Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Golf wrócił na szczyt. Sprzedaż modeli w Europie w lutym 2022 r.

Volkswagen Golf zaliczył niezły pierwszy miesiąc nowego roku, a w drugim wrócił już na szczyt zestawienia sprzedaży samochodów w Europie. JATO Dynamics podało właśnie dane sprzedażowe za luty, w których wyjątkowo większych niespodzianek nie ma.

volkswagen golf produkcja
Fot. Volkswagen

Mocny wzrost samochodów elektrycznych i SUV-ów

W lutym europejski rynek nowych samochodów nadal zmagał się z ogromnymi problemami. Rosyjska inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej wpłynęła na niedobór półprzewodników, rzutując również na inne aspekty łańcucha dostaw. W konsekwencji wielu producentów zostało zmuszonych do wstrzymania produkcji, opóźniając dostawę nowych pojazdów. Według danych JATO Dynamics dla 26 rynków europejskich, sprzedaż nowych pojazdów spadła w drugim miesiącu roku o 5,4% w stosunku do 2021 r. i wyniosła 794 576 sztuk.

Po raz kolejny równych sobie nie miały SUV-y, których sprzedaż objęła ponad połowę rynku – 51%, po wzroście z 27% w 2021 roku. W tym kontekście warto zwrócić, że prym wiodą średniej wielkości SUV-y, których sprzedaż urosła aż o 75%. Zdecydowanie spadła za to popularność małych samochodów miejskich (z 44% udziału w rynku do 25%), a tylko niewiele lepiej wygląda sytuacja hatchbacków (spadek z 16% do 10% udziału w rynku). Swoją pozycję utrzymały natomiast sedany, które mają 13% udziału w rynku. 

ZOBACZ TAKŻE
Sprzedaż w Europie w lutym 2022 r. Kolejny negatywny rekord

Trendy zostały podtrzymane także, jeśli chodzi o rodzaje paliwa. Cały czas dynamicznie rośnie rynek samochodów elektrycznych, który w Europie ma już 20% udziału w rynku. Mocno spada za to sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla, które w lutym 2022 roku miały tylko 21% udziału w rynku. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach dojdzie więc do historycznej zmiany, a strony internetowe zaleją nagłówki „samochody elektryczne popularniejsze od Diesli”. W całej sytuacji stosunkowo dobrze odnajdują się benzyniaki, których sprzedaż spada w niewielkim stopniu.

sprzedaż modeli europa luty 2022 rodzaj paliwa

Golf znowu królem, ciekawe wyniki modeli zelektryfikowanych

W ogólnym rankingu modeli na szczyt powrócił Volkswagen Golf. Po wielu miesiącach problemów legendarny już model sprzedał się w ilości ponad 15 tys. egzemplarzy, co pomimo spadku względem lutego 2021 r. wystarczyło na fotel lidera. Jego pozycja w marcu może być jednak zagrożona, bowiem Grupa Volkswagena została mocno uderzona brakiem półprzewodników z Ukrainy. Za plecami Golfa znalazły się Peugeot 208 i Dacia Sandero. 

W pierwszej dziesiątce wyjątkowo nie ma większych sensacji – może poza bardzo wysokim miejscem Citroena C3. W TOP 10 zmieścił się także Hyundai Tucson, co z pewnością jest sukcesem koreańskiej marki. Kolejnym jest sprzedaż modelu Ioniq 5, który znalazł się na szóstym miejscu w zestawieniu samochodów elektrycznych, wyprzedzając chociażby Skodę Enyaq. 

ZOBACZ TAKŻE
Sprzedaż samochodów w Polsce w lutym 2022 r. Problemy VW

Ogromne wzrosty względem analogicznego okresu ubiegłego roku odnotowano także w segmencie hybryd plug-in. Zdecydowanie najlepszy w tym rankingu okazał się Peugeot 3008, który wyprzedził Forda Kugę. Na wyróżnienie zasługuje dziewiąte miejsce Cupry Formentora – model i sama marka nie wydają się być przesadnie „mainstreamowe”, więc taki rezultat należy uznać za ogromny sukces submarki Seata. Pełne wyniki znajdziecie na stronie jato.com.

sprzedaz modeli europa luty 2022 rodzaj paliwa

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama