Connect with us

Czego szukasz?

WRC

Rajd Chorwacji: Evans zwyciężył po długiej przerwie | Analiza

Elfyn Evans zwyciężył w Rajdzie Chorwacji po tym jak Thierry Neuville popełnił błąd drugiego dnia. Podium uzupełnili Ott Tänak i Esapekka Lappi. Rajd upłynął w żałobnej atmosferze po śmierci Craiga Breena, który zginął na testach przed rajdem kilka dni wcześniej.

Elfyn Evans, Toyota
Fot. /twitter.com/TGR_WRC / Elfyn Evans, Toyota, Rajd Chorwacji

Najlepszy kierowca: Elfyn Evans

Elfyn Evans przejechał przede wszystkim bezbłędny rajd. Po pierwszym dniu trzymał się bardzo blisko Neuville’a, a w sobotę wykorzystał jego błąd i objął prowadzenie. Nie miał łatwo bo w pewnym momencie dość znacznie zbliżył się do niego Ott Tänak, lecz na ostatnich odcinkach pojechał lepiej niż kierowca Forda wypracowując sobie 25 sekund przewagi przed ostatnim dniem. W niedzielę kontrolował tempo dowożąc swoje pierwsze zwycięstwo od czasu Rajdu Finlandii 2021. Dzięki wygranej Evans został nowym liderem mistrzostw, mając tyle samo punktów co Sébastien Ogier.

Kolejny dobry występ w tym roku zaliczył Ott Tänak. Tym razem Estończyka ominęły problemy techniczne, które spotkały go w Meksyku i ukończył rajd na wysokim drugim miejscu. Drugiego dnia była nawet szansa na walkę o zwycięstwo gdy po OS 14 zniwelował stratę do Evansa na 12 sekund. Niestety na kolejnych odcinkach kierowca Toyoty odpowiedział lepszym tempem, któremu Tänak nie mógł już dorównać. Nie pomogły także niezbyt udane dobory opon, kiedy spodziewano się deszczu, który w danym momencie nie nadszedł. =Pomimo tego drugie miejsce to solidna porcja punktów dająca Estończykowi powrót do gry w mistrzostwach.

Esapekka Lappi wreszcie na podium. Po niepowodzeniach w poprzednich rajdach Fin potrzebował takiego wyniku. Nie był w stanie nawiązać walki z Evansem i Tänakiem, lecz był wystarczająco szybki, aby utrzymać resztę stawki za sobą. Wykorzystał błędy kierowców Toyoty, którzy przebijali opony oraz Neuville’a, który popełnił błąd i tym samym dowiózł najniższy stopień podium. Oby ten wynik był początkiem lepszych występów Fina.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
Rajd Meksyku: Ogier wygrał i pobił rekord | Analiza

Najlepszy zespół: Toyota Gazoo Racing

Japończycy nie zdobyli tym razem największej liczby punktów do klasyfikacji producentów, jednak dowieźli wszystkie swoje 4 auta w top 6. Elfyn Evans, który wygrał rajd tym razem nie punktował dla producenta. Po tragicznym wypadku Craiga Breena na testach przed rajdem Hyundai zadecydował w celu uhonorowania pamięci swojego kierowcy, że Neuville i Lappi przystąpią do rywalizacji w specjalnie pomalowanych autach na ten rajd. W tym przypadku Toyota postanowiła, że do punktowania dla producenta także mianuje jedynie dwóch kierowców, a by wyrównać szanse.

Jak się potem okazało zespół obstawił złego konia. Rovanperä i Ogier pierwszego dnia przebili opony i stracili dużo czasu. Francuz dodatkowo dostał minutę kary za źle zapięte pasy. Efektem tych błędów było to, że obydwaj zawodnicy zakończyli rajd poza podium. Pomimo tego tempo Toyoty było zdecydowanie najlepsze i gdyby nie błędy i kary dla zawodników to w sprzyjających okolicznościach mieliby nawet szansę na zajęcie całego podium. Pomimo tego i tak powiększyli swoją przewagę w klasyfikacji nad Hyundaiem, który dowiózł do mety tylko jedno auto w punktach.

Największe zaskoczenie: M-Sport

Przy braku nominacji Evansa do zbierania punktów dla zespołu to właśnie M-Sport wywiózł z tego rajdu największą zdobycz. Drugie miejsce Tänaka i siódme Loubeta dały 1 i 6 miejsce w klasyfikacji producentów. M-Sport nie był najszybszy, ale bezbłędność obu zawodników dała ostatecznie bardzo dobry wynik. Oby było więcej takich rajdów, gdzie zespół Malcolma Wilsona będzie nawiązywał walkę z Toyotą i Hyundaiem.

Największe rozczarowanie: Thierry Neuville

Belg od samego początku narzekał na prowadzenie auta, jednak pomimo tego był liderem po pierwszym dniu. Nie przeszkodził mu w tym nawet błąd na jednej z szykan, gdzie uszkodził auto. Drugiego dnia na pierwszych odcinkach powiększył swoją przewagę nad Evansen do nieco ponad 10 sekund. Wszystko wyglądało dobrze aż do OS 11, gdzie na wyjściu z zakrętu wyniosło go za szeroko i uderzył tylnym kołem w kamień na poboczu. Uszkodzenia zawieszenia były zbyt duże, przez co załoga musiała się wycofać z sobotniego etapu. Niewielkim pocieszeniem jest 5 punktów zdobytych na niedzielnym Power Stage

Wielka szkoda bo była duża szansa na zwycięstwo, a patrząc, że do tej pory w tym roku był w każdym rajdzie na podium miał spore szanse na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej, a tak znowu będzie musiał odrabiać straty. Zwycięstwo Hyundaia byłoby też godnym uhonorowaniem pamięci Craiga Breena, który zginął na testach przed tym rajdem.

Klasyfikacje generalne: Ogier i Evans na prowadzeniu

Po czterech rundach Sébastien Ogier i Elfyn Evans prowadzą w klasyfikacji mając po 69 punktów. Na trzecim miejscu zaledwie punkt za nimi znajduje się Kalle Rovanperä. Czwarty Ott Tänak traci do liderów zaledwie 4 punkty, co pokazuje jak ciasno jest w czołówce.

W klasyfikacji producentów na prowadzeniu umocniła się Toyota przed Hyundaiem i M-Sportem.  

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2023. Aktualne zestawienie

Inne klasy

Zawodnicy WRC 2  uzupełnili TOP 10 klasyfikacji generalnej rajdu. W klasie zwyciężył Yohan Rossel wyprzedzając drugiego na mecie Nikolaya Gryazina o 16 sekund. Podium uzupełnił Olivier Solberg, który na ostatnim odcinku wyprzedził obrońcę tytułu Emila Lindholma.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
Sezon WRC 2003. Solberg pokonał Loeba - cz. 2 | Historia rajdów

Podsumowanie

Rajd Chorwacji był bardzo ciekawy pod względem rywalizacji. Na podium stanęli kierowcy każdego producenta. Ciasno jest także w klasyfikacji generalnej kierowców, gdzie nadal realnie w walce liczy się pięciu zawodników. Walka o mistrzostwo już dawno nie była tak zacięta. Niestety śmierć Craiga Breena mocno położyła się cieniem na tym rajdzie i jeszcze długo będziemy o tym pamiętać.

Kolejną rundą będzie Rajd Portugalii, który odbędzie się w dniach 11-14 maja. Kto tym razem okaże się najlepszy? O tym przekonamy się już za niespełna 3 tygodnie.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz WRC 2023. Terminarz rajdów w nowym sezonie

Reklama