Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

Pascal Wehrlein wygrał w Indonezji | Analiza 1. E-prix Dżakarty

Po rundzie w Monako bolidy Formuły E zawędrowały do Indonezji. Tam w pierwszym E-Prix najlepiej poradził sobie Pascal Wehrlein. Podium uzupełnili Jake Dennis i Max Guenther. Jednak dużo działo się także u innych zawodników.

Pascal Wehrlein wygrywa E-prix Dżakarty
Fot. TAG Heuer Porsche FE Team

Najlepszy kierowca: Pascal Wehrlein

Niemiecki kierowca po starcie z 3. pola szybko usiadł na ogonie rodaka, który ruszał z pole position. Już na 4. okrążeniu dopadł Maximiliana Günthera i objął prowadzenie, którego nie oddał aż do mety. Mimo nacisków ze strony Jake’a Dennisa były zawodnik Saubera sięgnął po 3. triumf w tym sezonie. Wyścig był dość spokojny, dlatego Wehrlein nie musiał się martwić o niespodziewane zwroty akcji, co bardzo ułatwiło mu dowiezienie wyniku do mety.

 

Najlepszy zespół: Maseratti MSG Racing

Zdobywca pole position, Günther utrzymał się na podium. Najpierw prowadził, później bronił drugiej pozycji, a ostatecznie nie dał szans zespołowi DS Penske w walce o pudło. Natomiast jego zespołowy kolega, Edoardo Mortara dojechał na 6. miejscu. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały dorobek z dotychczasowego weekendu, to łączna suma punktów zdobyta przez ten zespół ogółem wynosi 26. Natomiast za sam wyścig team zainkasował do klasyfikacji zespołowej 23 „oczka”. 

Największe zaskoczenie: Jake Hughes

Brytyjczyk jeżdżący w McLarenie zanotował gigantyczny skok w porównaniu do pola startowego. Awansował aż o 10 pozycji, dzięki czemu wywiózł cenny punkt z pierwszego wyścigu w Indonezji. Pokonał między innymi swojego zespołowego kolegę, Rene Rasta, który nie uniknął drobnych problemów, takich jak uślizg.

ZOBACZ TAKŻE
Potęga wizji - jak narodziła się Formuła E, cz. 1

Największe rozczarowanie: Mitch Evans i Sam Bird

Po dwójce czołowych zawodników można by spodziewać się lepszych wyników. Bird przebijał się przez stawkę, gdyż musiał ruszać z 16. pola. Jednak nie omijały go problemy, w tym kolizje. W ich wyniku kierowca Jaguara spadł na ostatnią pozycję. Jeszcze gorszy początek weekendu może sobie zapisać Mitch Evans. Zespołowy kolega Birda nie ukończył wyścigu z powodu kontaktu z wyżej wymienionym zawodnikiem. Evans wpadł w bandy i mógł pożegnać się z jakimkolwiek dobrym wynikiem. Odpadł w końcówce sesji. Był jedynym zawodnikiem, który nie ukończył sobotnich zmagań na ulicach Dżakarty.

Klasyfikacje generalne po 1. E-Prix Dżakarty

Dzięki zwycięstwu Pascala Wehrleina sytuacja w klasyfikacji kierowców nabrała rumieńców. Niemiec zbliżył się do Cassidiego, który ma 128 punktów na 2 „oczka”. Za ich plecami znajduje się ostatnio regularnie kończący na podium Jake Dennis. Jednak jego strata wynosi już 14 pkt. do lidera oraz 12 do drugiego miejsca. Natomiast w klasyfikacji zespołowej zaszły roszady na czele. Pozycję lidera objęła ekipa TAG Heuer Porsche Formula E. W tym momencie mają 198 punktów i prowadzą nad drugim Envision Racing z przewagą 9 punktów. 

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Formuły E 2023. Sprawdźcie, jak wygląda

Co nas czeka w drugim wyścigu w Indonezji?

Jutrzejszy trening zacznie się o 3:05 polskiego czasu. Jeszcze wcześnie rano, bo o 5:40 ruszą kwalifikacje. Sam wyścig odbędzie się o podobnej porze co pierwszy, czyli o 10:03. Planowo ma zakończyć się o 11:30. Na pewno o drugie zwycięstwo podczas tego weekendu będzie chciał walczyć X. Jednak trzeba mieć na uwadzę także innych zawodników z czołówki, takich jak Nick Cassidy, Mitch Evans, czy Pascal Wehrlein. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Formuły E 2023. Aktualny rozkład 9. sezonu

Wyniki 1. E-Prix Dżakarty

Wyniki 1. E-Prix Dżakarty 2023

Fot. Formula E

Reklama