1 E84. Wady, zalety, opinie. Co warto wiedzieć przed zakupem?

BMW X1 E84 to kompaktowy crossover, który cieszy się dużą popularnością wśród miłośników marki. Wiele osób rozważa zakup tego modelu na rynku wtórnym, szukając atrakcyjnej ceny i dobrego stanu technicznego. Zanim jednak zdecydujesz się na używanego X1 pierwszej generacji, warto dokładnie poznać ten samochód, jego zalety, wady oraz typowe usterki.

używane bmw x1 i
Fot. BMW

Pierwsza odsłona BMW X1, oznaczona kodem fabrycznym E84, była produkowana w latach 2009-2015. Model ten zbudowano na bazie płyty podłogowej BMW serii 3 E91, co zapewniło mu dobre właściwości jezdne i komfortowe zawieszenie. X1 E84 wyróżnia się dynamiczną stylistyką, charakterystyczną dla marki BMW, oraz przestronnym i funkcjonalnym wnętrzem.

Pod maską pierwszej generacji BMW X1 znajdziemy szereg silników benzynowych i wysokoprężnych. Wśród jednostek benzynowych warto zwrócić uwagę na 2.0 (sDrive18i, sDrive20i, xDrive20i) oraz 3.0 (xDrive28i). Silniki diesla to 2.0 (sDrive16d, sDrive18d, sDrive20d, xDrive18d, xDrive20d) oraz 2.3 (sDrive23d). Moc najmniejszych jednostek to 143 KM, a najmocniejsze generują 258 KM. Wybierając X1 E84, mamy do dyspozycji wersje z napędem na przednią oś (sDrive) lub na cztery koła (xDrive).

Wersje wyposażenia używanego BMW X1 pierwszej generacji

Wybierając używane BMW X1 E84, warto zwrócić uwagę na wersję wyposażenia. W zależności od rocznika i konfiguracji, możemy spotkać się z różnymi poziomami wyposażenia, jak xLine, Sport Line czy M Sport. Każdy z nich oferuje nieco inny charakter stylistyczny oraz zakres dodatków.

Podstawowe wersje wyposażenia pierwszego X1 obejmują zwykle klimatyzację manualną lub automatyczną, radio CD/MP3, elektryczne sterowanie szyb i lusterek oraz światła przeciwmgielne. W bogatszych wariantach możemy liczyć na skórzaną tapicerkę, podgrzewane fotele, system nawigacji, czujniki parkowania, kamerę cofania czy sportowe fotele.

Najbogatsza odmiana M Sport wyróżnia się obniżonym i utwardzonym zawieszeniem, stylistycznymi akcentami nadwozia, sportową kierownicą oraz aluminiowymi nakładkami na pedały. Wersja ta jest szczególnie poszukiwana przez miłośników dynamicznej jazdy, jednak należy pamiętać, że wiąże się ona z wyższymi kosztami zakupu i eksploatacji.

ZOBACZ TAKŻE
Nowe BMW X2 obejmie ważną rolę. Już nie crossover, lecz SAC

Jak sprawdzić używane BMW X1 pierwszej generacji przed zakupem?

Przed podjęciem decyzji o zakupie używanego BMW X1 E84, kluczowe jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Najlepiej zrobić to w niezależnym serwisie lub przy pomocy zaufanego mechanika. Kontroli powinny zostać poddane najważniejsze podzespoły, jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie czy układ hamulcowy.

Warto również zweryfikować historię serwisową samochodu. Najlepiej, jeśli pojazd posiada kompletną dokumentację, potwierdzającą regularne przeglądy i naprawy. Pozwoli to oszacować faktyczny stan techniczny pierwszego X1 oraz uniknąć egzemplarzy z ukrytymi usterkami czy cofniętym przebiegiem.

Podczas oględzin pierwszej odsłony X1, zwróć uwagę na stan nadwozia, sprawdzając, czy nie ma na nim oznak korozji, napraw blacharskich czy uszkodzeń po kolizjach. Warto również dokładnie obejrzeć wnętrze pod kątem zużycia tapicerki, sprawności wszystkich przełączników i elementów wyposażenia.

Niezawodność używanego BMW X1 pierwszej generacji

Pierwszą generację BMW X1 uznaje się za model stosunkowo niezawodny jak na kompaktowego crossovera premium. Według raportu TÜV z 2021 roku, odsetek egzemplarzy bez usterek podczas okresowych badań technicznych wynosił 82,3% dla samochodów w wieku 8-9 lat oraz 77,9% dla 10-11-letnich.

Oczywiście, niezawodność używanego X1 E84 zależy w dużej mierze od historii konkretnego egzemplarza, jego przebiegu oraz stanu technicznego. Regularna konserwacja i serwisowanie znacząco zwiększają szanse na bezproblemową eksploatację. Warto wybierać samochody z udokumentowaną historią napraw i przeglądów.

Nawet przy dobrym stanie technicznym, trzeba mieć świadomość, że używane BMW X1 pierwszej generacji może generować wyższe koszty serwisowe niż modele popularnych marek. Ceny części zamiennych i robocizny w autoryzowanych serwisach BMW są zauważalnie wyższe. Dlatego przed zakupem warto oszacować potencjalne koszty eksploatacji i uwzględnić je w budżecie.

Zalety i wady BMW X1 E84 z drugiej ręki

BMW X1 pierwszej generacji to samochód, który ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to model uznany za niezawodny i trwały. Przy regularnej eksploatacji i odpowiedniej konserwacji, X1 E84 może przejechać setki tysięcy kilometrów bez poważniejszych usterek. Jakość materiałów użytych we wnętrzu jest na wysokim poziomie, a ergonomia nie budzi zastrzeżeń.

Kolejną zaletą pierwszej odsłony X1 jest dynamika jazdy. Nawet podstawowe silniki zapewniają dobre osiągi, a mocniejsze jednostki, jak xDrive28i, gwarantują sportowe wrażenia z jazdy. Zawieszenie oferuje optymalny kompromis między komfortem a stabilnością prowadzenia. Dzięki kompaktowym rozmiarom, X1 E84 sprawdza się zarówno w mieście, jak i w trasie.

Niestety, pierwszy X1 ma też pewne wady. Jedną z nich są wysokie koszty eksploatacji, charakterystyczne dla marki BMW. Części zamienne i serwis są droższe niż w przypadku samochodów popularnych marek. Ponadto, niektóre egzemplarze mogą być mocno wyeksploatowane, szczególnie te oferowane w atrakcyjnych cenach. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Typowe usterki i problemy w używanym BMW X1 pierwszej generacji

Choć pierwsza odsłona BMW X1 uznawana jest za model niezawodny, nie oznacza to, że jest ona wolna od usterek. Jednym z najczęstszych problemów są wycieki oleju z silnika, szczególnie w jednostkach N47 (2.0 diesel). Warto regularnie kontrolować poziom oleju i obserwować, czy nie pojawiają się plamy pod samochodem.

Innym typowym problemem w X1 E84 są awarie turbosprężarek. Objawy to spadek mocy, dymienie z układu wydechowego lub charakterystyczny świst. W silnikach benzynowych może dochodzić do awarii łańcucha rozrządu, objawiającej się głośną pracą silnika. W jednostkach wysokoprężnych częstą usterkę stanowi zapychanie się filtra cząstek stałych (DPF).

Pierwsze wcielenie X1 bywa również dotknięte problemami z zawieszeniem, szczególnie w egzemplarzach intensywnie eksploatowanych. Niedomagać mogą tuleje wahaczy, łożyska amortyzatorów czy elementy stabilizatora. Warto sprawdzić stan tych podzespołów przed zakupem, a w trakcie eksploatacji regularnie kontrolować zawieszenie.

Sytuacja rynkowa i ceny używanego BMW X1 pierwszej generacji

Na rynku wtórnym BMW X1 E84 cieszy się sporą popularnością. Ceny uzależnione są od roku produkcji, przebiegu, stanu technicznego oraz wersji wyposażenia. Najtańsze egzemplarze z początku produkcji (2009-2010) można znaleźć już za około 30-40 tys. zł. Nowsze i lepiej wyposażone modele to wydatek rzędu 50-80 tys. zł.

Wyższe ceny osiągają wersje po liftingu (produkowane od 2012 roku) oraz te z mocniejszymi silnikami i napędem xDrive. Topowe odmiany, jak xDrive28i, mogą kosztować ponad 100 tys. zł, szczególnie w przypadku egzemplarzy z niskim przebiegiem i bogatym wyposażeniem.

Warto pamiętać, że cena to nie wszystko. Kluczowy jest stan techniczny pojazdu oraz jego historia serwisowa. Lepiej zainwestować w droższy egzemplarz z udokumentowanymi przeglądami i naprawami, niż w tańszy, ale zaniedbany i wyeksploatowany. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto skontrolować samochód w niezależnym serwisie.

Czy warto kupić używane BMW X1 E84? – podsumowanie

Podsumowując, pierwsza generacja BMW X1 to ciekawa propozycja na rynku wtórnym dla osób szukających kompaktowego crossovera o sportowym charakterze. Samochód ten ma wiele zalet, jak dobre osiągi, komfortowe wnętrze czy atrakcyjny design. Nie jest jednak pozbawiony wad, do których należą wyższe koszty eksploatacji i typowe usterki.

Przed zakupem używanego X1 E84 warto dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, jego historię serwisową oraz zweryfikować przebieg. Kluczowe jest również realistyczne oszacowanie kosztów utrzymania, uwzględniając ceny paliwa, części zamiennych i serwisu.

Jeśli szukasz dynamicznego i komfortowego samochodu, a dysponujesz odpowiednim budżetem na zakup i eksploatację, pierwsza odsłona BMW X1 może okazać się dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że jest to model wymagający regularnej konserwacji i dbałości o stan techniczny. Przy odpowiednim podejściu, używany X1 E84 może dostarczyć wielu pozytywnych wrażeń z jazdy i cieszyć niezawodnością przez długie lata.

Oceń nasz artykuł!
Reklama