Connect with us

Czego szukasz?

F3

F3: Wyścig główny na Zandvoort dla Zane Maloneya | Analiza

Dobiegł końca przedostatni weekend w Formule 3, gdzie podczas kończącego go wyścigu głównego nie brakowało emocji. Zwyciężył Zane Maloney, a obok niego na podium stanęli Victor Martins z ART Grand Prix oraz Franco Colapinto z Van Amersfoort Racing.

Maloney wygrana F3 Holandia
Fot. F3

Najlepszy kierowca: Zane Maloney

Sinusoidalny – tym przymiotnikiem można określić reprezentanta Barbadosu w Formule 3. Podczas większości weekendów wyścigowych kierowca Tridentu ma 1 bardzo udany występ, a 2 będący jego zupełnym przeciwieństwem. Ta teza o 18-latku potwierdziła się na torze w Zandvoort, gdyż sprint nie poszedł po myśli Maloneya. Start do wyścigu głównego również nie potoczył się po myśli przedstawiciela włoskiego zespołu, ponieważ na starcie stracił on pozycję lidera na rzecz Victora Martinsa. Mimo to nie poddał się, czego owocem był rewanż na Francuzie oraz zwycięstwo.

Victor Martins wciąż nie poddaje się w walce o tytuł mistrza Formuły 3, dlatego już na samym starcie postanowił wziąć się do pracy. Pomimo zamknięcia przez Zane Maloneya zdołał utrzymać odpowiedni tor jazdy, dzięki czemu wyprzedził reprezentanta Barbadosu. Jednak po paru okrążeniach Francuz przegrał ponowną rywalizację z 18-latkiem, przez co musiał gonić rywala z Karaibów. Nie udało się go dogonić, zaś momentami musiał uważać na Franco Colapinto. Ostatecznie ukończył rywalizację na 2. miejscu, dzięki czemu został nowym liderem klasyfikacji generalnej kierowców.

ZOBACZ TAKŻE
F3: Martins wygrał, szalona pogoń Leclerca | Analiza

Najlepszy zespół: Trident

Problemy 2 kierowców Premy, czyli Arthura Leclerca i Oliviera Bearmana bezwzględnie zostały wykorzystane przez kierowców Tridentu w kwalifikacjach. Po raz kolejny bardzo dobrą robotę wykonał Zane Maloney, który zdobył pole position. Równie dobrze się jego kolega, jakim jest Roman Stanek. Czech zajął 4. miejsce, a solidną postawę zespołu potwierdził Jonny Edgar, który zakończył zmagania na 8. lokacie. Sprint potwierdził formę włoskiego zespołu, ponieważ Edgar znalazł się tuż poza podium, zaś Roman Stanek pomimo problemów na starcie zakończył zmagania na punktowanej pozycji. Na starcie każdy kierowca utracił pozycję, jednak brak drastycznego spadku oznaczał walkę o korzystną lokatę dla przedstawicieli Tridentu. Każdy z kierowców zapunktował, jedynie Jonny Edgar stracił w stosunku do pozycji startowej.

Największe zaskoczenie: Sebastian Montoya i Franco Colapinto

Campos Racing w tym sezonie charakteryzuje się niespodziewanie dobrą formą swoich kierowców. Ostatnio dobre wejście do serii zaliczył Olivier Goethe, który w wyścigu głównym w Belgii znalazł się na na 4. miejscu. Równie udanym debiutem dla Camposu Racing w Formule 3 swoją obecność zaznaczył David Vidales. Był to jedyny kierowca z zespołu, dla którego debiutancki weekend oznaczał zdobycie punktów w 2 wyścigach. Jednak słowo „był” jest tu kluczowe, ponieważ syn Juana Pablo Montoyi powtórzył to osiągnięcie. Pomimo utraty paru pozycji na starcie utrzymał on punktowaną 8. lokatę, dzięki której mógł świętować niezwykle udane występy na Zandvoort.

ZOBACZ TAKŻE
Synowie i córki byłych kierowców F1 w motorsporcie. Kto i gdzie startuje w 2022 roku?

Franco Colapinto chciał się zrehabilitować po nieudanym weekendzie w Belgii, dlatego już w kwalifikacjach walczył o korzystny rezultat. Udała się ją uzyskać, ponieważ 5. lokata reprezentanta Argentyny dawała solidną nadzieję na zdobycz punktową w wyścigu głównym. Na starcie poradził sobie z Romanem Stankiem, a następnie przez błąd Jaka Crawforda znalazł się na 3. miejscu. Mimo to 19-latek nie czuł pełnej satysfakcji, dlatego gonił Victora Martinsa. Ostatecznie skończył na najniższym stopniu podium, dlatego ma powody do radości.

ZOBACZ TAKŻE
F3: Colapinto zwyciężył po raz pierwszy, szalony sprint na Imoli | Analiza

Największe rozczarowanie: Prema Racing

Występ kwalifikacyjny Premy nie należał do najbardziej udanych, ponieważ jedynie Jak Crawford znalazł się na satysfakcjonującej 3. pozycji. W sprincie każdy kierowców lidera klasyfikacji dał z siebie wszystko, jednak tylko wspomniany Amerykanin dopisał na swoje konto punkty. Również 17-latek z Charlotte był główną nadzieją zespołu w walce o zwycięstwo, zaś jego koledzy musieli zdobyć cenne „oczka” w kontekście walki o końcowy triumf w Formule 3. Podczas wyścigu Jak Crawford wypadł i skomplikował sobie sytuacje. Ostatecznie zajął 6. miejsce, zaś udaną gonitwę podjął Olivier Bearman. Brytyjczyk zakończył rywalizację na 10. lokacie, zaś Arthur Leclerc nie dopisał żadnego punktu na swoje konto.

Największy pechowiec: William Alatalo

Jedną z rewelacji ostatniego weekendu w Belgii był William Alatalo. Fin po raz pierwszym w tym sezonie podczas obu wyścigów dopisał punkty na konto Jenzer Motorsport. Jednak na holenderskiej ziemi od samego początku nie szło 20-latkowim ponieważ w kwalifikacjach rozbił swój bolid. W sprincie nie poradził sobie zbyt dobrze, zaś możliwość rywalizacji o lepsze lokaty w wyścigu głównym odebrał mu Brad Benavides. Amerykanin przeszacował swoje możliwości, przez co zahaczył o bolid kierowcy szwajcarskiego zespołu.

ZOBACZ TAKŻE
William Alatalo o sezonie F3 2022. "Możemy walczyć o podia" | WYWIAD

Klasyfikacje generalne po weekendzie na Zandvoort

Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Victor Martins, który ma na koncie 126 punktów. Tuż za swoim rodakiem znajduję się Isack Hadjar, dla którego 121 „oczek” oznacza otwartą walkę o końcowy triumf w klasyfikacji kierowców. Nie inaczej jest w przypadku Romana Stanka (109), Oliviera Bearmana (106), Zane Maloneya (102) czy Arthura Leclerca (101).

W klasyfikacji generalnej zespołów wciąż liderem jest Prema Racing, która posiada 297 punktów. Tuż za nią jest Trident, ze względu na odrobione straty podczas weekendu na Zandvoort. Wicelider ma na koncie 250 „oczek”, zaś za ich plecami są odpowiednio ART Grand Prix (190), MP Motorsport (184), Hitech Grand Prix (148), Van Amersfoort Racing (80), Carlin (57), Campos Racing (51), Jenzer Motorsport (20) oraz Charouz Racing System (1). Pełne klasyfikacje znajdziecie, klikając w odnośnik poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F3 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Decydujące rozdanie

W klasyfikacji generalnej kierowców wciąż jest niezwykły tłok, dlatego na emocje nie będzie można narzekać. W przyszłym tygodniu zmagania Formuły 3 przeniosą się do Włoch, gdzie czeka nas decydujące rozdanie serii na torze Monza. O korzystne pozycje w kontekście najbardziej punktowanego wyścigu głównego walka rozpocznie się 9 września o godzinie 15:30 czasu polskiego, zaś sprint 10 września o godzinie 10:35 czasu polskiego. Kto zdobędzie tytuł mistrza Formuły 3? Tego dowiemy się już wkrótce.

Pełne wyniki wyścigu głównego F3 w Zandvoort

Główny wyścig F3 Holandia wyniki

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama