Czego szukasz?

Formuła 1

Liam Lawson zadebiutuje w treningu Formuły 1 w Belgii

Po raz kolejny w tym sezonie zobaczymy juniora w treningu F1. Szef zespołu AlphaTauri Franz Tost potwierdził, że Liam Lawson zaprezentuje się w pierwszej sesji treningowej przed GP Belgii na Spa.

Liam Lawson AlphaTauri 2022 trening
Fot. Red Bull Content Pool

Kim jest Liam Lawson?

Liam Lawson to szczęściarz z akademii Red Bulla, który podczas najbliższego weekendu wyścigowego na Spa poprowadzi bolid AlphaTauri w sesji treningowej. Nowozelandczyk urodził się w lutym 2002 roku w Nowej Zelandii. W sezonie 2022 ściga się dla zespołu Carlin w Formule 2, gdzie jest aktualnie na 8. pozycji. Ponadto, wraz z Loganem Sargeantem zebrali dla zespołu 207 punktów, dzięki czemu są wiceliderami klasyfikacji generalnej. 

ZOBACZ TAKŻE
Liam Lawson, czyli prawdziwa perła z Nowej Zelandii

Lawson poprowadzi bolid AlphaTauri na Spa

We wtorek, 3 sierpnia, Franz Tost potwierdził, iż planują obsadzić swojego podopiecznego w pierwszej sesji treningowej przed Grand Prix Belgii. Wszystko dzięki programowi rozwoju młodych kierowców, który nakazuje każdemu zespołowi udzielenia bolidu młodszym zawodnikom co najmniej dwa razy w sezonie. Lawson to drugi junior Red Bulla, który otrzyma taką szansę w tym sezonie. Juri Vips poprowadził bolid Red Bulla przed GP Hiszpanii. Wiemy już, że z pewnością nie zrobi tego po raz drugi. Został bowiem zawieszony jako kierowca rezerwowy Red Bulla, a jego obowiązki przejął właśnie Liam Lawson. Dzięki temu, oprócz dwóch treningów z AlphaTauri, „Kiwi” może liczyć również na jeden trening w bolidzie aktualnych liderów klasyfikacji. 

20-latek miał już okazję siedzieć za kierownicą bolidu AlphaTauri. Pod koniec 2021 roku wziął udział w testach młodych kierowców w Abu Dhabi. Włoski zespół był wówczas zadowolony z pracy, jaką wykonał Nowozelandczyk, o czym pisaliśmy już na łamach Motohigh.pl.

ZOBACZ TAKŻE
Franz Tost i spółka chwalą Liama Lawsona. "To przyszłość motorsportu"

Co czeka Liama Lawsona w przyszłości?

Reprezentant zespołu Carlin nadal liczy się w walce o podium w tegorocznej kampanii Formuły 2. Co prawda jest dopiero na 8. lokacie, ale do trzeciego Logana Sargeanta – który jest jednocześnie jego kolegą z zespołu – traci jedynie 31 punktów. Oprócz trzech treningów, które odjedzie w F1, możemy spodziewać się ujrzeć Lawsona w posezonowych testach młodych kierowców – nie wiadomo jednak, w barwach którego zespołu.

Szanse na awans do Formuły 1 w nadchodzącym sezonie 2023 są dość niskie. Do końca 2023 roku ważny kontrakt ma Pierre Gasly. Umowa kończy się Yukiemu Tsunodzie, jednak Japończyk nie spisuje się najgorzej i ma szansę na przedłużenie swojego kontraktu. Ponadto, wraz z Liamem Lawsonem o miejsce AlphaTauri zawalczą Jehan Daruvala, Isack Hadjar i Ayumu Iwasa, którzy również są członkami akademii Red Bulla.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama