Nasze profile w mediach społecznościowych

Klasyfikacja konstruktorów F1 2021 – sprawdź, jak wygląda

Horner i Wolff 2021 f1

Fot. Red Bull Content Pool | Klasyfikacja kierowców F1 2021

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ…

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

Rolę zespołu podkreślali kierowcy, tacy jak Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss. Oczywiście czyniło tak wielu innych. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową „generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2021. Tu znajdziecie rozkład sezonu po aktualizacjach

Władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że wystawiano więcej jak dwóch zawodników, przez co liczyły się dwa najlepsze rezultaty danych zawodów.

Ciekawostką jest, że tylko dziesięć razy w 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest 2008 rok i triumf Scuderii Ferrari, która musiała przełknąć porażkę Felipe Massy. Włoski zespół ma na koncie aż 16 tytułów w tej konkurencji. Następne w zestawieniu są: Williams (9), McLaren (8), Lotus (7), Mercedes (7) i Red Bull (4). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Po jednym tytule na swoim koncie mają natomiast Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton.

Na uwzględnieniu lat 1950-1957 na pewno skorzystałyby Alfa Romeo (2), Maserati (1), Ferrari (3) i Mercedes (2). Wówczas do grona 15 wyróżnionych konstruktorów doszłoby dwóch kolejnych, a pozostali mieliby jeszcze większy dorobek.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2021

Poniżej znajduje się aktualna klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2021. Po wyścigu o GP USA prowadzenie w klasyfikacji utrzymał Mercedes, którego przewaga nad Red Bullem zmalała jednak do 23 punktów.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja kierowców F1 2021 - sprawdź, jak wygląda

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Mercedes AMG Petronas Motorsport460.5
2.Red Bull Racing437.5
3.McLaren254
4.Scuderia Ferrari250.5
5.Alpine104
6.Scuderia AlphaTauri94
7.Aston Martin Cognizant62
8.Williams Racing23
9.Alfa Romeo Racing Orlen7
10.Uralkali Haas0

W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, o wyższym miejscu rozstrzyga liczba zwycięstw. Jeśli i ona jest identyczna, pod uwagę brane są drugie miejsca, następnie trzecie itd. 

4.9/5 (liczba głosów: 19)
Reklama
Reklama