Nasze profile w mediach społecznościowych

WRC

Rajd Safari: Ogier z triumfem. Wyjątkowy start Zasady | Analiza

Sébastien Ogier wygrał Rajd Safari, który po wielu latach powrócił do kalendarza WRC. Francuz wykorzystał pecha swoich rywali i awansował na pozycję lidera podczas ostatniego dnia. Wyprzedził on swojego kolegę z zespołu Takamoto Katsutę, który zdobył swoje pierwsze podium w karierze. Podium uzupełnił Ott Tänak. Sobiesław Zasada pobił rekord stając się najstarszym uczestnikiem rajdu – nasz rodak wystartował w wieku 91 lat.

Opublikowano

w dniu

rajd safari wrc sebastien ogier toyota 2021
Fot. Toyota Gazoo Racing WRT / Twitter

Najlepszy kierowca: Sébastien Ogier

Seb nie miał wcale tak prostego zadania jakby się mogło wydawać. Francuz pierwszego dnia „czyścił” trasę, a do tego popełnił mały błąd, gdzie uszkodził amortyzator w swoim aucie i miał sporą stratę po pierwszym dniu plasując się tuż za podium. Z racji tego, że Rajd Safari to maraton a nie sprint Ogier miał dobre tempo w sobotę i unikał problemów. W sobotę awansował już na 3. miejsce. Ostatniego dnia wykorzystał awarię Thierrego Neuville, a potem stoczył walkę z Takamoto Katsutą, z której wyszedł zwycięsko dzięki czemu wygrał swój czwarty rajd w tym sezonie. Patrząc na to, że mało punktów zdobył jego główny rywal czyli Elfyn Evans to Ogier jest na bardzo dobrych torach po swój ósmy tytuł mistrzowski.

Najlepszy zespół: Toyota Gazoo Racing WRT

Nic nie zapowiadało, że Toyota odniesie taki sukces w tym rajdzie. Pierwszego dnia po odpadnięciu Evansa oraz Rovanpery to Hyundai wyrastał na faworyta tego rajdu. Jednak dobra i bezbłędna jazda Katsuty oraz kapitalne tempo Ogiera zapewniło japońskiemu producentowi kolejny dublet w tym sezonie i wzrost przewagi w klasyfikacji generalnej.

Największe zaskoczenie: Takamoto Katsuta

Japończyk dokonał tego o czym pisałem w poprzednim podsumowaniu i zdobył swoje upragnione podium. Ktoś może powiedzieć, że to dzięki pechowi rywali, lecz powiedzmy sobie szczerze: aby myśleć o dobrym wyniku to najpierw trzeba dojechać do mety. Szczególnie ważne i trudne do osiągnięcia jest to właśnie w takim rajdzie jak Safari. Japończyk przez cały rajd nie popełniał większych błędów oraz miał przyzwoite tempo. Podczas ostatniego etapu przez chwilę był nawet liderem rajdu, jednak przegrał batalię z Ogierem. Pomimo tego drugie miejsce to życiowy wynik w jego karierze. Miejmy nadzieję, że będzie on dobrym motorem napędowym dla Japończyka do odnoszenia kolejnych sukcesów.

ZOBACZ TAKŻE
Kierowcy WRC 2021 - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Największe rozczarowanie: Hyundai Motorsport

Hyundai ma poważny problem, który już od jakiegoś czasu się powtarza. Jest to zawieszenie w ich samochodach. Usterka ta już po raz kolejny pozbawiła on dobrego wyniku całego zespołu oraz zwycięstwa swojego kierowcy. Tym razem pechowcem był Thierry Neuville. Belg prowadził w rajdzie z przewagą prawie minuty jak nagle ostatniego dnia z rywalizacji wyeliminowała go awaria tylnego amortyzatora. Podobne kłopoty w poprzednich rajdach miał Ott Tänak. Koreański producent musi wyciągnąć z tego wnioski, jeśli chce nadal liczyć się w walce o zwycięstwo, bo obecnie ta szansa od nich ucieka.

Klasyfikacje generalne: Sébastien Ogier i Toyota na czele po Safari.

Sébastien Ogier ma już 133 punkty co przy drugim Evansie z dorobkiem 99 punktów jest już dużą przewagą. Trzecie Neuville ma 77 punktów. W klasyfikacji producentów Toyota ma 59 punktów przewagi nad Hyundaiem. Trzeci M-Sport ma już 164 punkty straty.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2021. Sprawdź, jak obecnie wygląda

Inne klasy oraz starty Polaków w Safari

Tym razem poza najwyższą kategorią najważniejsza była klasa WRC 3. Całe podium w klasie oraz miejsca 7-9 w klasyfikacji generalnej zajęli lokalni kierowcy. Zwyciężył Onkar Rai, który wyprzedził Karana Patela oraz Carla Tundo. Czwarte miejsce w klasie oraz siedemnaste w „generalce” zajął nasz zawodnik Daniel Chwist, który jest wnuczkiem Sobiesława Zasady.

Sobiesław Zasada także brał udział w rajdzie startując Fordem Fiestą w klasie RC3. Polski weteran rajdów jechał swoim tempem i był bardzo blisko ukończenia rajdu. Niestety na ostatnim odcinku musiał się wycofać, przez co nie osiągnął mety. W naszego kierowcę uderzył inny zawodnik, przez co odpadł. Pomimo tego, Sobiesław Zasada 3-krotny mistrz Europy z lat 1966-67 oraz 1971 pobił rekord świata, jeśli chodzi o najstarszego zawodnika, który wziął udział w Rajdowej Rundzie Mistrzostw Świata mając 91 lat, za co należą mu się ogromne brawa.

Kolejny przystanek: Rajd Estonii – powrót na szybkie szutry

Załogi i zespoły za trzy tygodnie powrócą do rywalizacji, gdzie w dniach 14-18 lipca zostanie zorganizowany Rajd Estonii. Czy Ogier utrzyma swoją mistrzowską formę? A może Evans lub miejscowy bohater Ott Tänak pokrzyżują mu plany? O tym dowiemy się już niebawem.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Pełne wyniki Rajdu Safari znajdziecie tutaj.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama