GP Bahrajnu: Lewis Hamilton zdobył 98. PP w swojej karierze | Analiza

Lewis Hamilton po raz 98. w swojej karierze okazał się najszybszym kierowcą w kwalifikacjach. Brytyjczyk pokonał Valtteriego Bottasa i Maxa Verstappena. Przyszła kolej na analizę czasówki do GP Bahrajnu.

Lewis Hamilton PP GP Bahrajnu Sakhir 2020 Mercedes

Mercedesy wracają na czoło tabeli w kwalifikacjach. Lewis Hamilton zdystansował Valtteriego Bottasa

Po sensacyjnych i deszczowych kwalifikacjach w Turcji, gdzie obaj zawodnicy zespołu z Brakcley uplasowali się poza czołową trójką, w Bahrajnie pokazali swoją dominującą formę. Lewis hamilton, nie tylko zdobył swoje 98. pole position w karierze, ale pobił absolutny rekord toru w Bahrajnie. Czas Brytyjczyka 1:27:264 był lepszy o ponad 0,2 sekundy od Valtteriego Bottasa oraz o ponad 0.4 sekundy lepszy od czasu Maxa Verstappena.

Alex Albon po pechowym drugim treningu, tym razem nie zawiódł i znalazł się na czwartej lokacie. Za Tajem uplasował się Sergio Perez oraz obaj zawodnicy Renault.

Zeszłoroczne kwalifikacje na torze Sakhir były demonstracją szybkości Charlesa Leclerca oraz Sebastiana Vettela. Monakijczyk uplasował się na pierwszym miejscu z czasem 1:27:866, pokonując swojego zespołowego kolegę oraz Lewisa Hamiltona. Zaledwie rok później, obaj zawodnicy Ferrari nie byli w stanie awansować nawet do finałowej części kwalifikacji.

Czterokrotny mistrz świata F1 z sezonów 2010-2013 zajął dopiero 11. lokatę. Natomiast Charles Leclerc, uplasował się tuż za nim ze stratą kilku setnych sekundy. Biorąc pod uwagę fakt, iż Niemiec i Monakijczyk nie błyszczeli formą w treningach na tle swoich najgroźniejszych rywali, ich próba awansu do Q3 na pośredniej, a nie miękkiej mieszance wydaję się być kuriozalna.

Pozycje, które zajęli kierowcy ekipy z Maranello na pewno nie pomogą w walce w klasyfikacji konstruktorów. Obecnie Ferrari plasuje się na szóstej pozycji z wynikiem 130 punktów. Przed nimi znajdują się: Renault (136 punktów), McLaren (149 punktów) oraz Racing Point (154 punkty).

Oprócz Ferrari, w trakcie kwalifikacji zawiódł zdobywca pole position z ostatnich kwalifikacji. Kanadyjczyk w pierwszej części kwalifikacji pokazał bardzo dobrą formę, lecz w Q2 pokonał jedynie George Russella oraz Carlosa Sainza. W bolidzie Hiszpana doszło do awarii skrzyni biegów, w efekcie czego Hiszpan nie wykonał pomiarowego okrążenia.

Największe zaskoczenie: Sergio Perez oraz zespół Renault

Po raz kolejny Sergio Perez pokazał, że zasługuje na miejsce w F1 na sezon 2021. Meksykański kierowca zajął fantastyczne piąte miejsce z czasem 1:28:322 przegrywając jedynie z zawodnikami Mercedesa i Red Bulla. Były kierowca McLarena z sezonu 2013 w tym momencie zajmuje 4 miejsce w klasyfikacji kierowców z dorobkiem 100 punktów. To prawie połowa więcej od Lance’a Strolla, który zostaje w stawce F1 na kilka kolejnych lat.

Pozytywnie zaskoczyło ponownie Renault. Kierowcy nie poddają się w walce o trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Daniel Ricciardo z czasem 1:28:417 zajął szóstą lokatę i pokonał swojego zespołowego partnera Estebana Ocona o zaledwie 0,002 s! Francuz z wyścigu na wyścig, coraz lepiej radzi sobie w bezpośredniej walce z bardziej doświadczonym Australijczykiem. Ponadto, Ocon zostanie zweryfikowany w przyszłym roku, przez dużo bardziej utytułowanego kierowcę, czyli przez Fernando Alonso.

Co przed nami? Lewis Hamilton musi spoglądać na Maxa Verstappena

Już jutro, 29 listopada, o godzinie 15:10 czasu polskiego, ruszy rywalizacja w Grand Prix Bahrajnu. Patrząc na wyniki w kwalifikacjach, wyścig będzie niezwykle interesujący pod względem zwycięstwa, jak i dalszej walki o trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

Po kwalifikacjach, Max Verstappen nie krył zadowolenia z faktu, iż będzie startować z czystej części toru. Ponadto, jego zespołowy partner, Alex Albon zajął czwartą lokatę i na pewno Red Bull Racing wykorzysta go do pomocy Holendrowi. Należy podkreślić również fakt, iż kierowca numer 1 w zespole Red Bull Racing prezentował świetne tempo wyścigowe. Jeśli Lewis Hamilton i Valtteri Bottas na starcie zostaną rozdzieleni, możemy spodziewać się piorunującej walki o triumf.

W przeciwieństwie do kierowców z Milton Keynes, Sergio Perez pozostanie sam w bezpośredniej rywalizacji z zawodnikami Renault. Na pewno wmieszają się w to wszystko Pierre Gasly oraz Daniił Kwiat, którzy byli bardzo blisko Ricciardo i Ocona.

Największe znaczenie będzie mieć odpowiednia strategia. Cała pierwsza dziesiątka ruszy do wyścigu na pośredniej mieszance, ale zawodnicy Ferrari z 11 i 12 pola, będą mieć możliwość wyboru dowolnej mieszanki.

Pełne wyniki kwalifikacji znajdziecietutaj.