Czego szukasz?

MotoGP

Grande Finale: Quartararo kontra Bagnaia | Zapowiedź GP Walencji

Już w najbliższy weekend Fabio Quartararo i Francesco Bagnaia zmierzą się w ostatecznym pojedynku w walce o mistrzostwo świata MotoGP. Z kolei z rywalizacją w mistrzostwach świata pożegna się Suzuki, które zamyka projekt GSXRR.

Bagnaia kontra Quartararo - kto zostanie mistrzem świata MotoGP w sezonie 2022?
Fot. MotoGP.com

Największy tor kartingowy w Hiszpanii

Obiekt Ricardo Tormo w Walencji to tor, który zespoły oraz zawodnicy znają wręcz na pamięć. Kilka ciasnych i niezwykle technicznych sekcji połączonych z jedną niezbyt długą prostą – tak można krótko scharakteryzować to miejsce. Większość profesjonalnych, lub półprofesjonalnych torów kartingowych posiada podobną charakterystykę i dlatego takie porównanie wydaje się być akuratne. Oprócz tego znajdziemy tam też szerokie pobocza, które zachęcają do szerokich wyjazdów w kwalifikacjach wyścigu. To wszystko przyprawione jeszcze stosunkiem czterech prawych zakrętów do dziesięciu lewych sprawia, że ściganie na Ricardo Tormo nie jest łatwe. Skoro mowa o prawych zakrętach to warto wspomnieć, że czwarty oraz dziesiąty zakręt to miejsca, do których zawodnicy dojeżdżają z wychłodzoną prawą stroną przedniej opony. Dlatego należy też spodziewać się wielu wywrotek w tych dwóch miejscach.

Oprócz tego warto też uważać na ostatni zakręt na okrążeniu. Wprawdzie tam motocykliści nie będą zmagać się z temperaturą lewej strony opony. Jednak zamiast tego czyhać na nich będzie dość spory zjazd, który pokonuje z wciśniętym hamulcem. To oznacza, że z jednej strony balans motocykla będzie mocno przesunięty na przód, a jednocześnie przednia opona będzie mocno odciążona podczas jazdy w dół. To bardzo podstępne miejsce, które budzi respekt przed każdym zawodnikiem.

ZOBACZ TAKŻE
Składy MotoGP 2023. Kto, gdzie i z kim?

Pogoda nie powinna odegrać tu pierwszoplanowej roli

W ten weekend pogoda nie będzie problemem dla zespołów. Praktycznie od czwartku obiekt Ricardo Tormo powinien być suchy aż do niedzieli. Co istotne, temperatury również powinny sprzyjać zespołom, gdyż te powinny sytuować się na poziomie około 23 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę to, że mamy już listopad to taka prognoza brzmi niemalże jak marzenie. Wiatr nieprzekraczający 8 km/h również nie powinien sprawiać problemów. Oczywiście mamy tu na myśli wyłącznie jego siłę. Kierunek wiatru to osobna sprawa, która będzie grała swoją rolę w trakcie kwalifikacji oraz wyścigu. 

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać GP Walencji MotoGP w Polsce? [transmisja, live]

Jest o co walczyć w ten weekend

Głównym motywem GP Walencji będzie finał sezonu oraz walka o końcowe pozycje w klasyfikacji generalnej. Oczywiście najważniejszą z nich będzie rywalizacja o mistrzostwo świata, w której liczą się Francesco Bagnaia oraz Fabio Quartararo. Jednak tutaj scenariusze są dość oczywiste. Dlatego też warto przyjrzeć się innym istotnym pojedynkom, jak na przykład walka o mistrzostwo w Moto2. Więcej na temat scenariuszy odnośnie wspomnianych pojedynków dowiecie się z artykułu podlinkowanego poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Bagnaia kontra Quartararo i nie tylko. Scenariusze GP Walencji

Słowo o pozostałych zawodnikach

Nawet jeśli pominiemy kontekst walki o mistrzostwo oraz wicemistrzostwo to i tak trzeba przyznać, że GP Walencji może być ciekawe. Przed tym weekendem mamy dość sporo mocnych kandydatów do walki o zwycięstwo. Chociażby w oparciu o to, co pokazało tu Ducati w zeszłym sezonie można oczekiwać, że mocni będą Francesco Bagnaia, Jack Miller, duet Pramac Racing czy Enea Bastianini to jednocześnie warto spojrzeć w przeszłość, która sugeruje nam, że szybcy na pojedynczym okrążeniu powinni być także Fabio Quartararo czy Marc Marquez.

Jednak w przypadku tego drugiego należy pamiętać, że tor Ricardo Tormo jest niezwykle kręty i techniczny, co oznacza, że przygotowanie organizmu do takiego wyścigu będzie miało ogromny wpływ na rezultat końcowy. I o ile Yamaha i Quartararo dobrze radzą sobie w zakrętach, a Honda cały czas dobrze radzi sobie przy zmianach kierunków, tak nie wiemy czy Marc Marquez zdoła to wytrzymać. Wprawdzie wyzwanie w GP Walencji nie jest tak duże, jak w Malezji. Jednak należy pamiętać, że Hiszpan nadal jest daleki od pełni sił. Zarówno w jego przypadku, jak i w sytuacji Quartararo kluczem do dobrego rezultatu będą dobre kwalifikacje i udany start. Przy czym mówiąc o dobrych kwalifikacjach i starcie w wykonaniu Francuza mówimy wyłącznie o pole position oraz utrzymaniu prowadzenia na pierwszych okrążeniach. Aktualny mistrz świata potrzebuje zwycięstwa, jak tlenu.

ZOBACZ TAKŻE
MotoGP w sezonie 2023. Ekspansja na Azję

Arigato Suzuki

Ostatni wyścig sezonu 2022 oznacza też kilka pożegnań w MotoGP. Po tym sezonie część zawodników zmieni barwy zespołowe, a ze stawką pożegnają się chociażby Remy Gardner czy Darryn Binder. Jednak największym pożegnaniem będzie odejście Suzuki, o którym dowiedzieliśmy się dokładnie pół roku temu. Po ośmiu sezonach, sześciu zwycięstwach z trzema zawodnikami i jednym tytule mistrzowskim wśród zawodników i zespołów, projekt GSXRR opuści mistrzostwa świata. Niestety, ale trwający na świecie kryzys sprawił, że japońska fabryka ponownie musiała poszukać oszczędności, w postaci zamknięcia programów w MotoGP i EWC. Gdy jedenaście lat temu Suzuki poprzednim razem znikało ze sportu to spekulowało się o tymczasowym odejściu na kilka lat. Teraz jednak wydaje się, że czeka nas dłuższa przerwa od podziwiania błękitnych maszyn na torach mistrzostw świata. Czas pokaże czy i kiedy Suzuki wróci. Na ten moment pozostaje powiedzieć: Arigato Suzuki!

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama