Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

WRC

Rajd Portugalii: Rovanperä po raz trzeci, dobre występy Polaków | Analiza

Kalle Rovanperä zwyciężył w bardzo trudnym Rajdzie Portugalii, pokonując swojego kolegę z zespołu Elfyna Evansa. Podium uzupełnił Dani Sordo z Hyundaia. Nieudany start zaliczyli gościnnie startujący Ogier i Loeb. Polacy mają powody do zadowolenia po kolejnym podium Kajetanowicza i bardzo dobrym występie Marczyka.

kalle rovanpera toyota rajd portugalii wrc 2022
Fot. Toyota Gazoo Racing WRT

Najlepszy kierowca: Kalle Rovanperä

Młody Fin jest w tym roku nie do zatrzymania. Pomimo czyszczenia trasy pierwszego dnia udało mu się uniknąć problemów m.in. z oponami, które miała spora cześć zawodników i zakończyć piątkowy etap na drugim miejscu. W sobotę mając już lepszą pozycje startową Kalle Rovanperä podkręcił tempo wyprzedzając pod koniec dnia Evansa o nieco ponad 5 sekund. Ostatniego dnia utrzymał swoje tempo powiększając przewagę na mecie rajdu do 15 sekund nad swoim rywalem przy okazji wygrywając Power Stage i po raz kolejny zgarniając komplet 30 punktów. Rovanperä zwyciężył już w trzech z czterech dotychczasowych rund w tym sezonie. Obecnie ma komfortową przewagę w klasyfikacji i nie zanosi się na to, aby ktoś mógł mu zagrozić w drodze po swój pierwszy tytuł. 

Najlepszy zespół: Toyota Gazoo Racing

Toyota zdobyła dublet w tym rajdzie, więc bezapelacyjnie był to najlepszy zespół w rajdzie. Nikt nie był w stanie włączyć się do walki z Rovanperą i Evansem, którzy narzucili bardzo wysokie tempo szczególnie w sobotę i niedzielę. Mało brakło, a Toyota miałaby całe „pudło” w Rajdzie Portugalii. Czwarty Takamoto Katsuta stracił zaledwie 2 sekundy do podium.

ZOBACZ TAKŻE
Rajd Chorwacji: Rovanperä najlepszy. Dobre występy Polaków | Analiza

Największe zaskoczenie: Dani Sordo

To był pierwszy start w tym sezonie dla Hiszpana i od razu okazał się najlepszym kierowcą Hyundaia w rajdzie. Sordo unikał błędów dzięki czemu już po pierwszym dniu znajdował się na podium. W sobotę spadł na czwarte miejsce po tym jak Takamoto Katsuta podkręcił tempo, jednak przed ostatnim dniem tracił do niego tylko nieco ponad 5 sekund. W niedzielę stoczył zacięta walkę z Japończykiem. Ostatecznie wyszedł z niej zwycięsko na ostatnim odcinku wygrywając o niespełna dwie sekundy na mecie rajdu. Dodatkowo zdobył 4 punkty za drugie miejsce na Power Stage. Sordo pokazał siłę swojego doświadczenia oraz to, że pomimo dłuższej przerwy od jazdy dłuższa nie zapomniał jak jeździć szybko i skutecznie.

Największe rozczarowanie: Loeb i Ogier

Nie tak wyobrażaliśmy sobie start dwóch najbardziej utytułowanych kierowców w historii rajdów. O ile w Monte Carlo to oni rozdawali karty, tak w Portugalii nie odegrali znaczącej roli w końcowych wynikach.

Sébastien Loeb miał dobry start. Po wygraniu OS 4 Francuz wyszedł na prowadzenie, jednak nie cieszył się nim zbyt długo. Już na pierwszym zakręcie kolejnego odcinka Loeb uderzył w murek urywając tylne koło w swoim Fordzie. To oznaczało dla niego koniec dnia i nadziei na dobry wynik. W sobotę Francuz powrócił do rywalizacji, jednak wtedy wyeliminowała go usterka auta całkowicie kończąc jego udział w rajdzie. Nie takiego występu oczekiwano po tak utytułowanym kierowcy jak i po całym zespole M-Sport, który w tym rajdzie miał wiele problemów.

Sébastien Ogier także miał kłopoty już od pierwszego dnia rajdu. Już na OS 6 przebił oponę i powtórzył to na kolejnym odcinku, przez co z powodu braku zapasowych opon musiał wycofać się z etapu. Kolejnego dnia na OS 14 wyleciał ponownie kończąc przedwcześnie drugi etap. Francuz powrócił w niedzielę ale strata była już na tyle duża, że cały rajd ukończył na 51. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Klasyfikacje generalne: Rovanperä i Toyota utrzymują prowadzenie

Kalle Rovanperä umocnił się na prowadzeniu, mając już 106 punktów na swoim koncie. Drugi jest Neuville, który ma 60 punktów. Trzecie miejsce zajmują ex aequo Tänak i Katsuta z dorobkiem 38 „oczek”. W klasyfikacji producentów nadal prowadzi Toyota przed Hyundaiem i M-Sportem.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2022. Jak obecnie wygląda?

Inne klasy i starty Polaków: Wygrana Rossela, dwie polskie załogi w Top 5

Wszystko zapowiadało, ze w klasie WRC 2 zwycięży Teemu Suninen. Niestety na ostatnim odcinku rajdu Fin popełnił błąd odpadając z rajdu. Tym samym drugie zwycięstwo z rzędu odniósł Yohan Rossel zajmując przy okazji 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. Bardzo dobre drugie miejsce zajął Kajetan Kajetanowicz, dla którego jest to drugie podium w sezonie. Trzeci był Chris Ingram. Tuż za podium znalazł się Miko Marczyk, który coraz śmielej poczyna sobie w mistrzostwach świata. Polak otarł się nawet o wygranie Oes-u w klasyfikacji generalnej.

 


ZOBACZ TAKŻE
WRC 1999. Mäkinen z czwartym tytułem - cz. 2 | Historia rajdów

Następny przystanek: Rajd Sardynii

Kolejnym przystankiem będzie szutrowy Rajd Sardynii, który odbędzie się w dniach 2-5 czerwca. Czy Kalle Rovanperä podtrzyma swoją zwycięską passę? Czy ktoś rzuci wyzwanie Toyocie? Jak poradzą sobie Polskie załogi w WRC2? O tym dowiemy się już za dwa tygodnie.

Pełne wyniki Rajdu Portugalii WRC znajdziecie tutaj.

skrócone wyniki rajd portugalii 2022 wrc

Skrócone wyniki Rajdu Portugalii 2022

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama