Connect with us

Czego szukasz?

Motorsport

USA: Odwołane wyścigi IndyCar, NASCAR i IMSA

Z powodu epidemii wirusa w Stanach Zjednoczonych Donald Trump zamknął granice dla obywateli Unii Europejskiej. W związku z tym władze WEC oraz IMSA odwołały wyścigi na torze Sebring. Coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w kraju zmusiła także władze IndyCar oraz NASCAR do wstrzymania się ze startem sezonu.

USA Sebring 12H IMSA 2018
Fot. amazonaws.com / IMSA 12 Hours of Sebring

W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja w Stanach Zjednoczonych uległa znacznemu pogorszeniu. Zdiagnozowano już 1700 zakażonych koronawirusem, a 41 osób zmarło w USA (stan na 13.03.2020). Między innymi dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, zamknął granice kraju dla ludzi z Unii Europejskiej.

Zatem władze WEC odwołały wyścig 100 mil Sebring, ponieważ w takiej sytuacji nie wszyscy uczestnicy mistrzostw zdołaliby dotrzeć na tor. Zaplanowana na 20 marca runda IMSA była szóstą eliminacją tegorocznego sezonu. W kalendarzu pozostały jeszcze dwie rundy: 6-godzinny wyścig na Spa pod koniec kwietnia oraz 24-godzinne zmagania w Le Mans w połowie czerwca. W klasyfikacji generalnej prowadzi w tej chwili załoga Toyoty z nr 7 – Mike Conway, Kamui Kobayashi oraz Jose Maria Lopez. 

Na taki sam krok zdecydowała się IMSA, przesuwając 12-godzinny wyścig na Sebring na 14 listopada. Podobnie jak w przypadku WEC, decyzja ta była spowodowana ograniczeniami w podróży narzuconymi przez prezydenta USA. Zmagania na Sebring według obecnego harmonogramu mają zakończyć tegoroczny sezon WeatherTech SportsCar Championship. Do tej pory rozegrany został jeden wyścig – 24h at Daytona. Triumfowała w nim załoga Cadillaca z nr 10 – Ryan Briscoe, Scott Dixon, Kamui Kobayashi oraz Renger van der Zande.

Inni także idą w ich ślady…

Na rosnące zagrożenie epidemią zareagowały także lokalne władze. Burmistrz Long Beach odwołał wyścigi w swoim mieście, anulując jednocześnie drugą WeatherTech SportsCar Championship, trzecią rundę IndyCar, oraz inauguracyjną rundę Formuły Drift. Władze St Petersburga, gdzie miał odbyć się wyścig IndyCar w ten weekend, postanowiły przeprowadzić rywalizację przy pustych trybunach oraz odwołać piątkowe treningi.

Władze IndyCar postanowiły odwołać cztery pierwsze wyścigi sezonu. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem mistrzostwa miały rozpocząć rywalizację w ten weekend na ulicznym torze w St. Petersburgu. 5 kwietnia zawodnicy mieli udać się do Alabamy na Barber Motorsports Park, 19 kwietnia do Kalifornii na uliczny tor w Long Beach, a tydzień później do Teksasu na COTA.

IndyCar Toyota Grand Prix of Long Beach

Toyota Grand Prix of Long Beach

Po dokładnej analizie sytuacji związanej z COVID-19, zawierającej regularne rozmowy z promotorami, służbami zdrowia oraz władzami miast w poszczególnych lokalizacjach podjęliśmy decyzję o anulowaniu wszystkich NTT IndyCar Series do końca kwietnia.

Według obecnego kalendarza sezon rozpocznie się 9 maja na drogowej pętli toru w Indianapolis, a kolejną rundą będzie Indianapolis 500. Zależnie jednak od rozwoju sytuacji harmonogram może ulec jeszcze zmianom.

Obojętnie do sytuacji nie mogła podejść najbardziej rozpoznawalna seria w USA

Najbliższe dwa wyścigi anulowała także seria NASCAR. Zawodnicy mieli ścigać się w ten weekend w Atlancie, a w następnym tygodniu w Homestead-Miami.

NASCAR także odwołuje

Fot. racedigital / NASCAR

NASCAR podjęło decyzję o przełożeniu wyścigów na Atlanta Motor Speedway w ten weekend oraz na Homestead-Miami Speedway w przyszły weekend. Wierzymy, że ta decyzja leży w najlepszym interesie naszych fanów, zawodników, sędziów, oraz każdego związanego z naszym sportem. Będziemy kontynuować monitorowanie tej dynamicznej sytuacji oceniając przyszłe wydarzenia motosportowe – czytamy w oświadczeniu.

Do tej pory rozegrane zostały cztery wyścigi tegorocznych mistrzostw serii NASCAR. Dwa zwycięstwa odniósł Joey Logano, a po jednym Denny Hamlin i Alex Bowman. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kevin Harvick. Następny wyścig powinien odbyć się 29 marca na Texas Motor Speedway, lecz prawdopodobnie on także zostanie odwołany.

Oceń nasz artykuł!
Reklama