Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Co obecnie robi Nico Rosberg? Były mistrz świata się nie nudzi

Nico Rosberg to mistrz świata F1 z 2016 roku. Po wygraniu tytułu opuścił królową motorsportu. Jak potoczyły się dalej losy kierowcy F1? Jak się okazuje, nie opuścił on do końca świata sportów motorowych. Niemiec brał udział w wielu ciekawych projektach, pełniąc różne funkcje. W artykule przybliżamy to, co robi Nico Rosberg.

Co robi Nico Rosberg?
Fot. YouTube i Extreme E

Kim jest Nico Rosberg?

Na początek warto przypomnieć sobie, kim jest Nico Rosberg. Niemiec jest synem Keke Rosberga, czyli mistrza F1 z 1982 roku. Sam Nico Rosberg jeździł w F1 od 2006 roku. Reprezentował zespół Williamsa, a od 2010 roku Mercedesa. W tym drugim musiał rywalizować z wielokrotnymi mistrzami świata, jako kolegami zespołowymi. Przez dwa pierwsze lata w ekipie „Srebrnych Strzał” ścigał się razem z Michaelem Schumacherem. Co ciekawe, Rosberg często był szybszy i notował lepsze wyniki od 7-krotnego mistrza świata. W 2013 roku do zespołu dołączył Lewis Hamilton, postać, która miała duże znaczenie w życiu Rosberga. „Britney„, jak był nazywany Niemiec ze względu na swoją urodę, znał się z Hamiltonem od czasów kartingu, gdzie razem walczyli o zwycięskie laury.

ZOBACZ TAKŻE
Rosberg o kibicach Hamiltona. "Wygwizdali mnie i pokazali kciuki w dół"

Początkowo przyjazna atmosfera szybko zamieniła się w rywalizację totalną, szczególnie po 2014 roku, kiedy to Mercedes stał się zdecydowanym liderem stawki. Kulminacją walki z Hamiltonem był sezon 2016. W tym roku Rosberg wygrał tytuł mistrzowski z przewagą 5 punktów, zapewniając sobie go w ostatnim wyścigu. Po sukcesie Niemiec niespodziewanie zdecydował się na definitywne zakończenie kariery w motorsporcie. Było to sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wiek mistrza, który wynosił zaledwie 31 lat, a także kontrakt aktywny do 2018 roku. Dla porównania rówieśnik Rosberga, Hamilton ściga się do dzisiaj. Rosberg tłumaczył tę niezrozumiałą decyzję zmęczeniem bardzo intensywnym sezonem i chęcią spędzania czasu z rodziną. Nadal młody, ale już emerytowany zawodnik musiał poszukać nowego zajęcia. 

Co robi NIco Rosberg?

Fot. Mercedes AMG Petronas F1 Team

Co robi Nico Rosberg? Eko-przedsiębiorczość i Greentech Festival

Po zakończeniu kariery Rosberg zwrócił swoją uwagę na rozwiązania technologiczne w Daimlerze i zafascynował się nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Chciał rozwijać się w tym kierunku. Szybko zainteresował się tematem raczkującej Formuły E, która była pierwszą tak dużą serią wykorzystującą w 100% napędy elektryczne. Niemiec zafascynowany elektryfikacją motoryzacji stał się inwestorem i udziałowcem nowatorskiej serii wyścigowej. Idąc z ideą e-mobilności, mistrz świata z 2016 roku podczas pobytu na evencie w Las Vegas, wpadł na pomysł utworzenia Greentech Festival. Festiwalu elektrycznych i ekologicznych przedsięwzięć motoryzacyjnych w Europie. 

Nawiązał współpracę z innymi działaczami i tak powstały coroczne targi ekologicznej mobilności pod nazwą Greentech Festival. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku. W ten sposób zarządzający dużym kapitałem Rosberg chciał mieć w jednym miejscu zebrane wszystkie pomysły i start upy ekologiczne, w które warto zainwestować. Podczas tego typu imprez nawiązał wiele ważnych kontaktów. Po przerwie spowodowanej pandemią Greentech Festival powróciło z większą intensywnością, wychodząc poza rynek europejski. Rosberg ze wspólnikami utworzył eventy między innymi w Nowym Jorku, Londynie i Singapurze, a w planach ma dalszą ekspansję.

 

Menadżer Roberta Kubicy

Czym jeszcze zajmował się Nico Rosberg? Poza inwestycjami związanymi z elektromobilnością nie zapomniał o tradycyjnym motorsporcie. W 2017 roku został doradcą zespołu ojca, Team Rosberg w ADAC GT Masters. Niedługo później został jednym menadżerów Roberta Kubicy (z którym znał się od dzieciństwa) i pomógł mu powrócić do Formuły 1. Jednak ich współpraca nie trwała długo, gdyż wolał skupić się na własnych interesach. Co później robił Nico Rosberg? Niemiec w sezonie 2018 Formuły 1 był ekspertem w brytyjskiej, niemieckiej i włoskiej telewizji. W międzyczasie założył akademię dla młodych talentów kartingowych. 

 

ZOBACZ TAKŻE
Rosberg o Verstappenie. "Poziom jego jazdy jest fenomenalny"

Rosberg mógł wrócić do ścigania? Zamiast tego wybrał… YouTube

Można powiedzieć, że Rosberg skończył z motorsportem, ale motorsport nie skończył z nim. Już w 2019 roku otrzymał ofertę startu w prestiżowej niemieckiej serii DTM, jako kierowca z dziką kartą. Jednak Nico Rosberg odrzucił ofertę szefa Audi i postanowił trzymać się z dala od toru. Natomiast w międzyczasie prężnie rozwijał swój kanał na platformie YouTube. Co prawda istniał on już od 2011 roku, ale więcej uwagi otrzymał dopiero po przejściu na emeryturę. 

Obecnie mistrz świata z 2016 roku ma na nim ponad milion subskrybentów i łącznie ponad 142 miliony wyświetleń. Prezentuje na nim treści publicystyczne dotyczące F1, vlogi, testy supersamochodów i materiały e-sportowe. Na kanale Nico Rosberga gościnnie, w roli rozmówcy występowali między innymi Jenson Button, Romain Grosjean, Flavio Briatore, Claire Williams i wiele innych osób ze świata biznesu, motrosportu, a także ekologii. 

Co robi Nico Rosberg?

Fot. YouTube

Własny zespół Rosberg X Racing i eko-ściganie

W 2021 roku w życie weszła nowa, rewolucyjna seria rajdów terenowych. Wyróżnia się samochodami o napędzie w pełni elektrycznym i ogólną promocją ekologii. W projekt od początku mocno zaangażował się Rosberg, który powołał do życia własny zespół Rosberg X Racing. Już w pierwszym sezonie jego załoga zdobyła historyczny, pierwszy tytuł mistrzowski. Załogę tworzyła para Johan Kristoffersson i Molly Taylor.

Rosberg wywalczył mistrzostwo po wielkiej rywalizacji z zespołem Hamiltona. O ostatecznym zwycięstwie zadecydowała ostatnia runda sezonu. Poza sukcesami sportowymi Rosberg promował się i swoje zaangażowanie w ekologię, sprzątając między innymi afrykańskie plaże przed jedną z rund Extreme E. W sezonie 2022 zespół byłego mistrza świata tym razem w szweckim składzie Johan Kristoffersson i Mikaela Åhlin-Kottulinsky musieli ustąpić Team X44 w generalce i zdobyli wicemistrzostwo. 

Co robi NIco Rosberg?

Fot. Extreme E

ZOBACZ TAKŻE
Extreme E - wszystko, co musisz wiedzieć o tej serii wyścigowej

Co dalej w planach ma Nico Rosberg?

Co robi obecnie Nico Rosberg? Niemiec wydaje się bardzo zaangażowany w swój zespół Rosberg X Racing. Najprawdopodobniej będzie dalej promował ekologię, Extreme E i całą ideę towarzyszącą tym wydarzeniom. Nie można wykluczyć, że Rosberg nadal będzie prężnie rozwijał kanał na YouTube i poszerzał go o nowe formaty. Ponadto lista evenetów Greentech Festival z roku na rok się powiększa. To również ważna inicjatywa w życiu byłego kierowcy. Biorąc pod uwagę wypowiedzi samego zainteresowanego istnieje bardzo nikła szansa na to, że były zawodnik Mercedesa jeszcze kiedyś zasiądzie w samochodzie sportowym na jakimś torze w roli zawodnika. Niemiec wyklucza także objęcie w przyszłości jakiejkolwiek funkcji w FIA, czy podjęcia się prowadzenia zespołu F1. 

ZOBACZ TAKŻE
Rosberg wyklucza powrót do F1. "Nie zmotywujecie mnie pieniędzmi"

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama