Nasze profile w mediach społecznościowych

Klasyfikacja konstruktorów F1 2021 – sprawdź, jak wygląda

Klasyfikacja konstruktorów F1 2020 Toto Wolff Mercedes

Fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport F1 Team 

Brak tytułu mistrzowskiego dla konstruktora na początku istnienia MŚ…

Przypomnijmy, że oficjalnie Formuła 1 istnieje od 1950 roku. Wówczas Międzynarodowa Federacja Samochodowa uruchomiła oficjalne mistrzostwa świata dla najszybszych single-seaterów. Największe wyróżnienie czekało wówczas tylko kierowców, dopiero później zaczęto zastanawiać się nad laurami dla konstruktorów/producentów. Zwłaszcza, że bez nich zawodnicy nie byli w stanie osiągać sukcesów.

Rolę zespołu podkreślali kierowcy, tacy jak Juan Manuel Fangio czy sir Stirling Moss. Oczywiście czyniło tak wielu innych. Ostatecznie dopiero od sezonu 1958 wprowadzono dodatkową “generalkę”. Była to klasyfikacja generalna konstruktorów (WCC – World Constructors’ Championship). Pierwszy mistrzowski tytuł wywalczył zespół Vanwall.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2021. Znamy pełen rozkład nowego sezonu

Władze sportu uznawały różne kombinacje samochodów i silnika za odrębnych konstruktorów. Zalicza się sumę wszystkich punktów zdobytych przez kierowców danego zespołu. Dawniej zdarzało się, że wystawiano więcej jak dwóch zawodników, przez co liczyły się dwa najlepsze rezultaty danych zawodów.

Ciekawostką jest, że tylko dziesięć razy w 70-letniej historii F1, mistrzem świata konstruktorów została ekipa, w której nie startował czempion z danego sezonu. Ostatnim przykładem jest 2008 rok i triumf Scuderii Ferrari, która musiała przełknąć porażkę Felipe Massy. Włoski zespół ma na koncie aż 16 tytułów w tej konkurencji. Następne w zestawieniu są: Williams (9), McLaren (8), Lotus (7), Mercedes (7) i Red Bull (4). Po dwie korony mają: Renault, Brabham i Cooper. Po jednym tytule na swoim koncie mają natomiast Brawn GP, Vanwall, BRM, Tyrrell, Matra i Benetton.

Na uwzględnieniu lat 1950-1957 na pewno skorzystałyby Alfa Romeo (2), Maserati (1), Ferrari (3) i Mercedes (2). Wówczas do grona 15 wyróżnionych konstruktorów doszłoby dwóch kolejnych, a pozostali mieliby jeszcze większy dorobek.

Klasyfikacja konstruktorów F1 2021

Poniżej znajduje się aktualna klasyfikacja generalna konstruktorów F1 2021. Po wyścigu o GP Emilii-Romanii przewodzi jej Mercedes, ale jego przewaga nad Red Bullem i McLarenem jest minimalna. Początek sezonu do niezwykle udanych może zaliczyć także Scuderia Ferrari.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja kierowców F1 2021 - sprawdź, jak wygląda

PozycjaZespółLiczba punktów
1.Mercedes AMG Petronas Motorsport60
2.Red Bull Racing53
3.McLaren41
4.Scuderia Ferrari34
5.Scuderia AlphaTauri8
6.Aston Martin Cognizant5
7.Alpine3
8.Alfa Romeo Racing Orlen0
9.Uralkali Haas0
10.Williams Racing0

W przypadku, gdy dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, o wyższym miejscu rozstrzyga liczba zwycięstw. Jeśli i ona jest identyczna, pod uwagę brane są drugie miejsca, następnie trzecie itd. 

Reklama
ReklamaReklama