Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła 1

Wielka niewiadoma w stajni z Grove. Kto zastąpi Claire Williams?

Po ogłoszeniu o odejściu Claire oraz całej rodziny Williams z Formuły 1, pojawiły się spekulacje na temat tego, kto mógłby zastąpić Brytyjkę w roli szefa stajni z Grove. Przeanalizujmy to, kto ma największe szanse.

Opublikowano

w dniu

Claire Williams
Fot. Williams Racing

Claire Williams ma ustąpić ze stanowiska po GP Włoch, które odbędzie się w tym tygodniu. Brytyjka od 2012 roku mocno wspomagała ojca w zarządzaniu zespołem F1, ale im dalej w las tym było coraz gorzej.

– Z ciężkim sercem odchodzę z zespołu. Miałam nadzieję, że będę kontynuować swoje zadanie w przyszłości i zachowam miejsce dla kolejnego pokolenia rodziny Williamsów. Podjęłam decyzję o odejściu z ekipy, aby umożliwić Dorilton Capital łatwiejszy start jako nowym właścicielom. Nie była to łatwa decyzja, ale uważam, że dobra dla wszystkich zaangażowanych – powiedziała wiceszefowa Williamsa.

ZOBACZ TAKŻE
To koniec epoki - Claire Williams odchodzi z F1. Tak jak cała rodzina

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A message to all Williams fans, from Claire Williams 💙 . 🎥 – @williamsracing . #F1 #Formula1 #Motorsports #Williams

Post udostępniony przez FORMULA 1® (@f1)

Kto na miejsce Claire Williams? Kandydatów jest kilku

Zespół Williamsa, przejęty w ostatnim czasie przez firmę Dorilton Capital, został założony przez sir Franka Williamsa i Patricka Heada. Stajnia z Grove w najbliższych dniach musi ogłosić nazwisko zastępcy Brytyjki. Na razie pojawia się zbyt wiele pytań dotyczących tego, kto mógłby objąć rolę szefa w Williamsie.

ZOBACZ TAKŻE
Williams z nowym właścicielem. Amerykanie przejmują legendarny zespół

Obecnie najlepszym kandydatem na zastępcę Claire Williams wydaje się Simon Roberts, który dołączył do ekipy w maju tego roku. Obecnie pełni on rolę dyrektora generalnego.

Roberts swoją karierę w Formule 1 rozpoczął w 2003 roku, kiedy nawiązał współpracę z McLarenem w roli dyrektora operacyjnego i generalnego. W 2009 roku przeszedł do Force India. Był tam odpowiedzialny za wszystkie operacje zespołowe. Rok później wrócił jednak do McLarena, a 7 lat później mianowano go na dyrektora operacyjnego, w związku z czym odpowiedzialny był m.in. za prace inżynieryjne.

Po kilku latach, w sezonie 2020 objął nowe stanowisko – tym razem z Williamsie. Jak na razie to właśnie Simon Roberts wydaje się najlepszą osobą do roli kierowania zespołem.

Na liście są również inne nazwiska

Na rynku nazwisk wymienia się również – choć znacznie rzadziej – Eric’a Boullier. Francuz kierował między innymi zespołem McLarena  i Lotus. Jak sam mówił – nie wyklucza powrotu do Formuły 1. – Każdego dnia pojawiają się plotki na ten temat. W końcu poświęciłem tej serii ponad 20 lat mojego życia – przyznał w maju ubiegłego roku.

ZOBACZ TAKŻE
Mansell ostro o kierowcach: Wyglądają, jakby wyszli z salonu fryzjerskiego

Na liście zastępców pojawia się także Patrick Head. Pomimo że Brytyjczyk ma już 74 lata, to jego postać w Formule 1 nadal jest bardzo żywa. Od 1977 roku był głównym inżynierem Williamsa właśnie. To on stoi za wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami w królewskiej serii. Head był również współzałożycielem stajni z Grove.

Pretendentów do roli szefa brytyjskiej ekipy nie brakuje. Jedno jest pewne, odejście rodziny Williamsów z Formuły 1 wieńczy pewien rozdział historii tej dyscypliny.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama