Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

G-Drive pokonało pożar i wygrało finał sezonu 2022 w AsLMS

Finałowy wyścig obfitował w incydenty oraz walkę na torze. Niedzielnej rywalizacja na torze Yas Marina zakończyła się wygraną United Autosports w LMP2, G-Drive w LMP3 i Herberth Porsche w klasie GT. Co zapamiętamy po tej niezwykłej rywalizacji w AsLMS? Odpowiadamy.

start 2. wyścig abu zabi 4h 2022 aslms
Fot. High Class Racing / Twitter

United Autosports ponownie wykonało swoje zadanie

Załoga #23 zdecydowanie najlepiej przygotowała się do rywalizacji w Abu Zabi wygrywając obydwa wyścigi i sesje kwalifikacyjne w trakcie tego weekendu. Josh Pierson i Paul di Resta byli poza zasięgiem od samego startu. Dodatkowo United znów zdublował wszystkie pozostałe załogi w stawce. Jeśli chodzi o klasyfikację generalną to tytuł w klasie LMP2 zapewnił sobie zespół Nielsen Racing. Tym samym otrzymali oni automatyczne zaproszenie do tegorocznej edycji 24h Le Mans.

Wyniki 2. wyścigu AsLMS w Abu Zabi w sezonie 2022 z podziałem na klasy są dostępne tutaj.

ZOBACZ TAKŻE
United przełamało dominację Nielsen Racing w Abu Zabi w AsLMS

G-Drive w LMP3 dosłownie odbudował się po wczorajszych problemach

Sobotni wyścig zakończył się bardzo źle dla rosyjskiej ekipy. Ligier #26 stanął w płomieniach w połowie wyścigu, co spowodowało czerwoną flagę. Natomiast sam samochód po uprzątnięciu z toru należało odbudować praktycznie od zera. Oficjalnie nie wiemy, jaka była dokładna skala zniszczeń, ale podobno obyło się bez wymiany podwozia. Mimo to zespół musiał pracować do późnych godzin nocnych nad tym, aby ich prototyp był w stanie wziąć udział w niedzielnym wyścigu. Ta praca zdecydowanie nie poszła na marne, ponieważ G-Drive zaprezentował bardzo mocną formę w wyścigu. Zwieńczeniem tego było zwycięstwo w 4h Abu Zabi po przejęciu prowadzenia w klasie LMP3 w ostatnich trzydziestu minutach. Co ciekawe, zespół obliczył paliwo na tyle dokładnie, że samochód zatrzymał się dokładnie po minięciu mety.

CD Sport po cichu zdobywa mistrzostwo w LMP3

Przed sezonem zapowiadano, że faworytem do mistrzostwa będą DKR, Nielsen czy Inter Europol Competition. Jednakże z różnych przyczyn wspomniani faworyci nie byli w stanie powalczyć o końcowy triumf w tej kategorii. Hiszpańska ekipa CD Sport raczej nie brylowała czystą szybkością na torze. Jednakże solidne przygotowanie w połączeniu brakiem kłopotów technicznych sprawiły, że to właśnie oni zostają mistrzami LMP3 w tym sezonie. Jednocześnie otrzymali oni zaproszenie do udziału w 24h Le Mans, ale nie wiemy jeszcze czy z niego skorzystają.

ZOBACZ TAKŻE
Tym samochodem pojedzie Robert Kubica. Jaką maszyną jest Oreca 07?

Kolejne kłopoty DKR i Inter Europol Competition

Luksemburski zespół ponownie ruszał z pole position, ale ponownie na ich drodze pojawiły się różne problemy. Tym razem były to głównie kolizje, które sprawiły, że samochód #2 spędził sporo czasu w garażu. Finalnie DKR nawet nie dojechało do mety. Jeśli chodzi o „piekarzy” to tym razem problemy pojawiły się już na starcie. James Dayson obrócił się w szóstym zakręcie co spowodowało spadek na koniec stawki. Później załoga #13 brała udział w kolizji, która spowodowała dalszą stratę.

Porsche wygrało bitwę w GT, ale to McLaren wygrał wojnę

Herberth Motorsport wczoraj bardzo mocno skorzystało na czerwonej fladze, która pomogła im w odniesieniu triumfu. Jednakże dziś niemiecki zespół już nie potrzebował takiego daru od los, aby wywalczyć dublet. Jedyne co nie było pewne w tej klasie to kolejność samochodów tej ekipy na mecie, ponieważ Klaus Bachler miał zdecydowanie lepsze tempo od partnera zespołowego w zwycięskiej załodze.

ZOBACZ TAKŻE
Porsche przetestowało prototyp LMDh pod Barceloną

Mimo to, jednak Inception Racing zdobył mistrzostwo w tej klasie. Brytyjski zespół wykazał się najrówniejszą dyspozycją w trakcie sezonu 2022. Dzięki temu wspomniana ekipa wywalczyła zaproszenie do udziału w 24h Le Mans, ale do klasy GTE Am.

Tym samym sezon 2022 można uznać za zakończony. Na ten moment nie znamy jeszcze kalendarza na sezon 2022/2023. Jednakże mówi się, że tym razem są spore szanse na powrót do ścigania na takich torach jak Sepang czy Buriram.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama