Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Tor F1 w Arabii Saudyjskiej – Jeddah Corniche Circuit. Wszystko, co powinniście wiedzieć – historia, cechy szczególne, charakterystyka, najciekawsze miejsca

tor f1 w arabii saudyjskiej

Tor F1 w Arabii Saudyjskiej – Jeddah Corniche Circuit | Fot. Red Bull Content Pool

Tor F1 w Arabii Saudyjskiej jest jednym z najnowocześniejszych obiektów na świecie. Jeddah Corniche Circuit gości najlepszych kierowców świata zaledwie od trzech lat – inauguracyjny wyścig odbył się tam bowiem w 2021 roku. Co warto o nim wiedzieć i jak wygląda jego charakterystyka?

Nowy obiekt

Tor F1 w Arabii Saudyjskiej w kalendarzu królowej sportów motorowych znalazł się w 2021 roku. Tor nosi nazwę Jeddah Street Circuit i jest ulicznym torem zlokalizowanym w mieście Dżudda, nad Morzem Czerwonym. Zaprojektował go Carsten Tilke, czyli syn słynnego Hermanna.

Obiekt w Dżuddzie jest drugim najdłuższym torem w kalendarzu Formuły 1 w 2023 roku. Jego długość wynosi 6,174 km, a składa się z 27 zakrętów, w tym dwóch bardzo szybkich sekcji. Trasa jest ciasna, techniczna i wymagająca, co czyni ją wyzwaniem dla kierowców. Rozgrywane tam są również lokalne wyścigi, a do niedawna rywalizowało tam WTCR.

Jeddah Corniche Circuit został zaprojektowany jako uliczny tor o długości ponad 6 km, który wiedzie przez ścisłe centrum miasta Dżudda, nad brzegiem Morza Czerwonego. Aby stworzyć tor, Tilke GmbH musiała dostosować trasę do topografii miasta i wkomponować ją w istniejącą infrastrukturę. Pierwsza runda Grand Prix w Arabii Saudyjskiej przyciągnęła uwagę nie tylko ze względu na nowość, ale również kontrowersje związane z naruszaniem praw człowieka w kraju. Jednak organizatorzy wyrazili nadzieję, że wyścig będzie służył do budowania pozytywnego wizerunku kraju i promowania sportu motorowego w regionie.

Wyścigi F1 w Arabii Saudyjskiej odbywają się oczywiście wieczorną porą, co jest związane z tamtejszym klimatem. Panujące tam wysokie temperatury w ciągu dnia byłyby zbyt uciążliwe dla kierowców i personelu. Organizacja sesji wyścigowych wieczorem umożliwia uniknięcie pracy w najgorszych możliwych warunkach. Podobnie wygląda sytuacja choćby w Bahrajnie, gdzie wyścigi F1 goszczą już od kilkunastu lat. 

Jak powstawał tor F1 w Arabii Saudyjskiej?

Budowa toru Formuły 1 w Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się w 2019 roku, a zakończyła się w 2021 roku, przed inauguracyjną rundą Grand Prix. Większość prac odbyła się po listopadzie 2020 roku, kiedyyogłoszono, że kraj ze stolicą w Rijadzie znajdzie się w kalendarzu F1. Oznaczało to, że organizatorów czeka naprawdę spore wyzwanie.

Sporą część ulic utworzono właśnie na potrzeby toru. Prace dokończono tak naprawdę w ostatniej chwili, gdyż asfalt na nitkę toru wylano na mniej więcej 3 tygodnie przed pierwszym treningiem. Okolica toru nadal pozostawała jednak jednym wielkim placem budowy i dźwigi często przewijały się w tle podczas transmisji tamtych zmagań.

Budowa toru F1 w Arabii Saudyjskiej była również częścią szerokiej strategii kraju, która zakłada promocję sportów motorowych w regionie. Grand Prix Formuły 1 miało być dużym wydarzeniem sportowym i kulturalnym, które miało przyciągnąć do kraju turystów i inwestorów.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o sytuacji z 2022 roku, gdy rakiety wystrzelone przez rebeliantów z Jemenu spadały nieopodal obiektu. Cały świat śledził spotkania kierowców i szefów zespołów, którzy byli zaniepokojeni tym, co się działo. 

Charakterystyka

Najważniejsze dane techniczne Jeddah Corniche Circuit prezentują się następująco:

 • Długość toru: 6,174 km;
 • Dystans wyścigu w 2023 roku: 308,450 km;
 • Ilość stref DRS w 2023 roku: 3;
 • Liczba zakrętów: 27 (11 prawych, 16 lewych);
 • Rekord okrążenia w wyścigu: 1:30.734 (Lewis Hamilton, 2021);
 • Liczba miejsc dla publiczności: 21 000.
tor w arabii saudyjskiej mapa

Grafika: F1

Jak każdy tor, także Jeddah Corniche Circuit ma kilka ciekawych miejsc na torze, w których najczęściej dochodzi do różnych zdarzeń w trakcie wyścigu. Te najważniejsze to: 

 • 1. zakręt – prowadzi on z prostej startowej do wąskiej sekcji toru. Jest to miejsce, gdzie kierowcy muszą zwolnić i mocno hamować przed wejściem w zakręt;
 • seria zakrętów od 7 do 12 –  to miejsce na torze, gdzie kierowcy muszą dokonać szybkiej zmiany kierunku, a także znaleźć odpowiedni punkt hamowania przed wejściem w zakręt. Przypadki, gdy kierowcy wpadają w poślizg lub wypadają z toru na tym zakręcie, mogą prowadzić do poważnych kolizji i wypadków;
 • 13. zakręt – skręca on w lewo i posiada nachylenie, co dodatkowo utrudnia zadanie dla kierowców. To szybki zakręt, którego kierowcy muszą się bardzo ostrożnie i precyzyjnie pokonać, bo łatwo tam zepsuć okrążenie. 
 • prosta przeciwległa po 18. zakręcie – ta prosta ma długość około 1,5 km i to właśnie tam kierowcy osiągają najwyższe prędkości, przekraczając nawet 320 km/h;
 • zakręt 26 – to jest ostatni zakręt na torze, który prowadzi kierowców z powrotem na prostą przed metą. Jest to miejsce, gdzie kierowcy muszą zachować ostrożność i umiejętnie wyjść z zakrętu, aby uzyskać jak największą prędkość na prostej.

Wspaniałe walki o zwycięstwa w F1

Do tej pory rozegrano dwie edycje wyścigu o GP Arabii Saudyjskiej. Podczas inauguracji tej rundy w 2021 roku najlepszy okazał się Lewis Hamilton, który w trakcie rywalizacji stoczył pamiętną walkę z Maxem Verstappenem. Przez nieporozumienia na linii z dyrekcją wyścigu finalnie doszło do kontaktu wówczas dwóch pretendentów do mistrzowskiego tytułu. 

Holender  zdołał jednak odnieść triumf w kolejnym sezonie. Tym razem jego najgroźniejszym rywalem był Charles Leclerc, a walka pomiędzy kierowcami była prawdziwą ozdobą całego wyścigu. 

ZOBACZ TAKŻE
GP Arabii Saudyjskiej: Zaskakujące zwycięstwo Verstappena | Analiza

Tor F1 w Arabii Saudyjskiej i poważne wypadki

Tor Jeddah z racji na wielkie prędkości i brak poboczy jest jednym z najniebezpieczniejszych obiektów w kalendarzu. W 2021 roku w F2 podczas zawodów głównych doszło do poważnej kolizji na starcie z udziałem Theo Pourchaire’a i Enzo Fittipaldiego. W wyniku tego wypadku Brazylijczyk trafił do szpitala z poważnym złamaniem nogi. Sam wyścig został przedwcześnie przerwany po serii wielu incydentów. Sezon później Cem Bolukbasi złamał żebra, gdy z impetem uderzył bokiem w bandę podczas treningu. 

Również w F1 tor w Arabii Saudyjskiej zafundował nam wiele wypadków. W sezonie 2021 Charles Leclerc bardzo mocno uszkodził swoje Ferrari. Sam wyścig był dwukrotnie przerywany. Najpierw Mick Schumacher uszkodził bariery, a następnie po restarcie w wyniku wielkiego zamieszania odpadło aż trzech kierowców. Mowa tu o Sergio Perezie, Nikicie Mazepinie i George’u Russellu. Z kolei w 2022 roku w kwalifikacjach potężny wypadek zanotował Mick Schumacher. Niemiec zbyt optymistycznie najechał na tarkę i to zgubiło go. Mistrz F2 z 2020 roku po zdarzeniu był przytomny, lecz nie mógł wziąć udziału w rywalizacji. 

 

Aby nieco zmniejszyć prędkość i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo nitka toru doczeka się zmian, aby w przyszłości ograniczyć możliwość występowania takich sytuacji. Niemniej nadal będzie stanowiła ona wielkie wyzwanie.

5/5 (liczba głosów: 3)
Reklama