Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

GP Ameryk padło łupem Marca Marqueza jak dawniej | Analiza

Marc Marquez utrzymał swój dominujący ciąg w GP Ameryk 2021. Natomiast zaostrza się walka o tytuły w World Superbike, Moto2 i Moto3.

gp ameryk 2021 CoTA marc marquez wygrywa
Fot. MotoGP.com

Marquez zrobił na starcie to, co powinien

To właśnie ośmiokrotny mistrz świata najlepiej ruszył z pierwszego rzędu i to właśnie on zameldował się na pierwszym miejscu w pierwszym zakręcie w wyścigu o GP Ameryk 2021. Za nim znaleźli się Fabio Quartararo i Francesco Bagnaia, który na dwóch kolejnych okrążeniach stracił kolejne dwie pozycje po starcie z pierwszego pola. Dobry początek zaliczył Alex Rins, który ruszał z trzeciego rzędu, ale w początkowej fazie wyścigu walczył o podium. Natomiast szybko z rywalizacją pożegnał się Takagi Nakagami, który wywrócił się w dwunastym zakręcie. Niedługo potem z wyścigiem pożegnał się Johann Zarco, który przewrócił się po uślizgu przodu na „wypłaszczeniu” w pierwszym zakręcie. Wyścigu w podobnych okolicznościach nie ukończył także Aleix Espargaro.

Ożywienie Millera

Australijczyk prezentował mocne tempo w treningach. Jack Miller uzyskał najszybszy rezultat na przestrzeni trzech treningów, a w czwartej sesji zademonstrował solidne tempo na długim przejeździe. Niestety w kwalifikacjach na drugim przejeździe Miller zbyt wolno pokonał okrążenie wyjazdowe przez co zawodnik Ducati nie zdołał rozgrzać opon. To poskutkowało startem z czwartego rzędu. Następnie w wyścigu Miller bardzo dobrze rozpoczął rywalizację. Były zawodnik Hondy awansował na czwarte miejsce jeszcze przed półmetkiem wyścigu. Później jego progres zdecydowanie się zatrzymał i nie był już w stanie nawiązać walki o podium. Niedługo potem Ducati zdecydowało, że to dobry moment na przepuszczenie Bagnai przed Australijczyka. Chwilę potem się okazało, że Miller może mieć problemy z oponami, ponieważ zbliżył się do niego Alex Rins.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz MotoGP 2022. Tu znajdziesz aktualny rozkład nowego sezonu

Natomiast Francesco Bagnaia skorzystał na przepuszczeniu przez Millera i niedługo potem znalazł się tuż za plecami Jorge Martina. Tegoroczny debiutant na ostatnich okrążeniach zaczął tracić tempo i bardzo szybko musiał oddać podium w ręce Bagnai. Dodatkowo mistrz świata Moto3 otrzymał karę „dłuższego okrążenia” za ścięcie kilku zakrętów w pierwszym sektorze.

Marquez zdecydowanie kontrolował przewagę w GP Ameryk 2021

Hiszpan był dziś poza zasięgiem i komfortowo wygrał swój drugi wyścig w sezonie. Nie przeszkodziła mu nawet pierwsza sekcja toru CoTA, która mocno obciąża jego prawe ramię, które nadal nie jest jeszcze w pełni przygotowane do rywalizacji. Drugie miejsce dowiózł Fabio Quartararo, który powiększył przewagę w punktacji nad Bagnaią i Mirem. Wspomniany Włoch finiszował trzeci po walce z Martinem i Rinsem w drugiej połowie wyścigu. Czwarty dojechał Alex Rins, który dwa tygodnie temu zakończył GP San Marino na deskach. Piąte miejsce po karze zajął Jorge Martin przed Eneą Bastianinim, który zaliczył trudniejszy weekend niż te na torach Motorland Aragon i Misano. Mistrz świata Moto2 wywalczył szóste miejsce korzystając na bezpardonowej walce Mira i Millera na ostatnim okrążeniu. Dziewiąte i jedenaste miejsce zdobyli Brad Binder Miguel Oliveira, pomiędzy którymi znalazł się Pol Espargaro.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna MotoGP 2022. Końcowa sytuacja w tabelach

Tutaj znajdują się pełne wyniki wyścigu klasy królewskiej. Na ten moment Fabio Quartararo ma 52 punkty przewagi nad Bagnaią. Do końca sezonu 2021 pozostały 3 wyścigi, w trakcie których można zdobyć 75 punktów. Natomiast 78 oczek traci trzeci punktacji w Joan Mir, który już nie liczy się w walce o tytuł mistrza świata. Bagnaia musi odrobić przynajmniej trzy punkty do Quartararo w Misano, aby pozostać w walce o tytuł po GP Emilii Romanii, które odbędzie się za trzy tygodnie na torze Misano.

Kolejne starcie Topraka Razgatlioglu i Jonathana Rea

Weekend na torze Algarve w World Superbike obfitował w emocjonujące pojedynki pomiędzy głównymi pretendentami do tytułu mistrza świata. W pierwszym wyścigu obaj zawodnicy wielokrotnie ścierali się walce o prowadzenie na czym skorzystał Scott Redding. Jednakże finalnie zwycięstwo wywalczył turecki zawodnik przed Reddingiem i Lorisem Bazem. Rea zakończył ten wyścig na poboczu po wywrotce. W podobnych okolicznościach Brytyjczyk odpadł z wyścigu „Superpole”, który rozegrano na mokrej nawierzchni. Wtedy wygrał Michael Van Der Mark na fabrycznym motocyklu BMW przed Reddingiem i Bazem, który stanął na trzecim stopniu podium we wszystkich wyścigach Superbike w ten weekend. Toprak Razgatlioglu finiszował szósty.

Los odwrócił się w drugim wyścigu, który padł łupem Jonathana Rea. Tym razem to jego turecki rywal nie ukończył zawodów po wywrotce. Drugie i trzecie miejsce po raz trzeci z rzędu zdobyli Redding i Baz. Natomiast tuż za nimi finiszował Andrea Locatelli. Przedostatnia runda mistrzostw świata Superbike odbędzie się za dwa tygodnie w Argentynie. Obecnie w punktacji prowadzi Toprak Razgatlioglu, który ma 24 punkty przewagi nad Jonathanem Rea. Do zdobycia pozostały jeszcze 124 punkty.

ZOBACZ TAKŻE
Maverick Vinales i Yamaha. Co mogło pójść nie tak? – część 1

Mistrzostwa świata Moto2 rozpoczynają się na nowo po upadku Gardnera w GP Ameryk 2021

Raul Fernandez wygrał wyścig na Circuit of The Americas i odrobił wiele punktów względem Gardnera, który nadal prowadzi dziewięcioma punktami przed swoim team partnerem. Na podium obok Fernandeza znaleźli się Fabio Di Gianantonio i Marco Bezzecchi. Choć należy zauważyć, że Cameron Baubier też mógł zameldować się w pierwszej trójce, ale Amerykanin finalnie przyjechał piąty. Jednakże należy wyróżnić to ten wynik tegorocznego debiutanta. Czwarty przyjechał Augusto Fernandez, a szósty finiszował Tony Arbolino, który także zaliczył jeden z mocniejszych wyników w tym roku. Siódme miejsce zdobył kolejny debiutant – Ai Ogura. Tutaj znajdują się pełne wyniki wyścigu klasy pośredniej.

ZOBACZ TAKŻE
Maverick Vinales i Yamaha. Co mogło pójść nie tak? – część 2

Izan Guevara wygrywa dramatyczne GP Ameryk 2021 w Moto3

Zeszłoroczny juniorski mistrz świata Moto3 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Moto3 w trudnych okolicznościach. Hiszpan skorzystał na dwóch czerwonych flagach, które wywieszono najpierw przez wypadek Filipa Salaca, a następnie incydent z udziałem Deniza Oncu, który spowodował upadek Acosty, Alcoby i Migno. Najważniejsza informacja jest taka, że w tych incydentach nie ucierpiał żaden zawodnik. Podium w wyścigu Moto3 uzupełnili Foggia i McPhee. Natomiast za nimi dojechali Jaume Masia, Deniz Oncu, Jeremy Alcoba i Brad Binder. Ósme miejsce zajął Pedro Acosta, który obecnie ma już tylko 30 punktów przewagi nad Foggią. Obecnie sędziowie rozpatrują incydent z udziałem Deniza Oncu. Tutaj znajdują się pełne wyniki wyścigu klasy najmniejszej.

5/5 (liczba głosów: 2)
Reklama