Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Formuła 1

Oficjalnie: Shwartzman pojedzie w treningach F1

Dyrektor wyścigowy Ferrari – Laurent Mekies – ujawnił, że Robert Shwartzman, wicemistrz Formuły 2 z ubiegłego sezonu, będzie prowadził ich bolid w obu przydzielonych przez Scuderię sesjach treningowych dla debiutantów w tym sezonie.

F2 Silverstone Schwartzman
W trakcie weekendu F2 na brytyjskim Silverstone, mechanicy przemieszczają się od miejsca do miejsca na skuterach.

Nowe reguły

Zgodnie z nowymi zasadami F1 na 2022 rok, zespoły są zobowiązane do zapewnienia minimum dwóch sesji treningowych młodym kierowcom. Na razie tylko Williams, Red Bull i Mercedes dali szansę swoim podopiecznym. Franz Tost ujawnił niedawno, że bolid Alpha Tauri przetestuje Liam Lawson. Będzie to miało miejsce w pierwszej sesji podczas Grand Prix Belgii. Tost nie powiedział jednak, kogo z podstawowego składu zastąpi młody Nowozelandczyk.

ZOBACZ TAKŻE
Kierowcy, którzy przenieśli się z F1 do GP2/F2

Kolejne spotkanie z bolidem

Shwartzman jest częścią akademii kierowców Ferrari od 2017 roku i obecnie pracuje jako kierowca testowy. Zawodnik urodzony w Izraelu, ścigający się kiedyś w barwach Rosji, opuścił F2 po sezonie 2021, w którym przegrał jedynie z Oscarem Piastrim. 22-latek ma teraz wziąć udział w obu obowiązkowych sesjach treningowych. Wcześniej prowadził już bolidy Ferrari i Haasa w posezonowym teście młodych kierowców w 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE
Robert Shwartzman - talent, który może podążyć drogą Charlesa Leclerca

Robert Shwartzman pojedzie w dwóch sesjach przeznaczonych dla młodych kierowców. Nie zdecydowaliśmy jeszcze dokładnie, kiedy będzie to miało miejsce. Nie wybierzemy na pewno takich torów jak w Singapurze lub takich, w których podstawowi kierowcy wyścigowi potrzebują więcej czasu. Myślę, że zrobimy to podczas jednego z weekendów, kiedy będą odbywać się testy Pirelli – powiedział Mekies zapytany na Węgrzech, jakie są plany Ferrari dotyczące sesji pierwszych treningowych po letniej przerwie.

Dlaczego Ferrari zdecydowało się dać treningi właśnie mu?

22-letni kierowca jest jednym z nielicznych rosyjskich sportowców, którzy potępili atak na Ukrainę. Dodatkowo Shwartzman sam zrezygnował ze wsparcia SMP Racing, czyli organizacji należącej do bliskich przyjaciół Władimira Putina. Dzięki temu pozostał w strukturach Ferrari. Dodatkowo w tej sytuacji były mistrz Formuły 3, zdecydował się na starty z izraelską licencją. Ma do tego pełne prawo, gdyż to właśnie tam przyszedł na świat.

Stajnia z Maranello znalazła się w ciężkiej sytuacji z juniorami. Nie mają oni bowiem swojego żadnego kierowcy F2. Na początku sezon Ferrari wyrzuciło ze swojej akademii Marcusa Armstronga. Biorąc pod uwagę małe doświadczenie innych juniorów, Włosi postanowili skorzystać z usług ich wieloletniego i sprawdzonego juniora.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama