Czego szukasz?

F1 Boost GP Wielkiej Brytanii 2022

Formuła 1

GP Rosji: Z Soczi do Petersburga. Nowy tor zadebiutuje w 2023 roku

Formuła 1 potwierdziła, że GP Rosji od 2023 roku odbywać się będzie na nowym obiekcie Igora Drive położonym pod Sankt Petersburgiem.

GP Rosji na nowym obiekcie od 2023 roku
Fot. Pixabay.com

Sankt Petersburg doczekał się umowy z F1

Włodarze Formuły 1 poinformowali o przeniesieniu GP Rosji na nowy obiekt. Tor w Soczi odejdzie zatem w zapomnienie. W sezonie 2023 do kalendarza bowiem wskoczy Autodrom Igora Drive wybudowany pod Petersburgiem.

Nowy, rosyjski obiekt został zaprojektowany przez Hermanna Tilke. – Z przyjemnością potwierdzam, że po wielu miesiącach intensywnej pracy z naszymi rosyjskimi partnerami i debatowaniu nad szczegółami Igora Drive, Formuła 1 od 2023 roku będzie ścigać się na nowym torze – powiedział Stefano Domenicali. – Jestem pod wrażeniem Sankt Petersburga i wierzę, że GP Rosji na Igora Drive będzie niesamowitym wydarzeniem – dodał.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez FORMULA 1® (@f1)

Obiekt Igora Drive miał zadebiutować w motorsporcie już w poprzednim roku. Planowano zorganizować tam jedną z rund niemieckiej serii DTM. Plany jednak pokrzyżowała pandemia COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE
Honda zapowiada wyciągnięcie maksimum z silnika. "Chcemy być szybsi"

Tor pod Petersburgiem posiada 15 zakrętów, natomiast cała nitka liczy 4,068 km. Więcej szczegółów na temat nowego obiektu zostanie podanych w nadchodzących miesiącach.

GP Rosji w Soczi odejdzie w zapomnienie

Obiekt wokół areny ZIO w Soczi zadebiutował w Formule 1 w 2014 roku, tuż po zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Nowy tor z kolei znajduje się zaledwie 150 km od granicy z Finlandią. Co ciekawe, Igora Drive posiada 10 różnych układów. Sam obiekt położono z kolei na około 100 hektarach powierzchni.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez FORMULA 1 RUSSIAN GRAND PRIX (@sochiautodrom)

W poprzednim sezonie w wyścigu o GP Rosji triumfował Valterri Bottas. Na podium stanęli również Max Verstappen oraz Lewis Hamilton. O zmianie lokalizacji tej rundy spekulowano już od jakiegoś czasu. Pomimo że obiekt w Soczi jest bardzo imponujący, to jednak same wyścigi na nim przebiegają raczej bez większych emocji.

ZOBACZ TAKŻE
Sobotnie wyścigi sprinterskie już w 2021 roku? F1 rozważa taką możliwość

Pewne jest jednak, że nowy tor pozostanie w kalendarzu Formuły 1 co najmniej do 2025 roku, bowiem Liberty Media posiada umowę z Rosją właśnie do tego czasu.

3/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama