Czego szukasz?

Inne

Tesla rozpoczęła przyjmowanie zamówień na swoją ciężarówkę. Nie podała jednak daty rozpoczęcia produkcji

Tesla rozpoczęła właśnie przyjmowanie zamówień na swoją pierwszą elektryczną cieżarówkę – Semi. Jeśli myślicie, że przy tej okazji ogłoszono, kiedy ruszy produkcja, to jesteście w błędzie.

tesla semi zamówienia
Fot. Tesla

To już pięć lat

Amerykański producent samochodów elektrycznych nie jest przesadnie słowny w kontekście wprowadzania nowych modeli na rynek. Koncepcja ciężarówki Semi została pokazana już w 2017 roku, a od wtedy tak naprawdę niewiele się zmieniło. Data rozpoczęcia produkcji seryjnej jest stale opóźniana i na chwilę obecną być może będzie to 2023 rok. 

Na pewno nie stanie się to w tym roku, co potwierdził sam Elon Musk. Przyznał on, że ze względu na obecną sytuację na rynku motoryzacyjnym żaden nowy model Tesli nie trafi w tym roku do seryjnej produkcji. Nie oznacza to oczywiście, że pracownicy tej marki poszli na przymusowe urlopy. Pracują oni nad jak najlepszym przygotowaniem się do produkcji, zwłaszcza w aspekcie inżynieryjnym i technologicznym. Dzięki tym przygotowaniom rozpoczęcie produkcji nie tylko Semi, ale także Cybertrucka czy Roadstera może mieć miejsce już w przyszłym roku.

ZOBACZ TAKŻE
Ford zaprezentował elektrycznego Transita Customa. Ma pomóc w rozwoju biznesu

Wiele niewiadomych, znane za to kwestie finansowe

Obecna sytuacja nie przeszkadza jednak Tesli w pobieraniu pieniędzy od klientów, którzy chcą kupić ciężarówkę z niewiadomą datą produkcji. Amerykańska marka zaczęła bowiem właśnie przyjmować na nią zamówienia, a za wpisanie na listę oczekujących żąda 20 tysięcy dolarów (ok. 89 tys. złotych).

Od razu można też wybrać jeden z dwóch wariantów Semi, które różnią się zasięgiem i oczywiście ceną. Elektryczna ciężarówka o zasięgu 300 mil (483 km) będzie kosztować 150 tysięcy dolarów (ok. 665 tys. złotych), a ta z szacowanym na 500 mil (805 km) zasięgiem – 180 tysięcy dolarów (ok. 800 tys. zł). Poza datą rozpoczęcia produkcji nieznana pozostaje także wielkość baterii. Powiedzieć, że Tesla rozpoczęła zbieranie na „kota w worku” może być niewystarczające. 

Poza zasięgiem Tesla obiecuje także, że w pełni załadowana ciężarówka (a więc około 36 ton) będzie w stanie przyspieszyć od 0 do 96 km/h w 20 sekund. Co więcej, cztery silniki elektryczne napędzające koła dwóch tylnych osi mają pozwolić ciężarówce na 5-procentowy podjazd przy 96 km/h.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama