Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Kia Venga (2009-2019) – opinie, wersje silników, popularne awarie, usterki

Kia Venga to minivan stworzony do jazdy po mieście. Jakie są jego mocne i słabe strony? Jaki silnik jest najlepszy, a na co warto zwracać uwagę?

Kia Venga

Kia Venga – Podstawowe informacje, dane techniczne, wymiary, historia

Kia Venga to 5-drzwiowy minivan z segmentu B. Posiada napęd na przód i 5 lub 6-biegową skrzynię manualną, ale można również nabyć ten samochód z 4-biegową skrzynią automatyczną. Venga została zaprojektowana przez Petera Schreyera. Użyto w niej rozwiązań znanych z Kii Soul. Samochód został stworzony z myślą o europejskim rynku i był produkowany w Czechach, Słowacji oraz Obwodzie Kalingradzkim (Rosja).

Jakie dane techniczne ma Kia Venga? Minivan stworzony do jazdy po mieście ma 4068 mm długości, 1765 mm szerokości, 1600 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2615 mm. Pojemność bagażnika w Kii Venga wynosi 440 l, a po rozłożeniu tylnych foteli 1486 l. Auto otrzymało 5 gwiazdek w teście bezpieczeństwa Euro NCAP.

Kia Venga trafiła do produkcji w 2009 roku. Ostatni egzemplarz wyszedł z taśmy produkcyjnej w 2019 roku. Kia Venga przeszła lifting w 2014 roku. Poszerzono w nim gamę dostępnego wyposażenia i zmieniono stylistykę przedniego oraz tylnego zderzaka. 

ZOBACZ TAKŻE
Skoda Octavia II (2004-2013) - najlepsze silniki, opinie, usterki. Czy warto kupić?

Wersje silników w Kia Venga. Jaki silnik wybrać?

Jeśli chodzi o gamę silników w modelu Kia Venga, to nie jest ona zbyt szeroka. Z jednostek benzynowych do wyboru są dwa warianty. 1.4 o mocy 90 koni mechanicznych i mocniejszy 1.6 o mocy 125 koni mechanicznych. Niestety, spalanie w tych motorach nie należy do najoszczędniejszych. Jednak silniki w Kii Venga nadrabiają to solidnością i niską awaryjnością.

Trochę lepiej wygląda sprawa silników Diesla. Tutaj producenci dali jedną jednostkę więcej. W Kii Venga możemy znaleźć dwa napędy Diesla o pojemności 1.4. Pierwszy z nich ma moc 75 koni, a mocniejszy 90 KM. Najmocniejszą jednostką Diesla w Kii Venga jest silnik 1.6 generujący moc 128 KM. Wszystkie wyżej wymienione jednostki są czterocylindrowe.

Zalety minivana od Kii

Do zalet Kii Venga należy zaliczyć stosunkowo pojemny bagażnik i dość dużą przestrzeń wewnątrz samochodu. Pojazdy często dysponują szerokim wyposażeniem. Bardzo łatwo trafić na zadbany model, gdyż jest to stosunkowo nowy samochód, a serwis Kii w ramach gwarancji reperował drobne awarie. A jeśli już coś się popsuje to prosta konstrukcja, pomogą w szybkim zlokalizowaniu i tańszej naprawie usterek. Samochód nadaje się idealnie do miasta dzięki swoim wymiarom i zwinności.

Jakie usterki i awarie w Kia Venga? Na co zwracać uwagę?

Usterki w Kii Vanga nie zdarzają się zbyt często. Najczęściej można się natknąć na uszkodzone modele sprzed liftingu. W silnikach benzynowych mogą rozciągać się łańcuchy rozrządu, a także wyciekać olej. Jednak nie są to duże i kosztowne awarie. Zwolennicy Diesla powinni uważać na silnik o pojemności 1.4, gdyż tam zdarzają się problemy z układem wtryskowym. Jeśli chodzi o klocki i tarcze hamulcowe, to nie mają najlepszej trwałości, warto sprawdzić te elementy. 

ZOBACZ TAKŻE
BMW Serii 3 E90 - opinie, częste usterki, wady i zalety. Który silnik wybrać?

Kia Venga. Czy warto kupić?

Minivan od Kii dobrze sprawuje się w miejskich warunkach. Zapewnia dużo przestrzeni w środku. Jest to odpowiedni wybór dla rodzin mieszkających w miastach. Niska awaryjność pozwala zaoszczędzić na serwisowaniu. Poza drobnymi uchybieniami Kia Venga to dobry zakup. Jednak najlepiej wybierać wersje po modernizacji z 2014 roku. 

4.8/5 (liczba głosów: 14)
Reklama