Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła E

Mortara wygrał niedzielne zmagania w Puebla | Analiza

Po perfekcyjnie rozegranym wyścigu w Puebla Edoardo Mortara zdobył swoje drugie zwycięstwo w Formule E. Objął także pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Oto, co się działo w 2. wyścigu w Meksyku.

Opublikowano

w dniu

mortara puebla 2021
Fot. ABB FIA Formula E World Championship

Rowland utrzymał prowadzenie po starcie

Oliver Rowland po świetnych kwalifikacjach (zdobył PP) utrzymał prowadzenie w bardzo ważnym pierwszym zakręcie. Za Nissanem Brytyjczyka Edoardo Mortara pokonał Pascala Wehrleina. Jake Dennis z kolei poradził sobie bez problemu z dwukrotnym mistrzem serii – Vergne’em. Rowland stopniowo zaczął budować przewagę nad rywalami. Próbujący nadrobić straty po starcie z 14. miejsca.

ZOBACZ TAKŻE
Di Grassi i Rast zdobywają dublet w sobotnim Puebla ePrix | Analiza

Jak zawsze tryb ataku odegrał ważną rolę w wymieszaniu stawki. Wehrlein zjechał, a Rowland natychmiast podążył za kierowcą Porsche. W dalszej części stawki na ósmym okrążeniu doszło do dramatu. Lider pierwszej części sezonu Nyck de Vries przebił oponę po kolizji z Lucasem di Grassim. Brazylijczyk dostał za ten incydent karę przejazdu przez aleję serwisową.

Ogromny pech mistrzów, Mortara czaił się na lidera

Wehrlein zbudował dużą przewagę nad kierowcą Venturi. Antonio Felix da Costa tymczasem próbował ratować dobry wynik dla mistrzowskiej ekipy – DS Techeetah. Portugalczyk był kolejną ofiarą trudnego zakrętu nr 7. Zwycięzca ePrix Monako uderzył w ścianę i zjechał z toru, a następnie wycofał wyścigu. Za liderami Nick Cassidy z Envision Virgin Racing mocno naciskał, aby dogonić Olivera Rowlanda w walce o najniższy stopień podium. Brytyjczyk nie był w stanie powstrzymać debiutanta, gdy Nowozelandczyk wysunął się na trzecie miejsce. Na zegarze widniała niewiele ponad minuta do końca rywalizacji.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Formuły E sezonu 2020/21 uzupełniony. Jest nowa lokalizacja

W perfekcyjnie rozegranych 45 minutach (plus oczywiście jedno okrążenie) Edo Mortara przekroczył linię mety. Zdobył swoje drugie zwycięstwo w swojej karierze w Formule E. Po solidnej jeździe Pascal Wehrlein zdołał wysunąć się na drugie miejsce, a debiutant Nick Cassidy skończył ze swoim pierwszym pobytem na podium w elektrycznej serii. Jak się okazało, Wehrlein dostał potem karę za niewłaściwe użycie tzw. Fanboosta, przez którą spadł na P4, dzięki czemu Cassidy wysunął się na P2, a Rowland wskoczył na „pudło”.

Edo Mortara namieszał w klasyfikacji generalnej

Wielu nie typowało tego, ale Edoardo Mortara po niedzielnej rywalizacji znalazł się na czele klasyfikacji. Możliwe, iż to okaże się pomocne w drodze po tytuł mistrzowski, który znając specyfikę serii wręczony będzie podczas ostatniego weekendu. Na czele wsród zespołów pozostał Mercedes, ale zaledwie 3 punkty za plecami mają DS Techeetach. Urzędujący mistrzowie przeskoczyli Jaguara o zaledwie jedno “oczko”. Ciekawie robi się, bo lider ma  nikłą przewagę. Za Edo Mortarą jeszcze ciekawiej, miejsca od drugiego do dziewiątego to różnica zaledwie dziesięciu oczek. Po szczegółowe klasyfikacje zapraszam pod poniższy link. 

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Formuły E 2020/21. Sprawdź, jak wygląda

Więcej emocji czeka na nas jeszcze w dniach 10-11 lipca w Nowym Jorku. To tam na pewno zbliżymy się do rozwikłania tajemnicy, kto jako pierwszy będzie się cieszył z tytułów Mistrza Świata Formuły E. Od sezonu 2020/21 FE zyskała rangę MŚ od FIA. Ciężko typować faworytów, lecz na pewno odkuć musi się de Costa i Vandoorne. Nie ulega wątpliwości także, iż Vergne musi przed sobą i swoimi kibicami pokazać, że nie stracił nic ze swojej szybkości.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama