Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Procesja w Zandvoort dla Armstronga | Analiza

Marcus Armstrong na pierwszym okrążeniu minął Clementa Novalaka i odniósł swoje 3. zwycięstwo w tym sezonie. Podium uzupełnił wspomniany Francuz oraz Dennis Hauger. Dobre zawody zaliczył także Liam Lawson, który po odważnym ataku na Juriego Vipsa uplasował się na 4. miejscu. Kompletnie przepadł za to Theo Pourchaire, który chyba nie trzyma presji. Czas na recenzję zmagań w Holandii.

Armstrong wygrana F2 Holandia
Fot. F2

Najlepszy kierowca: Marcus Armstrong

Nowozelandczyk po raz trzeci w tym sezonie zdołał zatriumfować. Były junior Ferrari na prowadzenie wyszedł na wyjściu z pierwszego łuku, zaraz po starcie. Następnie zawodnik ekipy Hitech Grand Prix zbudował bezpieczną przewagę nad Clementem Novalakiem. Francuz, który w tym sezonie wyraźnie uczy się nowego dla siebie bolidu, po raz pierwszy w karierze stanął na podium w F2. Kierowca MP Motorsport nawet pomimo zachęt ze strony swojego inżyniera wyścigowego, nie dał rady zbliżyć się do Armstronga. Niemniej aktualny II wicemistrz F3 był bardzo zadowolony ze swojego wyniku.

 

Podium uzupełnił Dennis Hauger. Norweg podobnie jak Armstrong, swoją pozycję wywalczył na pierwszym okrążeniu. Wówczas Skandynawa w czwartym zakręcie, minął Juriego Vipsa. Taki wynik dla aktualnego mistrza F3, to małe zwycięstwo. Reprezentant Premy ma bowiem spore problemy, a taki rezultat może go zbudować na nowo. 

Najlepszy zespół: Carlin

Choć punktowo lepiej wypadła ekipa Hitech Grand Prix, to Juri Vips dał się ograć Liamowi Lawsonowi na dystansie wyścigu, przez co to on finiszował jako 4. Nowozelandczyk dzięki temu wynikowi zbliżył się do 3. miejsca w klasyfikacji kierowców. Junior Red Bulla w tym momencie traci tylko 11 punktów do Logana Sargeanta, który okupuje tą lokatę. Amerykanin podczas sprintu w Zandvoort zdołał dojechać do mety na 8. pozycji. Tym samym zainkasował punkt.

 

Największe zaskoczenie: Postawa kierowców ekipy VAR

Zespół Van Amersfoort Racing podczas tego weekendu ściga się przed swoją lokalną publicznością. Obydwaj kierowcy holenderskiej stajni wyścigowej, zaprezentowali się bardzo solidnie. Amaury Cordeel po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentował się przyzwoicie. Kontrowersyjny Belg po starcie z 12. lokaty, zdołał utrzymać swoje miejsce. Biorąc pod uwagę jego osiągi, takiego rezultatu po nim nie można było się spodziewać.

ZOBACZ TAKŻE
Amaury Cordeel: Kim jest kolejny pirat drogowy w F2?

David Beckmann to z kolei kierowca, który podczas rywalizacji w Holandii zyskał najwięcej pozycji. Niemiec, który zastąpił Jake’a Hughesa po tym jak do zawodów ruszył z 18. pozycji, zdołał przesunąć się na 14. miejsce. 

Największe rozczarowanie: Theo Pourchaire

Francuz wyraźnie nie polubił się z obiektem w Zandvoort. Junior Saubera w czasie kwalifikacji rozbił się, przez co do sprintu przystępował z 16. lokaty. Wicelider klasyfikacji kierowców zaliczył bardzo dobry start, w efekcie czego awansował o kilka pozycji. Jednak jego szczęście nie trwało długo. Pourchaire bowiem w początkowej fazie zawodów, zbyt optymistycznie zaatakował jednego z kierowców ekipy VAR w pierwszym zakręcie. Konsekwencją jego szarży było wypadnięcie z toru. Francuz co prawda zdołał powrócić do rywalizacji, lecz w ostatecznym rozrachunku wpadł na metę jako 20. 

 

Pierwszy zakręt sprawiał problemy kierowcom

Zakręt Tarzana sprawiał wielkie problemy zawodnikom. Niemal w tym samym czasie, z toru w tym miejscu wypadli Theo Pourchaire i Jehan Daruvala. Hindus w przeciwieństwie do Francuza zdołał stosunkowo szybko powrócić na tor. Kilka chwil później ich wyczyn powtórzył nie kto inny jak Olli Caldwell. Junior Alpine nie miał tyle szczęścia co oni i uderzył w bandę. Brytyjczyk wyjechał ze żwiru, lecz jego mechanicy zdecydowali aby wycofał się on z wyścigu. Kilkadziesiąt metrów po wyjściu z pierwszego łuku, swój wyścig zakończyła Tatiana Calderon. Kolumbijka wykonała efektowny piruet, po czym zaparkowała w żwirze. 

 

ZOBACZ TAKŻE
"Liczę, że zainspiruję dziewczyny". Tatiana Calderon o celach I WYWIAD

Klasyfikacje po sprincie w Zandvoort

Ani Drugovich ani Pourchaire nie zdołali zapunktować. Zresztą z czołowej 3. tylko Logan Sargeant dojechał na punktowanej pozycji. Amerykanin jak już zostało powiedziane, zainkasował jeden punkt za 8. lokatę. Do czołówki zbliżył się Liam Lawson. Nowozelandczyk, który do tej pory zebrał 119 punktów, traci tylko 11 „oczek” do swojego partnera z zespołu. Pełne zestawienia znajdziecie w poniższym materiale. Wystarczy kliknąć w „zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Co nas czeka dalej?

W Zandvoort będziemy mieli jeszcze 1 wyścig – tym razem ten główny. Faworytem do zwycięstwa w nim będzie Felipe Drugovich. Brazylijczyk przystąpi bowiem do niego z pole position. Bardzo ważna będzie tu strategia, gdyż wyprzedzania na tym holenderskim obiekcie jest bardzo trudne. Theo Pourchaire z kolei musi się modlić, aby Jack Doohan nie zdołał stanąć na podium. Australijczyk bowiem goni go w mistrzostwach, podobnie jak Logan Sargeant. 

Pełne wyniki sprintu F2 w Zandvoort znajdziecie tutaj.

 

 

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama