Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Skoda Kodiaq 1.5 TSI 150 KM DSG. Ile pali w mieście i na trasie? Rzeczywiste zużycie paliwa

Skoda Kodiaq to jeden z najpopularniejszych SUV-ów na rynku, który zbiera szczególnie dobre opinie w benzynowej wersji z 1,5-litrowym silnikiem TSI o mocy 150 KM. Sprawdziliśmy, ile wynosi rzeczywiste zużycie paliwa tego modelu w mieście i na trasie.

skoda kodiaq 1.5 tsi 150 km rzeczywiste zużycie paliwa
Fot. Skoda

Skoda Kodiaq 1.5 TSI 150 KM DSG – rzeczywiste zużycie paliwa w mieście

Ile Kodiaq pali w mieście? Producent chwali się, że według metodologii NEDC (to ta jeszcze bardziej optymistyczna niż WLTP) średnie zużycie samochodu z 1,5-litrowym benzyniakiem o mocy 150 KM wynosi zaledwie 7,1 l na 100 kilometrów. Rzecz jasna jest to oczywista bzdura.

Kodiaq przeszedł także testy w metodologii WLTP, ale trochę w innym zakresie – niskiej, średniej, wysokiej i bardzo wysokiej prędkości. Jako miasto możemy uznać niską i średnią prędkość. Kodiaq 1.5 TSI 150 KM DSG odnotował w nich 8,9 l / 100 km i 6,8 l / 100 km. Ta pierwsza wartość jest już zdecydowanie bliżej realnego zużycia, ale nadal go nie oddaje.

Realne zużycie w mieście to bowiem średnio 9,5 l na 100 kilometrów. Wartości wahają się oczywiście w zależności od warunków drogowych i stylu jazdy, ale nie widzimy możliwości, żebyście mogli zejść poniżej 9 litrów. Przy niesprzyjających wartościach drogowych i „ciężkiej” nodze wartość ta spokojnie może wzrosnąć do 12 litrów na 100 kilometrów.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Škoda Kodiaq Style 1.5 TSI 150 KM - zawodnik wagi ciężkiej

Skoda Kodiaq 1.5 TSI 150 KM DSG – ile pali na trasie?

Na trasach sytuacja rzecz jasna wygląda znacznie lepiej. Według cyklu NEDC samochód poza miastem pali średnio zaledwie 5 litrów na 100 kilometrów, a według WLTP średnie zużycie podczas jazdy z wysoką prędkością wynosi 5,9 l na 100 kilometrów. Dodajmy do tego jeszcze katalogowe (WLTP) zużycie przy bardzo wysokich prędkościach na poziomie 6,9 l na 100 kilometrów.

Podczas naszego testu rzeczywiste zużycie paliwa wyglądało zgoła inaczej, ale widzimy pewną logikę w poniższych wynikach. Kodiaq 1.5 TSI 150 KM z 7-biegowym automatem DSG pod tym względem mimo wszystko pozytywnie nas zaskoczył. Jadąc w trybie ekonomicznym, nie używając zbyt często hamulca i podróżując ze stałą prędkością na poziomie 80-90 km/h jesteśmy w stanie zejść minimalnie poniżej 6 litrów na 100 kilometrów. Taki wynik jest więc do zrobienia na niektórych drogach krajowych poza godzinami szczytu.

Jeśli jednak zaczynamy jechać nieco dynamiczniej i musimy angażować się w podróż, wskazówka szybko rośnie. Na drogach krajowych i drogach ekspresowych jadąc z prędkością 100-120 km/h spalanie wzrosło średnio do 7,5 l na 100 kilometrów. Na autostradzie przy przepisowej jeździe wyniosło ono natomiast 9 litrów na 100 kilometrów.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Skoda Kodiaq Scout 2.0 TSI – uterenowiony SUV?

Podsumowanie

Średnie spalanie w trybie mieszanym według NEDC wynosi 5,8 l na 100 kilometrów, a według WLTP 6,9 l na 100 kilometrów. To jednak wartości nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością, o czym mogliście przeczytać powyżej. Realnie średnie zużycie paliwa w trybie mieszanym to nieco ponad 8 litrów na 100 kilometrów. We wszystkich przypadkach samochód był oczywiście tankowany standardową benzyną bezołowiową 95.

Oczywiście, wiele zależy też od stylu jazdy. My – jak zawsze – staraliśmy się poruszać nim w sposób dla nas typowy. Inną sprawą jest to, że każdy ma inny styl jazdy. Osobiście zwracamy uwagę na oszczędzanie paliwa np. przy dojeździe do skrzyżowanie jej do warunków jazdy. Jeśli więc jeździcie dość dynamicznie, to musicie liczyć się ze średnim spalaniem w okolicach 9 litrów na 100 kilometrów.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama