Connect with us

Czego szukasz?

Klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2022. Końcowa sytuacja w tabeli

Christian Horner Adrian Newey Red Bull 2021 2022

Klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2022 | Fot. Red Bull Content Pool

Jak wygląda końcowa klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2022? Tu znajdziecie zestawienie konstruktorów, które aktualizowano natychmiast po wyścigach. Po wyścigu o GP Abu Zabi przewodzi mu Red Bull Racing, który znacząco wyprzedził Scuderię Ferrari. „Byki” już podczas wyścigu o GP USA zapewniły sobie mistrzowski tytuł. 

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ…

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

Rolę zespołu podkreślali kierowcy, tacy jak Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss. Oczywiście czyniło tak wielu innych. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową „generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2022. Miejsca, daty i godziny transmisji wyścigów

Władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że wystawiano więcej jak dwóch zawodników, przez co liczyły się dwa najlepsze rezultaty danych zawodów.

Kto najczęściej zdobywał tytuł wśród konstruktorów?

Najwięcej tytułów zebrała dotąd Scuderia Ferrari (16). Następne w zestawieniu są: Williams (9), McLaren (8), Mercedes (8), Lotus (7) i Red Bull (4). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Po jednym tytule na swoim koncie mają natomiast Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton. Na uwzględnieniu lat 1950-1957 na pewno skorzystałyby Alfa Romeo (2), Maserati (1), Ferrari (3) i Mercedes (2). Wówczas do grona 15 wyróżnionych konstruktorów doszłoby dwóch kolejnych, a pozostali mieliby jeszcze większy dorobek.

Ciekawostką jest, że tylko jedenaście razy w ponad 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest oczywiście sezon 2021.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2022

Poniżej znajduje się końcowa klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2022. Po wyścigu o GP Abu Zabi przewodzi jej Red Bull, który wyprzedził Scuderię Ferrari i Mercedesa. 

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna kierowców F1 2022. Końcowa sytuacja w tabeli

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Oracle Red Bull Racing759
2.Scuderia Ferrari554
3.Mercedes AMG Petronas Motorsport515
4.Alpine173
5.McLaren159
6.Alfa Romeo F1 Team Orlen55
7.Aramco Aston Martin Cognizant55
8.Haas37
9.Scuderia AlphaTauri35
10.Williams Racing8

W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, o wyższym miejscu rozstrzyga liczba zwycięstw. Jeśli i ona jest identyczna, pod uwagę brane są drugie miejsca, następnie trzecie itd.

4.8/5 (liczba głosów: 21)
Reklama