Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

Finał sezonu ELMS 2021 w Portugalii. Polacy na start | Relacja Live

Zapraszamy do śledzenia relacji z ostatniego wyścigu ELMS w sezonie 2021. Do rozstrzygnięcia pozostają jeszcze tytuły mistrzowskie w LMP3 i GTE.

4h Portimao 2021 - Relacja live
Fot. European Le Mans Series

Słowo o kwalifikacjach

Zanim przejdziemy do samej relacji z wyścigu to najpierw kilka słów wprowadzenia. Tor Portimao sprawił dość spore wyzwanie kierowcom w zakresie przestrzegania limitów toru. Z tego powodu bardzo często sędziowie unieważniali czasy okrążeń zawodnikom szczególnie w klasach GTE oraz LMP3. W tej pierwszej klasie najlepiej spisał się Ross Gunn w Astonie TF Sport, którego załoga ruszy dziś z pole position.

ZOBACZ TAKŻE
LMDh i LMH – kiedy zadebiutują nowi producenci w Hypercar?

Obok niego zobaczymy Porsche Proton Competition, natomiast dwaj główni kandydaci do tytułu uformują drugi rząd. Między załogą #80 Iron Lynx a #88 AF Corse jest dwadzieścia punktów różnicy na korzyść tych pierwszych. Jako, że dziś do zdobycia jest ich dwadzieścia pięć to AF Corse musi przynajmniej wygrać ten wyścig, a „rysie” musiałyby ukończyć wyścig poza piewszą siódemką klasy. Bardziej zacięty będzie pojedynek o wicemistrzostwo między wspomnianą załogą AF Corse a Spirit of Race. Dlaczego? Ponieważ dzielą ich zaledwie cztery punkty. Do tego drugie miejsce w klasyfikacji GTE daje zaproszenie do przyszłorocznej edycji 24h Le Mans

Jeszcze ciaśniej jest w LMP3, w którym piekarze mogą dobrze zamknąć sezon

Tam pięcioma punktami prowadzi Cool Racing przed DKR Engineering. Tu ważnym smaczkiem jest to, że drugi wspomniany zespół korzysta z samochodu Duqueine i tytuł tego zespołu w ELMS położyłby kres pięcioletniej dominacji Ligiera w tej klasie. DKR wystartuje dziś z trzeciego pola, zaś Cool Racing dopiero z dziewiątego. Tutaj jeszcze wszystko może się zdarzyć.

ZOBACZ TAKŻE
Rene Rast pojedzie w Le Mans dla Audi

Natomiast Inter Europol Competition może dobrze zamknąć trudny sezon 2021. Załoga #13 zakwalifikowała się na drugim polu, choć była szansa na pole position. Natomiast #14 ruszy dziś z szóstej pozycji. Warto wspomnieć, że trzynastka nadal liczy się w walce o trzecią pozycję w LMP3. Obecnie tracą 14 i pół punku do #2 United Autosports, który wywalczył dziś pole position w tej klasie.

Mamy też LMP2, nie?

Oczywiście tytuł w tej klasie mamy już rozstrzygnięty na korzyść WRT. Jednakże mamy jeszcze walkę o wicemistrzostwo. Tu o drugie miejsce rywalizują jeszcze cztery załogi. Obecnie drugą pozycję w punktacji okupuje #26 G-Drive przed Panis Racing, Unitedem #22 i Duqueine Team. Tę czwórkę dzieli zaledwie 10 i pół punktu. Matematyczne szanse ma też G-Drive #26, ale ich strata do bliźniaczej załogi to już 24 i pół punktu. Praktycznie nie liczą się w walce.

ZOBACZ TAKŻE
Kwalifikacje do 4h Portimao 2021: Inter Europol w pierwszym rzędzie

Relacja Live z 4h Portimao 2021

Wyścig wystartuje o godz. 14:00 i potrwa cztery godziny. Ustawienie na starcie wraz z nazwiskami kierowców można sprawdzić tutaj. Poniżej znajduje się nasza relacja. Zapraszamy do śledzenia i interakcji!

Oceń nasz artykuł!
Reklama