Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Mazepin ostro o krytykach. Hejtują rosyjskich kierowców za narodowość

Jeden z tegorocznych debiutantów w F1 zwrócił uwagę na nieuzasadnioną krytykę wobec rosyjskich zawodników. Nikita Mazepin podkreślał, że zawsze czuł się gorzej traktowany przez fanów motorsportu nie tylko przez swój duży budżet na starty, ale przede wszystkim narodowość. 21-latek przekonywał także, że nie rozumie, z czego wynika hejt, który dotyka też jego rodaków w świecie motorsportu. Jego opinia obiegła już cały Internet.

Nikita Mazepin kierowca Haasa 2021 F1
Fot. Haas F1 Team / Wielu kierowców może się spotkać z niechęcią kibiców F1 w trakcie swoich występów. Nikita Mazepin doznaje tego na długo przed swoim debiutem

Mimo że Nikita Mazepin jeszcze nie zadebiutował w Grand Prix F1, szybko spłynęła na niego wielka fala krytyki. Pod koniec 2020 roku na jego mediach społecznościowych pojawiło się krótkie wideo, ukazujące jak rosyjski kierowca obmacuje kobietę. Później wspominany film i przeprosiny usunięto. Nie jest to pierwsza taka sytuacja z nowym kierowcą Haasa w roli główniej. Już w 2016 roku Rosjanin uderzył brytyjskiego rywala Calluma Ilotta, wtedy sędziowie wykluczyli go na na jeden wyścig w trakcie sezonu Formuły 3.

O jego bezkompromisowości i brawurze w ferworze walki świadczy ostatni sezon w F2. Mimo że Mazepin był piąty i wygrał dwa wyścigi to kilkukrotnie przesadzał. Zdarzało mu się spychać rywali poza tor czy zbyt często zmieniać linię jazdy w trakcie obrony pozycji. Finalnie zakończył rok 2020 z 11 punktami karnymi, brakowało mu punktu do wykluczenia z wyścigu. 

ZOBACZ TAKŻE
Radziecka Formuła 1, czyli "tania podróbka" królowej sportów motorowych

Rosyjscy kierowcy zawsze mieli trudniej. Tak uważa Mazepin

Według kierowcy Haasa często jemu i jego rodakom było trudniej w seriach juniorskich. Rosjanach i ich styl bycia nie spotkał się z akceptacją. Według niego rosyjscy kierowcy zasługują na szacunek, dlatego sam chciałby na niego zapracować w F1.

To, że Rosjanie są inaczej traktowani, nie dziwi mnie. Inni rosyjscy kierowcy, wszyscy na najwyższym poziomie, profesjonaliści w każdej sytuacji, słyszeli krytykę, na którą nie zasłużyli. Czy jestem na to przygotowany? To część życia. Jeśli chcesz jeździć, musisz stawić czoła takim rzeczom – skomentował 21-latek.

Szef Haasa broni swojego kierowcy

Kontrowersje dotyczące ostatniego wybryku Mazepina wzbudziły gniew nie tylko fanów, ale także Guenthera Steinera. Chociaż szef Haasa postanowił zatrzymać 21-latka, to radzi mu szybko „dorosnąć”. Nikt w ekipie z Kannapolis nie zamierza tolerować podobnych wybryków w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE
Siergiej Złobin: To od niego Rosjanie zaczęli podbój F1 | Rosjanie w F1

Nie mówimy, że to było w porządku i pozwalamy na to, by uszło mu to na sucho. Uczymy go i będziemy go kształcić na przyszłość. Będą konsekwencje, jeśli to lub coś podobnego wydarzy się ponownie. Wprowadziliśmy rozwiązania, które pomogą mu wyzdrowieć i upewnić się, że to się nie powtórzy – powiedział szef Haasa.

5/5 (liczba głosów: 5)
Reklama