Czego szukasz?

Biznes

Peugeot 208 królem notowań. Sprzedaż modeli osobowych w Europie w kwietniu 2022 r.

Peugeot 208 był najpopularniejszym modelem osobowym w Europie w kwietniu 2022 r. O jego zwycięstwie zadecydowała… elektryczna wersja – wynika z danych JATO Dynamics.

peugeot sprzedaż europa
Fot. Peugeot

Ogromny, ale przewidywalny spadek sprzedaży

Według danych JATO Dynamics w kwietniu 2022 r. na 27 europejskich rynkach sprzedano zaledwie niecałe 821 tysięcy nowych samochodów osobowych. Oznacza to ogromny spadek względem kwietnia 2021 r. – aż o 20%. Powody są doskonale znane i niezmienne, a Europa i tak może mówić o szczęściu. O ile w Stanach Zjednoczonych spadek był podobny (-18%), to w Chinach odnotowano aż 48% mniejszą sprzedaż. 

Trendy w kontekście rodzajów napędu także są niezmienne. O ile samochody benzynowe z roku na rok sprzedają się na podobnym poziomie, to te z silnikami Diesla notują mocny spadek. W kwietniu 2020 r. stanowiły 31% rynku, rok później 24%, a obecnie już tylko 19% – tyle samo co modele zelektryfikowane. JATO Dynamics jako „zelektryfikowane” rozumie samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in. 

ZOBACZ TAKŻE
Norma Euro 7 mocno podniesie ceny samochodów. Ostra krytyka szefa Renault

Ogromny spadek sprzedaży na rynku wpłynął rzecz jasna na spadki poszczególnych typów nadwozia. Sprzedaż samochodów kompaktowych spadła w kwietniu o 31% względem kwietnia 2021 r., samochodów miejskich o 28%, a minivanów aż o 40%. Spadki dotknęły także SUV-y – segment małych pojazdów tego typu spadł o 14%, kompaktowych o 15%, podobnie jak dużych. W całej sytuacji doskonale odnalazły się SUV-y średniej wielkości, których sprzedaż wzrosła o 10%. Pomimo spadków liderem rynku nadal są oczywiście kompaktowe SUV-y (177 281 sprzedanych egzemplarzy) oraz małe SUV-y (155 153).

kwiecień 2022 europa sprzedaż rodzaj napędu

Dane JATO Dynamics

Peugeot europejskim liderem

Wśród modeli najlepszy okazał się Peugeot 208, który wygrał dzięki swojej elektrycznej wersji. JATO Dynamics liczy bowiem je razem (a nie e-208 osobno). Zadecydowało to nie tylko o końcowym triumfie, ale także o piątym miejscu Fiata 500. Podium uzupełniły Volkswagen T-Roc oraz Dacia Sandero. 

ZOBACZ TAKŻE
Sprzedaż w Europie w kwietniu 2022 r. Polska szóstym rynkiem Starego Kontynentu

Spośród koncernów warto zwrócić uwagę na koncern Hyundai-Kia, który zarówno w kwietniu, jak i czterech miesiącach 2022 roku, odnotował kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży. Poza nim zielonym kolorem mogą pochwalić się jedynie Honda oraz Tesla, a straty większości producentów są dwucyfrowe.

Wśród samochodów elektrycznych w kwietniu 2022 r. najlepiej sprzedawały się wspomniane Fiat 500 oraz Peugeot e-208, a podium uzupełniła Skoda Enyaq. Jeśli chodzi o hybrydy plug-in, mamy do czynienia z małą niespodzianką. O ile obecność Forda Kugi i Volvo XC40 zaskoczeniem nie jest, to drugie miejsce Mitsubishi Eclipse Cross z pewnością już tak. Pełne wyniki znajdziecie na stronie jato.com

kwiecień 2022 sprzedaż modele europa

Dane JATO Dynamics

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama