Czego szukasz?

Motorsport

Gdzie oglądać motorsport w Polsce w 2022 roku? Kompletny przewodnik

Gdzie oglądać wyścigi samochodowe i motocyklowe, a także rajdy samochodowe w Polsce na żywo? Przygotowaliśmy kompletny przewodnik po transmisjach telewizyjnych najważniejszych sportów motorowych w 2022 roku w Polsce, a także informacje o zmianach, które nastąpią od 2023 roku.

gdzie oglądać wyścigi rajdy polska 2022
Fot. Formula E

Poniższe zestawienie zawiera informacje na temat transmisji poszczególnych serii wyścigowych czy rajdów w polskich telewizjach oraz dostępnych w Polsce platformach VOD. Zdecydowana większość z nich dostępna jest z polskim komentarzem, a jeśli nie, to zostało to wyraźnie wskazane. Zaznaczamy także sytuacje, w których ważne serie wyścigowe można oglądać na żywo za pośrednictwem YouTube. 

Wielka zmiana dopiero za rok

Zacznijmy od „królowej sportów motorowych”. Formuła 1 transmitowana jest w Eleven Sports od 2016 roku i będzie tak do końca sezonu 2022. Od przyszłego roku wszystko się jednak zmieni. Prawa do transmisji w Polsce nabyła bowiem platforma Viaplay, która będzie lokalnym nadawcą F1 w naszym kraju.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2022. Miejsca, daty i godziny transmisji wyścigów

Dla nordyckiego serwisu VOD to jednak nie jedyne prawa w zakresie sportów motorowych. Viaplay już teraz ma bowiem w swojej ofercie IndyCar, W Series, 24-godzinny wyścig na Nurburgringu, a także serię Ferrari Challenge. Rzecz jasna najbardziej wartościowe są prawa do pokazywania amerykańskiej serii.

W styczniu 2022 roku okazało się, że Viaplay nabył także prawa do IMSA. Transmisja z Daytona 24h dostępna była jedynie z anglojęzycznym komentarzem, a cała sytuacja jest o tyle istotna, że blokuje osobom z Polski możliwość bezpłatnego oglądania wyścigów na stronie IMSA.tv.

Zostając jeszcze przy amerykańskich seriach wyścigowych, warto zauważyć że prawa do transmisji NASCAR Cup Series ma inny nadawca – Motowizja. Obecna umowa obowiązuje do końca 2022 roku. Transmisje „drugiej ligi” NASCAR, a więc Xfinity Series, są natomiast obecne na antenie Sportklubu

Rzecz jasna to dopiero początek oferty transmisji sportów motorowych

W 2022 roku nie zmieni się także nadawca wyścigów Formuły 2 i Formuły 3, którymi pozostanie Polsat. Niewiadomy jest jednak los tych praw w 2023 roku, gdyż nie są one sztywno powiązane z umowami dotyczącymi Formuły 1. Jeśli jednak mielibyśmy obstawiać ich właściciela za rok, to byłby nim Viaplay. 

Polsat Sport ma w swojej ofercie jeszcze jedne niezwykle ważne prawa – MotoGP, a także towarzyszące jej Moto2 i Moto3. Uzupełnieniem oferty stacji ze słońcem w logo jest Porsche Supercup, którego transmisje mają miejsce także w Eurosporcie.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz MotoGP 2022. Tu znajdziesz aktualny rozkład nowego sezonu

Oferta Eurosportu jest natomiast bogata w transmisje elektrycznych serii wyścigowych. Nadawca posiada bowiem prawa do pokazywania zarówno Formuły E, jak i Extreme E. Poza tym w ofercie Eurosportu znajduje się także World Touring Car Cup (WTCR).

Wracając do juniorskich serii wyścigowych, dwie z nich posiada Motowizja. Mowa o Euroformule Open oraz Formula Regional EU by Alpine (FRECA), gdzie w sezonie 2022 zobaczymy dwóch Polaków – Romana Bilińskiego oraz Piotra Wiśnickiego. 

Wyścigi długodystansowe także w ogólnodostępnych kanałach

Jeśli chodzi o wyścigi długodystansowe, prawa do najważniejszej serii w tej kategorii posiadają Eurosport i Polsat. W 2021 roku transmitował on bowiem WEC nawet w swoim ogólnodostępnym kanale – Super Polsacie. Wydaje się, że sytuacja powtórzy się także w tym roku, a jest ona oczywiście związana ze startami Roberta Kubicy. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli przejdziemy do European Le Mans Series (ELMS). W Polsce prawa do transmisji mają dwie stacje – Sportklub oraz Canal+. Co równie istotne, transmisje można oglądać na YouTube, nie ma bowiem nałożonej geoblokady. Azjatyckiego odpowiednika ELMS, a więc AsLMS także można oglądać w Sportklubie. Dla polskich fanów sportów motorowych to o tyle istotna informacja, że w serii występuje polski zespół – Inter Europol Competition. 

Pozostając przy SportKlubie posiada on także prawa do całkiem popularnej australijskiej serii wyścigowej Supercars. Kanał przejął możliwość transmitowania tych zawodów w 2020 roku od Motowizji. 

Brak zainteresowania WRC, niewiadoma z DTM

Cały czas nikt w Polsce nie jest zainteresowanymi prawami do transmitowania WRC, w związku z czym jedyną możliwością oglądania zmagań na żywo pozostaje WRC+ All Live. Podobnie wygląda sprawa z World Rallycross Championship (WRX).

Niewiadomą pozostają natomiast transmisje DTM w Polsce w 2022 roku. W latach 2020-21 prawa posiadało Eleven Sports, ale póki co nie pojawiła się żadna informacja o ich przedłużeniu. Viaplay nabyło prawa do DTM w krajach nordyckich i bałtyckich, ale nie w Polsce. Pozostając w podobnej tematyce warto zauważyć, że Motowizja transmituje w Polsce wyścigi ADAC GT Masters. To najważniejsza krajowa seria GT3 na świecie. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz DTM 2022. Kiedy odbędą się wyścigi niemieckiej serii?

Mamy też dobre informacje dla fanów nieco egzotycznej w Polsce serii wyścigowej, a oferującej emocje na najwyższym poziomie. Super Formula, bo o niej mowa, jest bowiem dostępna bez dodatkowych opłat na YouTube

Miejsca transmisji serii wyścigowych i rajdów w Polsce w 2022 roku

Eleven Sports – Formuła 1
Polsat – Formuła 2, Formuła 3, WEC, Porsche Supercup, MotoGP/Moto2/Moto3
Eurosport – WEC, Formuła E, Extreme E, Porsche Supercup, WTCR
Viaplay – IndyCar, IMSA, W Series, 24h Nurburgring, Ferrari Challenge
Motowizja – NASCAR Cup Series, FRECA, Euroformula Open, ADAC GT Masters
SportKlub – ELMS, AsLMS, Supercars, NASCAR Xfinity Series
Canal+ – ELMS
YouTube (bez polskiego komentarza) – ELMS, Super Formula
brak transmisji – WRC, WRX

5/5 (liczba głosów: 9)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama