Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Kolejne zmiany w Seacie. Thomas Schäfer nowym prezesem zarządu

Wayne Griffiths wzmacnia swój zespół, aby stawić czoła największej transformacji w historii Seata. Laura Carnicero i Markus Haupt zostali mianowani odpowiednio nowymi Członkiem Zarządu ds. Ludzi i Organizacji oraz nowym Członkiem Zarządu ds. Produkcji i Logistyki, wzmacniając kadrę kierowniczą firmy. Powołano również nowego Prezesa Zarządu. Został nim Thomas Schäfer zastępując na tym stanowisku Thomasa Schmalla.

thomas schafer seat
Fot. Seat

Kolejna nominacja dla Schäfera

Thomas Schäfer, dyrektor generalny marki Volkswagen, został powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Seata, a stanowisko obejmie od 8 lipca. Nominacja ta wpisuje się w ramy ostatnich zmian w Grupie Volkswagen, w tym mianowania Schäfera jako nowego członka Zarządu odpowiedzialnego za Grupę Marki „Volume”. W jej skład wchodzą: Volkswagen, Volkswagen Samochody Użytkowe, Seat/Cupra oraz Škoda. Wspólnym celem zmian jest oczywiście intensyfikacja i przyspieszenie współpracy w ramach Grupy Marki.

Laura Carnicero, obecnie Dyrektor ds. Personelu w Seacie, zastąpiła od 1 lipca Xaviera Rosa i stoi przed wyzwaniem, aby stawić czoła transformacji firmy w kierunku elektryfikacji i rozwoju marki Cupra w nadchodzących latach. Markus Haupt, obecnie prezes Volkswagen Navarra, dołączy do Seata 1 września 2022 roku. W nowej roli będzie promował synergie produkcyjne między fabrykami Grupy Volkswagen na Półwyspie Iberyjskim (Martorell, Pampeluna i Palmela w Portugalii). Dyrektor zastąpi Herberta Steinera, który odchodzi z firmy, by podjąć nowe wyzwania zawodowe.

Kim jest Thomas Schäfer?

Thomas Schäfer posiada bogate doświadczenie w międzynarodowym przemyśle motoryzacyjnym. Swoją karierę rozpoczął w firmie Daimler AG w Stuttgarcie w 1994 roku, gdzie zajmował różne stanowiska kierownicze wyższego szczebla. Schäfer dołączył do Grupy Volkswagen w 2012 roku, początkowo kierując działem produkcji międzynarodowej. Odpowiadał tam m.in. za prowadzenie negocjacji dotyczących nowych zakładów produkcyjnych. Niemiec został prezesem i dyrektorem zarządzającym Grupy Volkswagen w RPA w 2015 roku. Tam natomiast był odpowiedzialny za działalność marki w tym kraju oraz rozwój marek Grupy w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Schäfer został mianowany Prezesem Zarządu Škoda Auto w sierpniu 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Seat Leon ST FR 1.5 eTSI 150 DSG mHEV - kombi z charakterem

Schäfer na czele zarządu firmy zastąpi Thomasa Schmalla. W ostatnich miesiącach, podczas kadencji Schmalla, powstał przełomowy projekt Future: Fast Forward, w ramach którego uruchomiono program inwestycyjny o wartości aż 10 miliardów euro przy współpracy partnerów, a lokalizacją planowanej gigafabryki Grupy Volkswagen została natomiast Walencja.

Inżynier z pasją do ludzi

Laura Carnicero posiada tytuł doktora inżynierii przemysłowej na Universitat Politècnica de Catalunya (UPC). Jej doświadczenie w branży motoryzacyjnej sięga natomiast aż 1999 roku. Dołączyła wtedy do Seata, a rok później przeniosła się do centrali Grupy Volkswagen, aby dołączyć do zespołu badawczego zajmującego się spawaniem laserowym. W 2001 roku Carnicero wróciła do Barcelony zajmując różne stanowiska w firmie w obszarach technicznych.

W 2015 roku Carnicero dokonała radykalnego zwrotu w swojej karierze zawodowej i dołączyła do działu HR jako Dyrektor ds. Szkoleń i Rozwoju w Seacie, gdzie była również Dyrektorem Szkoły Praktykantów. W tym okresie Carnicero realizowała program transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, aby zapewnić pracownikom niezbędne umiejętności i narzędzia dla przyszłych profili zawodowych. Ponadto z dużym sukcesem wdrożyła program kształcenia ustawicznego „Always Learning”. Od dwóch lat pełni funkcję Dyrektora Personalnego firmy. Pod jej kierownictwem w całej organizacji została zainicjowana zmiana kulturowa – wprowadzono różne strategie skierowane do 15 000 pracowników.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Cupra Formentor e-Hybrid - plug-in doprawiony tabasco

Kariera między Hiszpanią a Niemcami

Markus Haupt szkolił się w zarządzaniu biznesem w Barcelonie i ma ponad 20-letnie międzynarodowe doświadczenie w Grupie Volkswagen. W początkowych latach pracy w Seacie i Audi, Haupt specjalizował się w prototypach, aż do 2004 roku, kiedy powrócił do hiszpańskiej firmy jako kierownik procesu i zarządzania projektami w Seat Preseries, gdzie odegrał decydującą rolę we wprowadzeniu na rynek Audi Q3.

Haupt kierował dużymi projektami produkcyjnymi w Wolfsburgu oraz współtworzył udaną seryjną premierę modelu T-Roc w miejscowości Palmela w Portugalii. W ostatnich latach, aż do powrotu do Seata, Haupt miał natomiast okazję jako prezes Volkswagen Navarra S.A., kierować w całej Grupie zmianą produkcji w kierunku mobilności elektrycznej.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama