Nasze profile w mediach społecznościowych

Biznes

Osiem hektarów lasów od Volkswagena. Wszystko przez… dziennikarzy

Wraz z początkiem 2021 roku Volkswagen uruchomił projekt kompensacji śladu węglowego samochodów testowych z parku dziennikarskiego. Po każdym zakończonym teście samochodu napędzanego silnikiem spalinowym, testujący auto dziennikarz może wybrać miejsce Polsce, w którym zostanie zasadzonych 70 drzew we współpracy z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych. Z końcem września ruszyły prace związane z sadzeniem drzew w Czarnowie, jednej z trzech lokalizacji w Polsce, w których dzięki projektowi pojawi się w sumie ponad osiem hektarów lasów.

Opublikowano

w dniu

volkswagen sadzi drzewa
Fot. Volkswagen

To uzupełnienie działań produktowych Volkswagena

Marka Volkswagen w związku ze swoją strategią „Way To Zero” konsekwentnie zmniejsza emisję CO2, stopniowo przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i równoważy emisję dwutlenku węgla, której nie da się uniknąć. Poza oferowaniem modeli elektrycznych produkowanych z neutralnym bilansem węglowym, marka dąży także do pełnej dekarbonizacji w poszczególnych obszarach swoich działań. Rozpoczęty wraz z początkiem 2021 roku projekt redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku dziennikarskiego to działanie oczywiście odzwierciedlające dążenia Volkswagena.

ZOBACZ TAKŻE
Crossover segmentu B - alternatywa dla auta miejskiego | 12 propozycji

– Po każdym tegorocznym teście samochodu (wyposażonego w silnik spalinowy) z naszego parku prasowego, dziennikarz wskazuje jedno z trzech miejsc w Polsce w którym zasadzonych zostanie 70 drzew. Pozwoli to na zasadzenie w sumie ponad 8 hektarów lasów. Dążymy do tego, by w przyszłości testy dziennikarskie naszych aut nie generowały śladu węglowego. Obecnie co drugi samochód w parku prasowym Volkswagena ma możliwość ładowania z gniazdka (dzięki napędowi w pełni elektrycznemu lub hybrydowemu typu plug-in). W przyszłym roku zwiększymy tę wartość do 70% – powiedział Hubert Niedzielski, kierownik PR marki Volkswagen.

Kilka lokalizacji dotkniętych przez los

Volkswagen wraz z Polskim Związkiem Zrzeszeń Leśnych na miejsca nasadzeń wyselekcjonował trzy obszary. To:

  • las w Czarnowie, który uległ całkowitemu zniszczeniu podczas nawałnicy w 2017 roku;
  • poklęskowy teren we wsi Ryboły, w okolicach Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej, powstały w wyniku huraganu z 2016 roku;
  • las górski w rejonie Babiej Góry, położony w miejscowości Zawoja w bezpośrednim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego.
ZOBACZ TAKŻE
TEST | VW Caddy Life 2.0 TDI 122 KM - praktyczność i elastyczność

Prace związane z sadzeniem drzew rozpoczęły się już w pierwszej z lokalizacji – Czarnowie. To miejsce dotknięte w 2017 roku skutkami tzw. „Huraganu Stulecia”, który wydarzył się w nocy z 11 na 12 sierpnia. Skala zniszczeń była ogromna. W ciągu kilkunastu minut żywioł spustoszył olbrzymie połacie lasu, uszkodził drogi oraz wiele budynków . Odnawianie lasów po tym huraganie wciąż trwa, to długotrwały i pracochłonny proces.

Różne drzewa w różnych lokalizacjach

W poszczególnych lokalizacjach sadzone będą różnego rodzaju drzewa. Na terenach nizinnych (Czarnowo, Ryboły) zasadzone zostaną głównie sosna, dąb, buk, świerk i brzoza. W Zawoi będą to natomiat świerk, buk, jodła. Co ważne, całkowite usunięcie sadzonego w ramach projektu drzewostanu nastąpi dopiero za około 100 lat. Wtedy drzewa osiągną tzw. wiek rębności.

Po dotychczasowych tegorocznych testach dziennikarskich samochodów Volkswagena wyposażonych w silnik spalinowy, wybór poszczególnych lokalizacji przez dziennikarzy rozkładał się bardzo równomiernie. 35% testujących wskazało, że chcą aby drzewa w ślad za ich testem posadzono w Czarnowie. 29% wskazało na Ryboły, Zawoję wybrało natomiast 36% dziennikarzy.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama