Connect with us

Czego szukasz?

Porady

Leasing samochodu dla firm. Czym jest, jak działa, korzyści, dokumenty

Leasing to bardzo popularna forma wynajmu samochodu. Szczególnie cieszy się powodzeniem wśród małych biznesów. Co musisz o nim wiedzieć? Szczegóły omawiamy w artykule.

Leasing samochodu dla firm - jak to działa?

Czym jest leasing samochodu i jak działa?

Słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa, które znaczy wynajmować. Wynająć można wiele rzeczy, ale w tym tekście interesuje nas leasing samochodu. To popularna forma finansowania, która pozwala na korzystanie z pojazdu bez jego kupna.

W przypadku wynajmu samochodu właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, czyli inaczej leasingodawca. Natomiast leasingobiorca płaci miesięczne raty leasingowe za użytkowanie auta. Ich wysokość ustala indywidualnie, ale nie ma w tym kontekście całkowitej swobody. Istnieje kilka różnych rodzajów leasingu samochodów.

ZOBACZ TAKŻE
Wynajem długoterminowy samochodów czy leasing operacyjny? Podpowiadamy, jakie finansowanie wybrać?

Czym jest leasing operacyjny?

Wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu. Czym się od siebie różnią? Leasing operacyjny, zwany także wynajmem operacyjnym lub leasingiem typu operacyjnego, jest jednym z dwóch głównych rodzajów leasingu. To umowa między dwiema stronami, na mocy której przedsiębiorstwo leasingowe przekazuje użytkownikowi prawo do korzystania z określonego aktywa, na przykład samochodu, przez określony czas w zamian za regularne opłaty.

Leasing operacyjny charakteryzuje opcja wykupu przedmiotu leasingu na końcu umowy po ustalonej cenie, która zwykle jest atrakcyjna. Ponadto przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy przez długość umowy. Do tego w przypadku odstąpienia od umowy ryzyko ponosi finansujący. Kwestią amortyzacji zajmuje się właściciel przedmiotu. Istnieje możliwość wykupu na przykład samochodu z leasingu. Jednak, żeby to zrobić, należy uiścić dodatkową opłatę na końcu umowy.

Czym jest leasing finansowy? Leasing finansowy a operacyjny

Leasing finansowy różni się od operacyjnego pod kilkoma względami. Tego typu umowa powoduje, że czas trwania umowy powinien odpowiadać nie może być krótszy niż 3/4 okresu ekonomicznej użyteczności rzeczy lub prawa majątkowego.

Zalety leasingu finansowego, dotyczą głównie dowolności długości umowy. Jedynym kryterium jest to, że musi być on wcześniej określony. Ponadto na końcu umowy leasingowej korzystający staje się właścicielem przedmiotu bez konieczności dodatkowego wykupu. Jednak istnieją też wady leasingu finansowego. Główna dotyczy podatku VAT. Otóż VAT powinien zostać w całości opłacony z góry podczas opłaty wstępnej. Odmiany leasingu dostosuj do Twoich potrzeb i preferencji.

Alternatywą dla leasingu jest wynajem długoterminowy samochodu

Korzyści leasingu samochodu dla firm

Istnieje wiele korzyści, jakie niesie ze sobą leasing samochodu dla firmy. Zapewnia swobodę bez ponoszenia wysokich kosztów posiadania pojazdów. Ponadto wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa, pozwalając skupić się na inwestowaniu w rozwój biznesu.

Poza tym koszty wynajmu samochodu mogą zostać dopisane do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu masz możliwość obniżyć podstawę opodatkowania. Wypożyczenie samochodu zapewnia również pewną formę bezpieczeństwa, ponieważ przedsiębiorca nie musi martwić się o utratę wartości pojazdu poprzez amortyzację.

– Leasing jest produktem finansowym, który wśród naszych Klientów cieszy się największym zainteresowaniem. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ ta forma finansowania jest bardzo wygodna ze względu na łatwość jej uzyskania oraz sposób rozliczania kosztów z nią związanych w prowadzonej firmie. Duże znaczenie dla osób, które decydują się na leasing, ma również fakt, że w przypadku tego produktu finansowego decyzja wydawana jest zazwyczaj na podstawie oświadczenie Klienta o przychodzie i dochodzie. Nie musi on tym samy udokumentować swoich wyników finansowych a decyzja wydawana jest w procedurze uproszczonej. Istotny jest również czas decyzji na tę formę finansowania, która czasem jest udzielana nawet w ciągu godziny od złożenia wniosku – komentuje Michał Garyga, Dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży Superauto.pl.

Leasing samochodu dla start-upów – idealne rozwiązanie

Jeśli założyłeś start-up i dopiero zaczynasz działalność, wynajem samochodu może być dla Ciebie dobrą opcją. W początkowej fazie rozwoju firmy posiadanie własnej floty może wiązać się ze znacznymi kosztami, które mogą przekroczyć Twój budżet.

Leasing samochodowy pozwala początkującym przedsiębiorcom na korzystanie z nowych pojazdów bez ponoszenia kosztów zakupu. Ponadto leasing samochodów często kojarzy się z elastycznymi warunkami umowy, które pozwalają przedsiębiorcom dostosować umowę do swoich potrzeb, a także planów rozwoju. Sam decydujesz o wielkości oraz rozłożeniu wpłat.

ZOBACZ TAKŻE
Samochody marki Lexus – oferta leasingu i wynajmu długoterminowego

Leasing – dokumenty potrzebne do wynajmu samochodu

Aby skorzystać z usług leasingu samochodu, przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć dokumenty. Jak w przypadku większości czynności musisz przedstawić dokument tożsamości. Może to być paszport lub dowód osobisty. Jakie dokumenty mogą być jeszcze potrzebne do wzięcia leasingu? Wymieniamy je poniżej:

  • Dokumenty rejestracyjne firmy;
  • zaświadczenia finansowe;
  • potwierdzenie statusu podatkowego;
  • dokumenty rejestracyjne firmy;
  • referencje handlowe.

Jednak nie wszystkie z wyżej wymienionych danych muszą być wymagane. Ich dokładna wymagana ilość i rodzaj zależą od danego leasingodawcy.

Reklama