Najlepszy zespół: Trident Racing
Kierowcy Tridentu podchodzili do ostatniego wyścigu w tym sezonie z korzystnych pól startowych. Startujący z pierwszego miejsca Jack Doohan miał wiele do udowodnienia. Australijczyk podczas pierwszego wyścigu w Soczi rozczarował, ponieważ po jego błędzie poznaliśmy mistrza świata. Z nieco innej perspektywy zaczynał Clement Novalak, który w pierwszym wyścigu zajął 4. miejsce. Wszystko poszło zgodnie z planem włoskiej stajni wyścigowej. Ich zawodnicy na starcie nie dopuścili rywali do dwóch pierwszych lokat. Jednak nieporozumienia między liderującymi kierowcami doprowadzały do zawału Maurizio Salvadoriego.
Szybszy francuski kierowca chciał wyprzedzić zespołowego kolegę, ale Australijczyk nie chciał oddawać swojej pozycji. Doszło do kontaktu między zawodnikami, w wyniku czego Frederik Vesti zbliżał się do obu zawodników. W drugiej części wyścigu, gdy syn Michaela oddał swoją pozycję reprezentant trójkolorowych popełnił błąd. Wicelider klasyfikacji generalnej odzyskał swoją pozycję, dowożąc zwycięstwo do końca wyścigu. Choć Australijczyk wygrał to jego kolega stracił 2. lokatę. Frederik Vesti zdołał odebrać lokatę Francuzowi. Pomimo takich okoliczności Trident Racing odbiera królewski tron Premie Racing, która na nim przybywała od 2013 roku!
WE ARE THE CHAMPIONS!!! 🔱💙 @jackdoohan33 @ClementNovalak #DavidSchumacher #formula3 #f3 #tridentteam #trident #champions pic.twitter.com/STpOj9YEWd
— Trident Team (@trident_team) September 26, 2021
Największe zaskoczenie: Johnathan Hoggard
Brytyjski kierowca podczas pierwszego wyścigu GP Belgii zaskoczył wielu obserwatorów Formuły 3, zajmując 6. miejsce, jednak mimo bardzo dobrego rezultatu pozostawał w cieniu Calana Willamsa. Dopisanie punktów do dorobku jednej z słabszych stajni wyścigowych w stawce oznaczało, że kierowca będzie miał ochotę się pokazać. W kwalifikacjach GP Rosji spisał się bardzo dobrze, ponieważ 3. lokata zawodnika Jenzer Motorsportu dawała nadzieję na bogaty dorobek punktowy. Przez dłuższą część wyścigu 20-latek skutecznie utrzymywał pozycję na najniższym stopniu podium. Jednak sen Johnatana Hoggarda zakończył się, gdy Frederik Vesti minął reprezentanta Wysp Brytyjskich. Podobna sztuka udała się jeszcze Logan Sargeantowi oraz Jakowi Crawfordowi. Niemniej wyrównanie najlepszego osiągnięcia z obecnego sezonu pomogło szwajcarskiej stajni wyścigowej przeskoczyć Carlin Buzz Racing.
P6 and our best finish of the year. A good way to round out the season.
Thanks to the team for all their hard work. pic.twitter.com/EXQcUabCg4
— Johnathan Hoggard (@j_hoggard33) September 26, 2021
Niemniej wyrównanie najlepszego osiągnięcia z obecnego sezonu pomogło szwajcarskiej stajni wyścigowej przeskoczyć Carlin Buzz Racing. Tym samym miano najgorszej ekipy przypadło zespołowi z Wielkiej Brytanii.
Największe rozczarowanie: Prema Racing
Do głównego startu Prema Racing podchodziła z jednym zawodnikiem na korzystnej lokacie – Dennisem Haugerem. Mimo to wierzono, że Olli Caldwell lub Charles Leclerc dowiozą pojedyncze punkty. Faktycznie obaj kierowcy podeszli do sprawy w pełni poważnie. Po raz kolejny Monakijczyk zaczął się przebijać do przodu stawki, kończąc wyścig na 7. miejscu. Olli Caldwell, który ma rozczarowującą drugą część sezonu zaczął walczyć o punkt. Brytyjczyk zakończył swoją misję powodzeniem. Włodarzy włoskiej stajni wyścigowej mistrz Formuły 3, jakim jest Dennis Hauger. Oprócz słabego startu Skandynawa w późniejszej fazie został zahaczony przez Oliviera Rasmussena. Norweg musiał zjechać do alei serwisowej, by zabrać punkty za najszybszy czas okrążenia Novalakowi. Powierzone zadanie przez dominujący w poprzednich latach zespół zostało wykonane, mimo to po raz pierwszy od 2013 roku Prema Racing nie zwycięża w klasyfikacji generalnej!
Big congrats to @trident_team on a brilliant run for the team title! It was great to battle with you, on to 2022! 🇮🇹🇮🇹🇮🇹#F3 #RussianGP
— PREMA (@PREMA_Team) September 26, 2021
Klasyfikacja generalna: Tridenty uzupełniają podium
Po niedzielnym wyścigu swoją przewagę utracił Dennis Hauger, jednak dla Norwega liczy się zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Wicemistrzem Formuły 2 został Jack Doohan, z 175 punktami na koncie. Najniższy stopień podium utrzymał Clement Novalak, który zgromadził 147 punktów. Tuż za Francuzem plasuje się Frederik Vesti (138 punktów) oraz rodak Victor Martins (131 punktów).
W klasyfikacji zespołów tytuł mistrzowski zgarnął Trident Racing. Dominująca przez ostatnie lata Prema Racing przegrała z rodakami o ostateczną rywalizację. Najniższy stopień podium uzupełnia ART Grand Prix, które ostatecznie zgarnia najniższy stopień podium. Czwartą lokatę utrzymuje MP Motorsport. Czołową piątkę zamyka Charouz Racing System. Pełne tabele znajdziecie tutaj. Za to wyniki rywalizacji w wyścigu głównej są pod tym odnośnikiem.
Wyniki finałowego wyścigu F3 znajdziecie tutaj.
Co dalej z Formułą 3?
Od przyszłego sezonu w Formule 3 zmienia się format wyścigowy. Każda runda będzie obejmować jeden trening, jedną sesję kwalifikacyjną i 2 wyścigi. Liczba wydarzeń dla F3, które odbędą się obok Formuły 1, zostanie ogłoszona w odpowiednim czasie. Wyniki kwalifikacji będą decydować o pozycji startowej niedzielnego wyścigu. Pozycje, z których wystartują kierowcy do sobotniego wyścigu, zostaną ustalone przez odwrócenie 12 najlepszych wyników piątkowych kwalifikacji F3. Dodatkowo od 2022 roku seria będzie dalej towarzyszyć F1.