Connect with us

Czego szukasz?

Książki motoryzacyjne

Wyjątkowa biografia Enzo Ferrariego już w Polsce. Wszystkie twarze legendy motoryzacji

Założył wielkie motoryzacyjne imperium. Przez lata jego decyzje budziły wiele kontrowersji. Był człowiekiem sukcesu, ale też bohaterem nieoczywistym, który nie uniknął w swoim życiu bardzo trudnych momentów. Jaki naprawdę był Enzo Ferrari? Jego największe tajemnice odkrył Brock Yates w biografii „Ferrari. Człowiek i maszyna”, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa SQN.

książka ferrari brock yates
Fot. SQN

Na podstawie tej właśnie książki słynny reżyser Michael Mann rozpoczął pracę nad nakręceniem filmu Ferrari z Adamem Driverem w roli głównej. Produkcja pod koniec grudnia trafił do polskich kin – porusza część ważnych tematów życia Ferrariego, ale by poznać jego niesamowitą historię w całości, warto sięgnąć po kompletną biografię.

Książkę „Ferrari. Człowiek i maszyna” zamówisz w przedsprzedaży na: https://bit.ly/ferrari-motohigh

Fragment książki:

W Watkins Glen Lauda prowadził ostrożnie i zajął czwarte miejsce, zapewniając sobie w ten sposób drugi tytuł mistrza świata. Nie czuł jednak radości. Odziany jak zwykle na zielono Nosetto ledwo skinął mistrzowi głową, a uroczystości po wyścigu przebiegały w napiętej atmosferze. Lauda był wściekły za to, jak potraktowano Cuoghiego, i wyjechał do Toronto, gdzie przez dwa dni bił się z myślami w pokoju hotelowym. Następnie wysłał do Ferrariego lakoniczny telegram, w którym obwieścił mu, że z przyczyn zdrowotnych nie weźmie udziału w dwóch ostatnich wyścigach sezonu, w Mosport w Ontario oraz w Japonii.

Austriak dopuścił się niesłychanego czynu. Sprzeciwił się człowiekowi dysponującemu ogromną władzą w sportach motorowych i opuścił stajnię szkarłatnych aut w chwili triumfu. W Maranello odebrano to jako nieznośne upokorzenie. Arogancja zimnego profesjonalisty, jakim był Lauda, wprawiła Ferrariego w furię. Atakował w prasie brak manier Austriaka oraz jego jawną zdradę, ale nadaremnie. Po tym, jak przez dekady traktował kierowców niczym pionki szachowe, jeden z nich postawił mu w końcu mata. Musiały minąć lata, zanim dopuścił do siebie myśl o przebaczeniu i zapomnieniu urazy.

Na miejsce Laudy czekały już jak zwykle całe rzesze młodych kierowców marzących o wyścigach w barwach Scuderii. Jeszcze przed jego szokującym odejściem do zespołu dołączył trzeci kierowca mający tymczasowo uzupełnić załogę przed Grand Prix Kanady. Kilka lat wcześniej James Hunt poznał niepozornego, żywiołowego Kanadyjczyka podczas wyścigu Formuły Atlantyckiej w Quebecu. Był pod wielkim wrażeniem szybkości 25-latka i gdy wrócił do Europy, zorganizował dla niego test z zespołem McLarena. Młodzieniec o wyglądzie nastolatka nazywał się Gilles Villeneuve i chociaż nie zatrudnił go McLaren, Scuderia Ferrari zaproponowała mu test w Mosport pod nieobecność Laudy. Villeneuve prowadził jak sam diabeł, a potem wypadł z toru, co zdarzało mu się potem jeszcze wielokrotnie. Był jednak prawdziwym tygrysem, kierowcą o usposobieniu garibaldczyka i Enzo Ferrari szybko zdał sobie sprawę, że pochodzący z odległego Quebecu młodzieniec może nie tylko wymazać pamięć o Laudzie, ale i przywołać skojarzenia z takimi gwiazdami z przeszłości jak Nuvolari czy Ascari. Ferrari marzył właśnie o takim kierowcy.

Biografia „Ferrari. Człowiek i maszyna” już dostępna! Zamów ją na https://bit.ly/ferrari-motohigh i poznaj kompletną historię jednego z najpotężniejszych ludzi XX wieku.

Opis książki:

Ferrari to czerwień. To wyścigi. Doskonałość, luksus i osiągnięcia.

Mniej znany jest człowiek stojący za tą marką. Przez prawie siedemdziesiąt lat Enzo Ferrari dominował w imperium motorsportu, które zdefiniowało świat szybkich samochodów.

Obok papieża Ferrari był najbardziej szanowanym człowiekiem we Włoszech. Ale czy był łagodnym padrone przedstawianym przez uwielbiającą go światową prasę, czy też bezwzględnym despotą, który doprowadzał swoich pracowników na skraj szaleństwa, a kierowców wyścigowych jeszcze dalej?

Dlaczego zrezygnował z kariery kierowcy wyścigowego? Jak wyglądało jego spotkanie z Mussolinim? Z jakich powodów krytykował go Watykan? Jak wpłynęła na niego śmierć syna? Biografia napisana przez Brocka Yatesa przenika przez misternie skonstruowaną powłokę Ferrariego i odkrywa prawdę kryjącą się za jego dziwacznymi relacjami z kobietami, współpracą z faszystami oraz fanatyczną obsesją na punkcie prędkości.

Od wielkiej pasji po genialny marketing, który wykreował słynny wizerunek motoryzacyjnego giganta, od nadzwyczajnych marzeń po często brutalne, ale niezwykle skuteczne metody zarządzania – ta historia jest równie szybka, skandaliczna i efektowna jak historia stajni Ferrari.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama