Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2 w Abu Zabi: Liam Lawson wygrał ostatni sprint sezonu | Analiza

Liam Lawson odniósł pewne zwycięstwo w wyścigu sprinterskim w Abu Zabi. Daleko za nim znaleźli się Richard Verschoor, oraz mistrz F2 Felipe Drugovich. W wyścigu nie zabrakło jednak emocji. Na samym początku wyścig został przerwany czerwoną flagą, a walka o punktowane pozycji toczyła się do samego końca wyścigu. Zapraszamy na analizę sprintu Formuły 2 na torze Yas Marina.

Liam Lawson wygrana Abu Dhabi sprint
Fot. Formula 2 / Twitter

Najlepszy kierowca: Liam Lawson

Liam Lawson jest w tym sezonie ekspertem od wyścigów sprinterskich. Wygrana w Abu Zabi była jego czwartą w tym sezonie, co ciekawe poprzednie trzy też odnosił w sobotę. Nowozelandczyk rozpoczął wyścig na drugiej pozycji i przez długi czas na niej się utrzymywał. W końcu na 10. okrążeniu kierowca Carlin zaskoczył Verschoora w szóstym zakręcie, opóźniając hamowanie i wyprzedzając Holendra, który nie był w stanie skontrować ataku. Potem wszystko poszło już bardzo prosto. Lawson utrzymał opony w dobrym stanie, cały wyścig trzymał bardzo mocne tempo i spokojnie dojechał na pierwszym miejscu. Dzięki 11 punktom za zwycięstwo oraz najszybszemu okrążeniu, kierowca akademii Red Bulla bardzo poprawił swoją sytuację w klasyfikacji punktowej, zwiększając swoje szanse na zajęcie najniższego stopnia podium na koniec sezonu.

 


 

Najlepszy zespół: Carlin

Poza genialnym zwycięstwem Lawsona, także Logan Sargeant ukończył wyścig na punktowanej pozycji. Amerykanin bardzo pogubił się na początku wyścigu, spadając na 9. miejsce, ale dzięki czerwonej fladze wrócił na szóstą pozycję. Tę utrzymał do końca, mimo kilku mniejszych błędów i presji ze strony Doohana. Trzy „oczka” dla kierowcy Carlin mogą być kluczowe w uzbieraniu punktów do superlicencji. Sargeant musi trzymać się z dala od kłopotów i ukończyć niedzielny wyścig w czołowej dziesiątce. Wtedy będzie mógł być spokojny o 40 punktów do swojej superlicencji oraz fotela w Williamsie. Także dla zespołu Carlin każdy punkt może być na wagę złota. Brytyjska ekipa wciąż zachowuje szanse na mistrzostwo klasyfikacji zespołowej. Do tego potrzeba będzie jednak co najmniej powtórzenia wyniku ze sprintu, a także pecha kierowców MP Motorsport oraz ART, którzy to wyprzedzają ich w punktacji.

ZOBACZ TAKŻE
Co Logan Sargeant musi zrobić, aby dostać superlicencję?

Największe zaskoczenie: Amaury Cordeel

Belg w ten weekend stara się odciąć od siebie łatkę pirata drogowego. Jak na razie świetnie mu to wychodzi. Belg zajął ósme miejsce w kwalifikacjach, dzięki czemu startował do sprintu z 3. pozycji. Przez bardzo długi czas kierowcy VAR udawało się ją utrzymać. W końcówce zaczęły jednak poddawać się opony. Na 3 okrążenia przed końcem przed Cordeela przesunął się Drugovich, a potem na ogonie bolidu VAR znalazł się cały pociąg kierowców, czekających na swoją szansę. Ostatecznie wyprzedzić Belga udało się tylko Haugerowi, mimo heroicznej obrony Cordeela. Dla mistrza hiszpańskiej F4 piąte miejsce to najlepszy wynik w F2 i trzeci finisz w punktach w ostatnich czterech wyścigach. Banicja, którą Cordeel otrzymał na weekend w Wielkiej Brytanii, najwyraźniej bardzo dobrze wpłynęła na jego tempo i formę.

Największe rozczarowania: Ayumu Iwasa i Theo Pourchaire

Zdobywca pole position do niedzielnego wyścigu nie popisał się w sprincie. Zamiast atakować i odrabiać pozycje po starcie z 10. miejsca, Japończyk szybko je tracił. Członek akademii Red Bulla spadł na 13. miejsce, tracąc także DRS za poprzedzającymi kierowcami, przez co wypadł z walki o jakiekolwiek dobre pozycje. Jeżeli jutro chce utrzymać swoje miejsce na polach startowych, będzie musiał zdecydowanie poprawić tempo. Theo Pourchaire także skończył poza punktami, ale zabrakło niewiele, bowiem był dziewiąty. Na pewno nie pomogły mu lekkie uszkodzenia, których nabawił się na pierwszym okrążeniu. Francuz lekko zahaczył Jacka Doohana na hamowaniu do T1, lekko psując sobie przednie skrzydło. Australijczyk miał za to dużo szczęścia, bo mimo kontaktu mimo uderzenia w oponę jego samochodu, nie nabawił się żadnych uszkodzeń.

Potężna kraksa na pierwszym okrążeniu

Już na samym początku wyścig musiał zostać przerwany przez kolizję w drugim zakręcie. Jehan Daruvala na wyjściu z szybkiego zakrętu stracił lekko przyczepność, i próbując uratować się przed obrotem tylko pogorszył sprawę. Hindus zderzył się z nowym kolegą z akademii Red Bulla, Enzo Fittipaldim. W konsekwencji obydwaj z dużą prędkością uderzyli w bandy. Na całe szczęście, obaj kierowcy wyszli cało z kraksy, a Brazylijczyk od razu podbiegł do kierowcy Premy, by sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Po raz kolejny Formuła 2 pokazała, że bezpieczeństwo samochodów cały czas się zwiększa, a kierowcy wychodzą bez kontuzji z poważnych incydentów.

 


 

Klasyfikacje generalne po sprincie w Abu Zabi

W klasyfikacji kierowców mimo że znamy już mistrza, nie zabraknie nam emocji. Wciąż toczy się walka o trzecie miejsce w punktacji, a szansę na nie wciąż ma aż siedmiu kierowców. Na razie najwyżej jest Logan Sargeant, dla którego jest to o tyle ważniejsze, że walczy o superlicencję oraz miejsce w F1 w zespole Williamsa. Bardzo ciekawe wygląda też walka w klasyfikacji zespołów. MP Motorsport wciąż prowadzi, ale przewaga nad ART wynosi zaledwie 6 punktów. W walce wciąż pozostaje też Carlin, który traci do liderów 15 punktów.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2022. Sprawdź aktualną sytuację w tabeli

Przed nami ostatni wyścig sezonu

Już w niedzielę 20 listopada, o godzinie 10:00 czasu polskiego rozpocznie się ostatnia runda sezonu Formuły 2 w 2022 roku. Z pierwszego rzędu wystartują kierowcy DAMS, Ayumu Iwasa po raz drugi w sezonie wystartuje z pole position, a drugi ustawi się Roy Nissany. Oczy wszystkich będą zwrócone przede wszystkim na walce w klasyfikacji zespołów, oraz Logana Sargeanta. Już w niedzielę wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane i poznamy ostateczne rozstrzygnięcia sezonu 2022 w przedsionku F1.

Wyniki wyścigu sprinterskiego w Abu Zabi

wyniki wyścig sprinterski f2 2022 abu zabi

Fot. FIA

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama