Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Super Formuła

Ostatnia bitwa w Japonii | Zapowiedź finału Super Formuły

Została do rozegrania podwójna runda w mistrzostwach Super Formuły. 3 kierowców ma szansę na mistrzowski tytuł. Czego spodziewać się po rywalizacji na Suzuce? Tego dowiecie się z tego materiału.

Finał sezonu Super Formuły 2023
Fot. Red Bull Content Pool

Trzech w walce o mistrzowski tytuł

Do końca sezonu zostały już tylko 2 wyścigi. W walce o tytuł liczy się już tylko trójka kierowców. W stawce prowadzi Ritomo Miyata. Podopieczny Toyoty uzbierał do tej pory 94 punkty. O 8 mniej ma Liam Lawson, który w Motegi po raz pierwszy nie zapunktował w tym sezonie. Na podium znajduje się Tomoki Nojiri. Japończyk do swojego kolegi z zespołu traci zaledwie 2 „oczka”. Matematyczne szanse na tytuł mają jeszcze Ryo Hirakawa i Sho Tsuboi, ale ci zawodnicy potrzebują cudu, aby dogonić pierwszą trójkę. 

ZOBACZ TAKŻE
"Marzę o F1". Ritomo Miyata o kulisach debiutu w SF | WYWIAD

W klasyfikacji zespołowej wszystko prawie już się rozstrzygnęło

Team Mugen już ma prawie zapewnione mistrzostwo. Japońska stajnia wyścigowa ma 62 punkty przewagi nad Vantelin Team TOM’S. Wystarczy zatem, że Lawson i Nojiri zdobędą 9 punktów i zapewnią tytuł dla swojego zespołu. Ciekawiej o wiele jest w okolicach 3. pozycji. P.mu/Cerumo・INGING uzbierało do tej pory 59 punktów. Itochu Enex Team Impul uzbierało od nich o 8 mniej, zaś Kondo Racing ma 40 „oczek”. Tym samym punkt do nich traci Docono Team Dandelion Racing, a 31 „oczek” ma ekipa Satoru Nakajimy. Oznacza to, że tam wszystko może się wymieszać. Stąd na kierowcach ciążyć będzie dodatkowa presja, aby dowieźć dobry wynik do mety.

Jak było poprzednio na Suzuce?

Tor znany z F1 już raz gościł kierowców drugiej najszybszej serii wyścigowej świata. Wówczas triumf odniósł Ritomo Miyata, czyli podopieczny Toyoty. Była to pierwsza wiktoria dla Japończyka w karierze. Za jego plecami trwała zażarta walka o podium. Sho Tsuboi, Ryo Hirakawa i Liam Lawson jechali w stałym kontakcie i co chwila wyprzedzali się nawzajem. Finalnie miejsca od 2. do 4. były rozdysponowane wedle już wspomnianej kolejności. To właśnie też wtedy Nirei Fukuzumi uzyskał swój najlepszy rezultat. Były kierowca F2 ulokował się bowiem na 7. pozycji. Do tej pory nie poprawił tego wyniku. Może teraz pojawi się okazja do tego.

ZOBACZ TAKŻE
"Wrócę do Europy, gdy zasłużę". Nirei Fukuzumi zdradza plany | WYWIAD

Jest pewna rzecz niemalże kluczowa

Suzuka to tor, który jak żaden inny daje się we znaki ogumieniu. Wielu zawodników doświadczyło tego na własnej skórze. W 2021 roku pęknięta opona pozbawiła wygranej Nireiego Fukuzumiego. Ponadto nagłe pęknięcie ogumienia spowodowało gigantyczny wypadek Yujiego Kunimoto. Zespoły będą zatem musiały wyważyć ryzyko, aby nie doprowadzić do wypadku lub niebezpiecznej sytuacji. Raczej wszyscy zawodnicy będą starali się zjechać jak najszybciej do alei serwisowej, aby nie kusić losu.

Zmiana w TGM Grand Prix

Toshiki Oyu ogłosił, że nie dokończy tego sezonu Super Formuły. W jego miejsce wejdzie zatem Riki Okusa, który partnerować będzie Cemowi Bolukbasiemu. Kierowca ten ścigał się w FRJC, a ponadto w Super GT. To właśnie głównie ze startów w kategorii GT300 możemy go kojarzyć. Rodak Oyu został zatem rzucony na głęboką wodę. Niemniej może być to jego pierwszy krok ku temu, aby w przyszłości startował w drugiej najszybszej serii wyścigowej świata.

ZOBACZ TAKŻE
Cem Bolukbasi po testach Super Formuły. "To coś jest szybsze od F2"

Gdzie śledzić zmagania?

W tym roku istnieje możliwość oglądania Super Formuły tylko kupując odpowiednią subskrypcję. Można to zrobić na stronie motorsport.tv, a także w ich aplikacji „SF GO”. Cena za pierwszą opcję wynosi 25 złotych, a za drugą 30. Dużo więcej materiałów znajduje się jednak w aplikacji serii. Stąd wszystko się równoważy. Oba wyścigi Super Formuły rozpoczną się w okolicach godziny 6:00. Potrwają koło godziny, o ile nic nadzwyczajnego się nie wydarzy. 

Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama