Nasze profile w mediach społecznościowych

Motorsport

USA: Odwołane wyścigi IndyCar, NASCAR i IMSA

Z powodu epidemii wirusa w Stanach Zjednoczonych Donald Trump zamknął granice dla obywateli Unii Europejskiej. W związku z tym władze WEC oraz IMSA odwołały wyścigi na torze Sebring. Coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w kraju zmusiła także władze IndyCar oraz NASCAR do wstrzymania się ze startem sezonu.

Opublikowano

w dniu

USA Sebring 12H IMSA 2018
Fot. amazonaws.com / IMSA 12 Hours of Sebring

W ciągu ostatnich kilku dni sytuacja w Stanach Zjednoczonych uległa znacznemu pogorszeniu. Zdiagnozowano już 1700 zakażonych koronawirusem, a 41 osób zmarło w USA (stan na 13.03.2020). Między innymi dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, zamknął granice kraju dla ludzi z Unii Europejskiej.

Zatem władze WEC odwołały wyścig 100 mil Sebring, ponieważ w takiej sytuacji nie wszyscy uczestnicy mistrzostw zdołaliby dotrzeć na tor. Zaplanowana na 20 marca runda IMSA była szóstą eliminacją tegorocznego sezonu. W kalendarzu pozostały jeszcze dwie rundy: 6-godzinny wyścig na Spa pod koniec kwietnia oraz 24-godzinne zmagania w Le Mans w połowie czerwca. W klasyfikacji generalnej prowadzi w tej chwili załoga Toyoty z nr 7 – Mike Conway, Kamui Kobayashi oraz Jose Maria Lopez. 

Na taki sam krok zdecydowała się IMSA, przesuwając 12-godzinny wyścig na Sebring na 14 listopada. Podobnie jak w przypadku WEC, decyzja ta była spowodowana ograniczeniami w podróży narzuconymi przez prezydenta USA. Zmagania na Sebring według obecnego harmonogramu mają zakończyć tegoroczny sezon WeatherTech SportsCar Championship. Do tej pory rozegrany został jeden wyścig – 24h at Daytona. Triumfowała w nim załoga Cadillaca z nr 10 – Ryan Briscoe, Scott Dixon, Kamui Kobayashi oraz Renger van der Zande.

Inni także idą w ich ślady…

Na rosnące zagrożenie epidemią zareagowały także lokalne władze. Burmistrz Long Beach odwołał wyścigi w swoim mieście, anulując jednocześnie drugą WeatherTech SportsCar Championship, trzecią rundę IndyCar, oraz inauguracyjną rundę Formuły Drift. Władze St Petersburga, gdzie miał odbyć się wyścig IndyCar w ten weekend, postanowiły przeprowadzić rywalizację przy pustych trybunach oraz odwołać piątkowe treningi.

Władze IndyCar postanowiły odwołać cztery pierwsze wyścigi sezonu. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem mistrzostwa miały rozpocząć rywalizację w ten weekend na ulicznym torze w St. Petersburgu. 5 kwietnia zawodnicy mieli udać się do Alabamy na Barber Motorsports Park, 19 kwietnia do Kalifornii na uliczny tor w Long Beach, a tydzień później do Teksasu na COTA.

IndyCar Toyota Grand Prix of Long Beach

Toyota Grand Prix of Long Beach

Po dokładnej analizie sytuacji związanej z COVID-19, zawierającej regularne rozmowy z promotorami, służbami zdrowia oraz władzami miast w poszczególnych lokalizacjach podjęliśmy decyzję o anulowaniu wszystkich NTT IndyCar Series do końca kwietnia.

Według obecnego kalendarza sezon rozpocznie się 9 maja na drogowej pętli toru w Indianapolis, a kolejną rundą będzie Indianapolis 500. Zależnie jednak od rozwoju sytuacji harmonogram może ulec jeszcze zmianom.

Obojętnie do sytuacji nie mogła podejść najbardziej rozpoznawalna seria w USA

Najbliższe dwa wyścigi anulowała także seria NASCAR. Zawodnicy mieli ścigać się w ten weekend w Atlancie, a w następnym tygodniu w Homestead-Miami.

NASCAR także odwołuje

Fot. racedigital / NASCAR

NASCAR podjęło decyzję o przełożeniu wyścigów na Atlanta Motor Speedway w ten weekend oraz na Homestead-Miami Speedway w przyszły weekend. Wierzymy, że ta decyzja leży w najlepszym interesie naszych fanów, zawodników, sędziów, oraz każdego związanego z naszym sportem. Będziemy kontynuować monitorowanie tej dynamicznej sytuacji oceniając przyszłe wydarzenia motosportowe – czytamy w oświadczeniu.

Do tej pory rozegrane zostały cztery wyścigi tegorocznych mistrzostw serii NASCAR. Dwa zwycięstwa odniósł Joey Logano, a po jednym Denny Hamlin i Alex Bowman. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kevin Harvick. Następny wyścig powinien odbyć się 29 marca na Texas Motor Speedway, lecz prawdopodobnie on także zostanie odwołany.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama