Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Najbogatsi ludzie w F1. Na ile oszacowano ich majątki?

Formuła 1 to królowa sportów motorowych, która pożera pieniądze jak żadna inna kategoria wyścigowa. Prestiż i status F1 przyciąga najbogatszych ludzi na świecie. Jakie są majątki najbogatszych ludzi w F1?

Najbogatsi ludzie w F1
Fot. Red Bull Racing/ Mercedes F1/ Reddit/ Aston Martin Cognizant F1 Team

Najbogatsi ludzie w F1: Zaczynamy od kierowców

Najbogatszym aktywnym kierowcą w F1 jest sir Lewis Hamilton. Jego majątek  wyceniany jest pomiędzy 300 a 500 milionów USD. Z szacunkową pensją w wysokości 50 mln USD rocznie (po wliczeniu premii), w tym roku Lewis Hamilton w końcu prześcignął Michaela Schumachera w klasyfikacji najlepiej opłacanego kierowcę w historii Formuły 1. Pomogły mu na pewno umowy reklamowe z takimi markami jak: Tommy Hilfinger czy Monster Energy. Drugim najbogatszym kierowcą w Formule 1  jest Michael Schumacher. Majątek 7-krotnego mistrza świata wyceniamy na 600-800 milionów dolarów amerykańskich. Forbes dwukrotnie umieścił go na szczycie listy najlepiej zarabiających sportowców – w 1999 i 2000 roku. W sporcie jednak są więksi gracze, którzy uzupełniają listę pt. „Najbogatsi ludzie w F1”.

Hamilton i Schumacher

Fot. Reddit / Dwóch najlepszych i najbogatszych kierowców w F1 – Lewis Hamilton i Michael Schumacher 

ZOBACZ TAKŻE
Zarobki kierowców F1 2021: Podwyżka Hamiltona, awans Verstappena

Kto jest najbogatszym „ojcem wyścigowym”?

Kierowca Aston Martin, Lance Stroll, skutecznie jeździ dla swojego ojca, Lawrence’a, którego majątek według Forbesa wynosi 3,2 miliarda dolarów. Ponadto Lawrence Stroll stał za wykupieniem firmy Aston Martin za 325 mln USD. W 2018 roku kanadyjski biznesman wykupił zespół Force India za 100 milionów dolarów. W ten sposób narodziła się era Racing Point, a od 2021 r. już Astona Martina.

Ojciec Nikity Mazepina –  Dmitrij jest większościowym udziałowcem i prezesem Uralchem Chemicals Company. Na listę miliarderów wg Forbesa pojawił się po tym jak kupił firmę Uralkali – producenta potasu wartą 5 miliardów dolarów. Mazepin Senior w 2018 roku próbował przejąć zespół Force India, ale przegrał walkę ze Strollem. Teraz wiadomo, że Gene Haas szuka kupca na swoją ekipę. Zobaczymy czy Mazepin złoży ofertę. Obecnie stajnia z Kannapolis korzysta ze wsparcia firmy Mazepina, a w jej barwach jeździ syn Dimitrija.

Michael Latifi – ojciec jeżdżącego w Williamsie Nicholasa jest właścicielem i prezesem Sofina Foods. Kanadyjczyk (imigrant z Iranu) w latach 90. XX wieku założył firmę Vienna Meat Products. Z czasem rozrosła się w Sofina Foods, która osiąga przychody w granicach 2 miliardów dolarów. Warto zauważyć że w 2018 roku włożył 200 milionów dolarów w McLaren Group, stając się także inwestorem w zespole.

ZOBACZ TAKŻE
Czy współcześni "płatni kierowcy" Formuły 1 są niesłusznie oceniani?

Kim są właściciele w Formule 1?

W 2017 roku CVC Capital Partners, ustąpiło miejsca amerykańskiej grupie Liberty Media. Amerykanie za „groszową” kwotę w wysokości 8 miliardów dolarów przejęło  35,5% udziałów Formula One Group.  Firmę Liberty Media kontroluje John Malone. Uznawany jest za największego prywatnego posiadacza ziemi w USA. Wartość  jego majątku, według Forbesa, wynosi 7,8 mld dolarów. Na mocy przepisów stanowionych przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd Liberty Media ujawniła informacje na temat dyrektora generalnego Grega Maffei. Według informacji kompensata wzrosła w 2020 roku z 44 do 47,1 miliona dolarów. Podstawa pensji wyniosła 871,800 dolarów. 

Najbogatsi ludzie w F1: Najwięksi promotorzy wyścigów

Osoby organizujące Grand Prix w swoich krajach operują na zupełnie innym poziomie bogactwa. Dobrym tego przykładem jest Ong Beng Seng – singapurski potentat na rynku nieruchomości i właściciel hoteli przyczynił się do tego, że jego miasto przyciągnęło na swoje ulice F1. Książę Albert z Monako, w którego księstwie odbywa się najsłynniejsza runda mistrzostw również należy do klubu miliarderów. John DeJoria – inwestor z Circuit of The Americas i współzałożyciel marki Paul Mitchell, także należy do tej grupy. Lecz wyścigi w Bahrajnie czy Abu Zabi są organizowane przez królewskie rodziny. Emir Abu Zabi, szejk Chalifa kontroluje urząd inwestycyjny o wartości 875 miliardów dolarów. Żadna inna głowa państwa nie dysponuje takimi aktywami. Fortuna władców Bahrajnu jest szacowana na ponad 4 miliardy dolarów. Grand Prix Miami – nowy tor  F1 dodaje  nowego miliardera do „rodziny”. Stephen M Ross, właściciel drużyny NFL Miami Dolphins, promotor przyszłego wyścigu, posiada majątek netto szacowany na 7 miliarda dolarów.

ZOBACZ TAKŻE
Zarobki zespołów F1 2020: Ferrari znów zarobiło więcej od Mercedesa

Najbogatsi ludzie w F1: Mateschitz pokazał, że można pokonać gigantów

Najbogatszym właścicielem zespołu w Formule 1 jest wszystkim znany Dietrich Mateschitz. Jest współzałożycielem i posiadaczem 49% udziałów Red Bulla. Jest również właścicielem Red Bull Racing oraz AlphaTauri. W 2004 roku Mateschitz przejął zespół Jaguar Racing za symbolicznego funta. Rok później kupił ekipę Minardi i zmienił jej nazwę na Scuderia Toro Rosso. Zespół Red Bull Racing to główny zespół Austriaka. Na ten moment zdobyli 4 mistrzowskie dublety w latach 2010-2013. Ekipa AlphaTauri to jest kopalnia młodych talentów. Zespół również promuje markę odzieżową Red Bulla. Według Forbesa majątek Austriaka wynosi ponad 27 miliardów dolarów. Obie ekipy Mateschitza wygrywały wyścigi, a główna, czyli Red Bull w latach 2010-2013 zby

Inni bogaci inwestorzy w Formule 1

Wspominając o bogatych inwestorach nie możemy pominąć sponsorów Sergio Pereza. Jest to południowaoamerykańska marka America Movil. Firma zatrudnia około 200 tysięcy pracowników, a przychody są szacowane na około 50 miliardów dolarów. Jej prezesem jest Carlos Slim Helu. Według Forbesa może pochwalić się majątkiem o wartości ponad 60 miliardów dolarów – zajmując 16 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Wraz ze swoim synem Carlosem Slimem Jr. trzymali kroku Sergio Perezowi przez jego całą karierę juniorską aż do Formuły 1.

Fot. Forbes / Carlos Slim Jr. wraz ze swoim ojcem 

W 2020 roku firma Dorilton Capital za 180 milionów dolarów kupiła Williamsa. Kluczową postacią w firmie jest James Matthews, którego majątek jest szacowany na około 2,5 miliarda dolarów. W przeszłości Matthews próbował swoich sił w Formule. Anglik wygrał mistrzostwo Brytyjskiej Formuły Renault  w sezonie 1994.  Nie kontynuował on  przygody z wyścigami natomiast został maklerem i zarządzał funduszami powierniczymi. Jednak teraz wrócił do Formuły i pomaga Williamsowi wstać z kolan.

ZOBACZ TAKŻE
Williams z nowym właścicielem. Amerykanie przejmują legendarny zespół

Czy w przyszłości pojawi się więcej bogaczy w F1?

Z nowymi przepisami i limitami budżetowymi, Formuła 1 w końcu ma swoje koszty pod kontrolą. To jednak nie powstrzyma miliarderów od zaangażowania się w królowej sportów motorowych i zwiększeniem swoich przychodów. Wpływy serialu „Drive to Survive” od Netflixa, sukcesy innych biznesmanów i marek mogą dać pole do dalszego rozwoju i przyciągnięciu kolejnych inwestorów.

5/5 (liczba głosów: 3)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama