Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Inne

Najlepsze gry video o tematyce motoryzacyjnej w historii

Mało która branża rozwija się tak prężnie, jak elektroniczna rozrywka w formie gier video, także tych online. Przychody z rynku gamingowego przerastają łączne obroty branż filmowej i muzycznej razem wziętych. Świat gier jeszcze bardziej urósł w siłę dzięki rosnącej popularności e-sportu, czyli rywalizacji indywidualnej i drużynowej w grach video. Profesjonalni gracze e-sportowi zarabiają coraz więcej i traktowani są jak znani sportowcy czy celebryci, a branża gier coraz częściej kojarzona jest z prestiżem, luksusem i pieniędzmi. Pieniędzmi, które są także nieodłącznym elementem świata wyścigów samochodowych, szczególnie Formuły 1. Jak te dwa światy się przenikają, jaki mają na siebie wpływ oraz które gry video o tematyce motoryzacyjnej zapisały się w historii jako najbardziej rewolucyjne?

najlepsze gry motoryzacyjne

Fenomen popularności gier samochodowych

Ludzie od zawsze uwielbiali wyścigi. Emocje związane z rywalizacją, adrenaliną, ryzykiem, prędkością i niebezpieczeństwem przyciągają nie tylko fanów motoryzacji. Gry rajdowe pozwalają poczuć to wszystko bez profesjonalnego treningu, wysokich kosztów i ryzyka wypadku. Zaawansowane symulatory samochodowe wykorzystujące technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości zwiększają realizm i immersyjność rozgrywki, natomiast profesjonalne kokpity sterownicze zawierające wszystkie elementy prawdziwego wnętrza samochodu – zaczynając od fotela kierowcy, przez kierownicę, skrzynię biegów, aż po pedały, maksymalizują interaktywność i poziom odwzorowania czynności kierowania. Gry o tematyce motoryzacyjnej pojawiają się także w internetowych serwisach z hazardową rozrywką i kasynach online, takich jak lemon-kasyno-pl.com, które w swojej ofercie posiadają sloty w klimacie wyścigów samochodowych oraz gry natychmiastowe typu crash. Popularne wyścigi samochodowe, jak F1 czy WRC, można typować w sportowych zakładach bukmacherskich.

Pierwsi w historii rajdów samochodowych

Pierwszy oficjalny wyścig samochodowy w historii miał miejsce 22 lipca 1894 roku na trasie między Paryżem a Rouen, o łącznej długości wynoszącej 126 km. W wyścigu wzięły udział 102 pojazdy – 39 parowych, 38 benzynowych, 5 elektrycznych, 5 na sprężone powietrze i jeden z mechanizmem sprężynowym. Jedynie 15 samochodów dojechało do mety, natomiast zwycięstwo odniósł samochód parowy kierowany przez hrabiego Alberta Julesa de Dion. Z kolei za pierwszą oficjalną serię wyścigów uznawany jest Puchar Gordona Benneta, milionera i właściciela New York Herald, a pierwszy wyścig o puchar odbył się w 1900 roku we Francji.

Pionierzy gier o tematyce motoryzacyjnej

Pierwszą symulacją wyścigów samochodowych z prawdziwego zdarzenia była gra Lombard RAC Rally  z 1988 roku, stworzona przez studio Red Rat Software. Polegała ona na prowadzeniu samochodu z perspektywy pierwszej osoby – z widokiem z kokpitu, a delikatnie cofnięta kamera z perspektywy osoby trzeciej pokazywała animowanego kierowcę obok pilota spoglądającego do swoich notatek. Inspiracją dla gry był rajd Wielkiej Brytanii, który od 1974 do 1991 roku nosił nazwę Lombard RAC. Gra studia Red Rat Software zapoczątkowała najlepsze serie gier samochodowych wszechczasów – Test Drive, Colin McRae Rally, Need for Speed, Forza Motorsport, F1, Dirt, The Crew czy rewolucyjne i kultowe Gran Turismo na Playstation.

Gran Turismo – gra, film czy realne życie?

Gran Turismo to przede wszystkim tytuł legendarnej gry na kultową konsolę Playstation z 1997 roku, która zrewolucjonizowała wirtualne wyścigi samochodowe, na nowo definiując ten gatunek. Gra dawała i daje do dziś możliwość prawdziwej symulacji rajdu, włącznie ze zdobywaniem licencji, oferując maksymalny poziom realizmu i szczegółową grafikę w najwyższej rozdzielczości. Seria Gran Turismo wydawana jest do dzisiaj i cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród graczy, dzięki nieustannie wysokiemu poziomowi rozgrywki. 

Twórcy gry dokonali też pozornie niemożliwego – zorganizowali konkurs dla graczy, w którym nagrodą za najlepszy czas w Gran Turismo był udział w szkółce rajdowej Nissana i możliwość rywalizowania z profesjonalistami. Wygrał go nastolatek z Londynu, który dzięki temu spełnił swoje marzenie o karierze zawodowego kierowcy rajdowego, którą z powodzeniem kontynuuje do dzisiaj. Historia ta została pokazana w filmie Gran Turismo z zeszłego roku, który pokazuje zarówno świat gier video, jak i wyścigów samochodowych. Film otrzymał trzy różne nominacje do renomowanych nagród na festiwalach filmowych i zdecydowanie przyćmił Need for Speed z 2014 roku z Aaronem Paulem z Breaking Bad, pokazując, że gra, marzenie i realne życie jednak mogą się czasem wzajemnie przenikać. Zupełnie jak w filmie. Ale ten scenariusz napisało życie.

Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama