Connect with us

Czego szukasz?

WEC i 24h Le Mans

WEC podało składy zespołów na 2024. Kubica w Ferrari #83

ACO zaprezentowało dziś listę zespołów i załóg na sezon 2024 w FIA WEC. Ujrzymy tam dziewiętnaście aut klasy Hypercar. Zaś osiemnaście kolejnych miejsc wypełnią debiutujące LMGT3.

Robert Kubica w Ferrari Hypercar #83
Fot. FIA WEC

Klasa Hypercar doliczy się dziewiętnastu aut

Chyba więcej się nie dało! Aż dziewiętnaście samochodów będzie liczyć topowa kategoria w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Większość stawki będą stanowić producenci oraz zespoły, które już startowały tu w tym sezonie oraz w latach poprzednich. Pośród tych ekip nie doszło jednak do drastycznych zmian. Fabryczny skład Ferrari AF Corse nie zmienił się w ogóle, podobnie jak Porsche Team Penske. Natomiast w Toyocie Jose Maria Lopez oddał fotel w #7, który przejął Nyck de Vries. Holender w przeszłości rozwijał ten samochód, a teraz zasłużenie awansował do roli kierowcy wyścigowego.

Z kolei Cadillac ogłosił, że dla niego pojadą Earl Bamber i Alex Lynn. Nie wiemy jeszcze, czy i kto zastąpi Richarda Westbrooka. Natomiast Peugeot pożegnał się w tym roku z Gustavo Menezesem, którego zastąpi Stoffel Vandoorne. Jednak tu też nie wiemy, czy ktoś inny jeszcze nie dołączy do tego zespołu. Wiadomo tylko, że sam prototyp 9X8 ma się radykalnie zmienić do startu sezonu 2024.

ZOBACZ TAKŻE
Oficjalnie: Kubica w Ferrari w WEC. Będą "dokończone sprawy"

Robert Kubica z Ferrari i Mick Schumacher z Alpine to tylko część „nowości”

Mamy też kilka nowych załóg. Dla nas najważniejsze jest to, że w klasie Hypercar za sterami trzeciego Ferrari 499P AF Corse zadebiutuje Robert Kubica. Nie znamy jeszcze jego zmienników, ale wiadomo już, że ten samochód będzie nosił numer #83. Jednak z zupełnie nowych projektów mamy też jedno Lamborghini SC63. Dwa prototypy we współpracy z WRT wystawi BMW. Tam zobaczymy takie nazwiska, jak Raffaele Marciello, Robin Frijns czy Rene Rast. Choć na razie ogłoszono tylko Driesa Vanthoora i Sheldona van der Linde.

Z kolei swój powrót do kategorii Hypercar zaliczy Alpine, które wreszcie pojawi się z samochodem swojej konstrukcji. Tam połowę składu przeniesiono z #35 i #36 z LMP2. Natomiast drugą połowę uzupełnią Ferdinand Habsburg, Paul-Loop Chatin i Mick Schumacher. Niemiec zdecydował się połączyć obowiązki kierowcy rezerwowego w F1 ze startami w WEC.

Na koniec warto nadmienić, że do stawki nie dostał się Vanwall ByKolles. Jednak nie oznacza to, że nie zobaczymy tam żadnego prywatnego konstruktora, bowiem tę lukę wypełni Isotta Franschini, ale nie z Vector Sport, a z Duqueine Team. Vector zerwał współpracę z włoskim partnerem przez niemożność ingerencji w przygotowania programu. Najwyraźniej marka spod Mediolanu nie dogadała się z Vectorem i zdecydowała się ona na zmianę. Co ciekawe, „dzięki” wyrzuceniu zespołu Kollesa, cała stawka klasy Hypercar będzie składała się z samochodów z napędem hybrydowym.

Poniżej znajduje się tabelka zawierająca listę zespołów, a także nazwiska kierowców poszczególnych załóg. Miejsca podpisane jako „Nie podano” zostaną uzupełnione przez zespoły najpóźniej w połowie stycznia. W klasie Hypercar mogą startować kierowcy z licencją platynową i złotą. Dopuszcza się też obecność zawodników z kategorią srebrną.

Lista załóg i składy kierowców klasy Hypercar na sezon 2024 w FIA WEC

Numer załogiZespółSamochódKierowca 1Kierowca 2Kierowca 3
2CADILLAC RACINGCadillac V-Series.REarl BamberAlex LynnSebastien Bourdais
5PORSCHE PENSKE MOTORSPORTPorsche 963Matt CampbellMichael ChristensenFrédéric Makowiecki
6PORSCHE PENSKE MOTORSPORTPorsche 963Kévin EstreAndré LottererLaurens Vanthoor
7TOYOTA GAZOO RACINGToyota GR010 - HybridMike ConwayKamui KobayashiNyck de Vries
8TOYOTA GAZOO RACINGToyota GR010 - HybridSébastien BuemiBrendon HartleyRyo Hirakawa
11ISOTTA FRASCHINIIsotta Fraschini Tipo6-CCarl Wattana BennettAntonio SerravalleJean-Karl Vernay
12HERTZ TEAM JOTAPorsche 963Calllum IlottNorman NatoWilliam Stevens
38HERTZ TEAM JOTAPorsche 963Jenson ButtonPhil HansonOliver Rasmussen
15BMW M TEAM WRTBMW M Hybrid V8Raffaele MarcielloDries VanthoorMarco Wittmann
20BMW M TEAM WRTBMW M Hybrid V8Robin FrijnsRene RastSheldon Van Der Linde
35ALPINE ENDURANCE TEAMAlpine A424βPaul-Loup ChatinFerdinand Habsburg-LothringenCharles Milesi
36ALPINE ENDURANCE TEAMAlpine A424βNicolas LapierreMick Schumacher Matthieu Vaxiviere
50FERRARI AF CORSEFerrari 499PAntonio FuocoMiguel MolinaNicklas Nielsen
51FERRARI AF CORSEFerrari 499PJames CaladoAntonio GiovinazziAlessandro Pier Guidi
83AF CORSEFerrari 499PRobert KubicaRobert ShwartzmanYe Yifei
63LAMBORGHINI IRON LYNXLamborghini SC63Mirko BortolottiDanił KwiatEdoardo Mortara
93PEUGEOT TOTALENERGIESPeugeot 9X8Mikkel JensenNico MullerJean-Eric Vergne
94PEUGEOT TOTALENERGIESPeugeot 9X8Paul di RestaLoic DuvalStoffel Vandoorne
99PROTON COMPETITIONPorsche 963Gianmaria BruniNeel JaniHarry Tincknell

LMGT3 Z mocną obsadą w debiucie

Stawka WEC z racji ograniczonych możliwości niektórych torów została ograniczona do trzydziestu ośmiu aut. Dlatego klasie LMGT3 zostało osiemnaście miejsc. Tutaj priorytet dostali producenci, którzy są obecni w klasie Hypercar. Tym samym w stawce utrzymało się Ferrari wraz z Corvette i Porsche. Przy czym za operację u tych pierwszych nadal odpowiadać będzie AF Corse. Zaś u drugiego producenta Pratt Miller zamieniono na TF Sport. Zaś operację Porsche przejął uznany w wyścigach GT3 Manthey, który dawniej odpowiadał za ich starty w GTE Pro. Każdy z tej trójki już wprowadził, bądź wprowadzi po nowym roku do rywalizacji nowe auto.

Natomiast ta klasa wzbogaci się nam też o kilku nowych producentów, których nie było w WEC w ostatnich latach. Chociażby Lexus skorzystał tu na obecności Toyoty i on wystawi już wysłużony, ale odświeżony model RCF. Natomiast drugą ewolucję Huracana we współpracy z Iron Lynx wystawi Lamborghini. Zaś BMW wracając do Mistrzostw Świata wystawi także dwuletnie już M4 GT3. Jednak oprócz nich, do stawki dostało się kilku producentów nieposiadających reprezentacji w klasie Hypercar. Jednym z nich jest Aston Martin, który za rok pojedzie ze ewolucją modelu Vantage GT3, a w 2025 roku zadebiutuje w klasie Hypercar z Valkyrie.

Natomiast pozostałe dwa miejsca trafiły w ręce Forda Mustanga z Proton Competition i McLarena 720P z United Autosports. Te dwa zespoły są obecne w WEC od lat i otrzymały miejsca w stawce w podziękowaniu za lojalność oraz w oparciu o osiągnięcia w tej serii. Tym samym z aktywnych producentów GT3 do WEC nie dostało się Audi, Mercedes i Honda.

Trochę nowych nazwisk w stawce

Spośród kierowców wiemy już, że pojawi się Valentino Rossi. Z kolei z F3do McLarena w United Autosports przejdzie Gregoire Saucy, któego partnerem będzie Marino Sato z ELMS i F2. Natomiast z Toyoty do Lexusa w GT3 przeszedł Jose Maria Lopez. Zaś w drugim takim aucie zasiądzie Kelvin van der Linde. Natomiast w McLarenie United Autosports pojawią się Gregoire Saucy czy Marino Sato. Będzie jednak też sporo kierowców, których już znamy z WEC. Przykładowo są to Francesco Castellacci, Claudio Schiavoni, Simon Mann czy Ryan Hardwick.

Poniżej znajduje się tabelka zawierająca listę zespołów, a także nazwiska kierowców poszczególnych załóg. Puste miejsca zostaną uzupełnione przez zespoły najpóźniej w połowie stycznia. W GT3 każda załoga musi zawierać jednego kierowcę z licencją brązową. Drugi zawodnik musi posiadać brązową, lub srebrną kategorię. Zaś trzeci kierowca może posiadać dowolną licencję.

Lista załóg i składy kierowców LMGT3 na sezon 2023 w FIA WEC

Numer załogiZespółSamochódKierowca brązowyKierowca srebrnyKierowca 3
27HEART OF RACING TEAMAston Martin Vantage GT3 EvoIan JamesDaniel MancinelliAlex Riberas
31TEAM WRTBMW M4 GT3Darren LeungSean GelaelAugusto Farfus
46TEAM WRTBMW M4 GT3Ahmad Al HarthyValentino RossiMaxime Martin
54VISTA AF CORSEFerrari 296 GT3Thomas FlohrFrancesco CastellacciDavide Rigon
55VISTA AF CORSEFerrari 296 GT3François HeriauSimon MannAlessio Rovera
59UNITED AUTOSPORTSMcLaren 720S GT3 EvoJames CottinghamNicolas CostaGrégoire Saucy
60IRON LYNXLamborghini Huracan GT3 EVO2Claudio SchiavoniMatteo CressoniFranck Perera
77PROTON COMPETITIONFord Mustang GT3Ryan HardwickZacharie RobichonBen Barker
78AKKODIS ASP TEAMLexus RC F GT3Arnold RobinTimur BoguslavskiyKelvin van der Linde
81TF SPORTCorvette Z06 GT3.RTom van RompuyRui AndradeCharlie Eastwood
82TF SPORTCorvette Z06 GT3.RHiroshi KoizumiSébastien BaudDaniel Juncadella
85IRON DAMESLamborghini Huracan GT3 EVO2Sarah BovyDoriane PinMichelle Gatting
87AKKODIS ASP TEAMLexus RC F GT3Takeshi KimuraEsteban MassonJose Maria Lopez
88PROTON COMPETITIONFord Mustang GT3Giorgio RodaMikkel PedersenDennis Olsen
91MANTHEY EMAPorsche 911 GT3 RYasser ShahinMorris SchuringRichard Lietz
92MANTHEY PURERXCINGPorsche 911 GT3 RAliaksandr MalykhinJoel SturmKlaus Bachler
95UNITED AUTOSPORTSMcLaren 720S GT3 EvoJoshua CaygillNicolás Pino Marino Sato
777D'STATION RACINGAston Martin Vantage GT3 EvoClément MateuErwan BastardMarco Sorensen

Reklama