Czego szukasz?

Biznes

General Motors rozważa powrót do Europy. Oczywiście możemy zapomnieć o V8

General Motors opuściło europejski rynek wraz ze sprzedażą marki Opel. Teraz jednak – dość niespodziewanie – rozważa wielki powrót.

mary barra general motors
Fot. General Motors

To raczej długofalowy plan

Dla wielu producentów najważniejszy jest obecnie rynek chiński i trudno się temu dziwić. Europa jednak nadal jest łakomym kąskiem, co może potwierdzić choćby coraz większa liczba chińskich producentów samochodów elektrycznych chcących się sprawdzić na Starym Kontynencie. General Motors wycofał się z naszego rynku lata temu, ale teraz może na niego wrócić właśnie z czysto elektryczną marką. 

Nie są to żadne medialne spekulacje, a słowa Mary Barry, obecnej szefowej General Motors. Koncern planuje przejść na w pełni elektryczne samochody do 2035 roku, a ta sytuacja może być okazją do powrotu do Europy nieco później. „Około pięć lat temu sprzedaliśmy Opla, który teraz należy do Stellantisa, i nie żałujemy odejścia z rynku spalinowego w Europie. Patrzymy jednak na możliwości rozwoju, jakie teraz się przed nami otwierają. Możemy ponownie pojawić się w Europie jako gracz na rynku elektromobilności, czego nie mogę się doczekać” – powiedziała w rozmowie z „Detroit Free Press”.

ZOBACZ TAKŻE
Chevrolet Silverado EV - prawie 650 km zasięgu i sportowe osiągi

Pojedyncze dostawy nadal przypływają 

Przypomnijmy, że General Motors działało na Starym Kontynencie przez blisko 90 lat. W 2017 roku sprzedało jednak Opla i Vauxhalla ówczesnej Grupie PSA (obecnie Stellantis) za 2,2 mld dolarów. Sprzedaż tych dwóch marek, które przynosiły zyski 16 lat z rzędu pozwoliła uwolnić kapitał GM. Koncern mógł wtedy skupić się na rozwoju samochodów elektrycznych. Amerykańska marka w tym kontekście patrzy oczywiście szczególnie na rynek północnoamerykański i chiński. Barra po latach skomentowała tę decyzję jako trudną, ale słuszną.

Choć General Motors teoretycznie nie oferuje już żadnych modeli w Europie, nadal oficjalnie dostarcza niektóre modele na niektóre rynki. To jednak tak niewielka sprzedaż i skierowana na klientów premium, że spokojnie można twierdzić, że GM nie jest obecny w Europie. Mowa oczywiście o ekskluzywnych dostawach Chevroleta Corvette czy niektórych modeli Cadillaka

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama