Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Biznes

Volkswagen najpopularniejszy w listopadzie w Europie. Za nim Francuzi

W listopadzie Volkswagen był najpopularniejszą marką samochodów w Europie. Tuż za nim znalazły się dwie francuskie marki, ale nie one są pozytywnym zaskoczeniem. Hyundai i Kia zajęły bowiem 7. i 8. miejsce, ale co ważniejsze jako jedyne z TOP 10 odnotowały wzrost rok do roku.

Volkswagen T-Roc R

Wygrani i przegrani kryzysu z komponentami

Europejski rynek nowych samochodów osobowych oczywiście nadal nie otrząsnął się po pandemii koronawirusa. Brak komponentów negatywnie wpływa na produkcję, a tym samym na sprzedaż. Potwierdzają to także dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) za listopad 2021 r. Według nich w Europie zarejestrowano w tym okresie 864 119 samochodów, o 17,5% mniej niż rok temu. 

Nie dziwi więc, że cztery pierwsze marki w rankingu pomimo swoich wyników odnotowały ponad 20-procentowe spadki. Liderem rynku w listopadzie był Volkswagen, który zanotował spadek sprzedaży rok do roku o 36,5%. Na drugim miejscu ze spadkiem o 21,3% znalazło się Renault, na trzecim Peugeot (-20,3%), a na czwartym Mercedes-Benz (-24,9%).

ZOBACZ TAKŻE
Sprzedaż nowych samochodów w listopadzie. Volkswagen wrócił do TOP 3

W pierwszej piętnastce wzrost rok do roku zanotowały tylko trzy marki – to siódmy Hyundai (+41,6%), ósma Kia (+19,6%) oraz jedenasta Dacia (+5,7%). Koreańscy producenci już jakiś czas temu ogłosili, że produkują większość podzespołów sami, a poza tym nie anulowali zamówień na chipy po ubiegłorocznym spadku produkcji z powodu koronawirusa. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w 2021 r. popisują się oni doskonałymi wynikami. 

Największy spadek w TOP 15 odnotował Ford – amerykańska marka w listopadzie sprzedała aż o 43,9% mniej samochodów niż rok temu. Mając do dyspozycji te dane tym bardziej należy polską centralę, która w niesprzyjających okolicznościach radzi sobie zupełnie przyzwoicie, będąc w ostatnich miesiącach trzecią siłą w Polsce jeśli chodzi o rynek samochodów osobowych i dostawczych.

Sprzedaż samochodów osobowych w Europie - listopad 2021

MiejsceMarkaLiczba rejestracjiRóżnica rdr (%)Udział w rynku (%)
1.Volkswagen77.655-36.59
2.Renault53.959-21.36.2
3.Peugeot52.681-20.36.1
4.Mercedes-Benz52.541-24.96.1
5.Toyota51.950-9.36
6.BMW51.643-19.56
7.Hyundai45.83741.65.3
8.Kia40.05619.64.6
9.Škoda39.573-27.24.6
10.Audi37.722-30.24.4
11.Dacia37.6985.74.4
12.Opel/Vauxhall34.670-24.84
13.Citroën33.589-7.13.9
14.Fiat/Abarth32.755-25.33.8
15.Ford31.177-43.93.6
16.Seat/Cupra22.789-25.22.6
17.Volvo21.935-162.5
18.Nissan18.748-19.72.2
19.Mini15.4742.21.8
20.Mazda10.250-27.21.2
Cały rynek864.119-17.5-

Volkswagen nadal nie ma sobie równych

Zestawienie po jedenastu miesiącach 2021 roku pokazuje, jak mocno spadki sprzedaży w ostatnich miesiącach wpłynęły na wyniki w całym roku. Według ACEA w okresie od stycznia do listopada 2021 r. w Europie zarejestrowano 10 824 670 samochodów – tylko o 0,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ze względu na problemy produkcyjne sprzedaż w tym roku najprawdopodobniej osiągnie niższy poziom od pandemicznego 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE
W listopadzie Clio znów na szczycie, a Golf nadal poza TOP 10

Zdecydowanym liderem pozostaje Volkswagen, który jako jedyny sprzedał ponad milion samochodów. O drugie miejsce na koniec roku powalczą Peugeot i Toyota, a więc marki które w Polsce znajdują się na przeciwnych biegunach. Japońska marka sprzedaje się znakomicie, a francuska słabo. Toyota w ostatnich miesiącach także zyskuje na dostępności samochodów ze względu na lepszy dostęp do części niż konkurenci. 

Jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę, to obok Toyoty wzrost sprzedaży rok do roku odnotowało także czwarte BMW oraz dziesiąty Hyundai. Największy spadek jest natomiast udziałem dziewiątego Forda – 17,4% na minusie. 

Sprzedaż samochodów osobowych w Europie - styczeń-listopad 2021

MiejsceMarkaLiczba rejestracji Różnica rdr (%) Udział w rynku (%)
1.Volkswagen1.179.339-1.710.9
2.Peugeot663.950-0.86.1
3.Toyota659.05613.16.1
4.BMW633.1644.95.8
5.Renault611.542-16.65.6
6.Mercedes-Benz582.437-12.45.4
7.Audi551.9131.15.1
8.Škoda543.623-6.55
9.Ford488.537-17.44.5
10.Hyundai472.85224.34.4
11.Kia470.58121.74.3
12.Opel/Vauxhall450.8561.74.2
13.Fiat/Abarth444.8080.94.1
14.Citroën414.6201.43.8
15.Seat/Cupra375.173113.5
16.Dacia366.7830.33.4
17.Volvo262.1623.92.4
18.Nissan228.115-12.32.1
19.Mini156.5740.41.4
20.Mazda146.3389.41.4
Cały rynek10.824.6700.8-

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama