Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Samochody

To kombi totalnie podbiło rynek w USA. Można je kupić także w Polsce

Rzadko zdarza się, aby jeden samochód całkowicie zdominował dany segment, ale w USA tak się właśnie dzieje. Kombi mają tam generalnie niewielki udział w całym rynku, ale sukces sprzedażowego lidera jest ogromny.

Outback Cross

Kombi to melodia przeszłości, ale Subaru nie chce o tym słyszeć

Kombi największą popularność w Stanach Zjednoczonych zyskiwały w latach 80., kiedy były wręcz idealnym pojazdem dla większych rodzin. Od lat 90. popularność zaczęły jednak stopniowo zdobywać SUV-y, które stopniowo niemal wypchnęły popularne niegdyś „kombiaki” z rynku. Świadczą o tym statystyki, według których udział kombi w rynku minimalnie przekracza 1%, podczas gdy SUV-y wraz z pick-upami stanowią obecnie ponad połowę rynku. 

Kombi jest więc w Stanach Zjednoczonych gatunkiem zagrożonym, w który angażuje się coraz mniejsza liczba producentów. Ten segment będzie jednak istniał co najmniej tak długo, jak Subaru Outback będzie się cieszyć tam ogromną popularnością.  To właśnie ten model jest niekwestionowanym liderem tego rynku w USA.

ZOBACZ TAKŻE
Subaru Outback Wilderness Edition - kombi dla pasjonatów off-roadu

W zeszłym roku pomimo ogólnego spadku sprzedaży samochodów, Subaru sprzedało aż 154 623 egzemplarze swojego modelu. To na tyle niesamowity wynik, że pozwolił na znalezienie się wśród 20 najlepiej sprzedających się samochodów w 2021 roku. Co ciekawe, Outback sprzedał się zaledwie w 100 egzemplarzach mniej niż bestseller Subaru w Stanach Zjednoczonych – Forester. 

Czy Outback to w ogóle kombi?

To fascynująca rzecz w kraju, w którym ludzie od lat kochają SUV-y i pickupy. To właśnie modele z tych segmentów po raz kolejny zdominowały rankingi sprzedażowe, zajmując pierwszych pięć miejsc wśród najlepiej sprzedających się modeli. Bestsellerem po raz kolejny został Ford F-Series, który chyba nigdy nie znudzi się Amerykanom.

Sukcesu Outbacka upatrujemy także w promowaniu go jako… nie-kombi. Japońska marka często nazywa go crossoverem albo wręcz SUV-em. Każdy widzi to, co chce widzieć, ale Outback to oczywiście kombi, jakkolwiek nie próbowano by go nazwać. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Subaru Outback Cross 2.5i - kombi z naciskiem na uterenowione

Samochód można kupić również w Polsce, a jego ceny zaczynają się od 43 900 euro. Tak, Subaru w Polsce operuje cenami w euro. Mieliśmy już ten samochód w redakcji motohigh.pl na kilkudniowym teście, a nasze wrażenia możecie znaleźć powyżej.

Subaru to jednak niezwykle niszowa marka w Polsce, której udział w rynku nie przekracza nawet 0,5%. Oprócz Outbacka sprzedaje u nas także modele XV i Forester, które są znacznie popularniejsze od Outbacka. Jeśli jednak poszukujecie niespotykanego na drogach kombi, to model ten wydaje się znakomitym wyborem. Naklejką ze znakiem jakości niech będą setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy w USA. 

4.4/5 (liczba głosów: 7)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama