Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

LMEM ma nowego szefa. Frédéric Lequien przejmuje władzę

Z początkiem roku w sportscarach zakończyła się epoka Gerarda Neveu. Na stanowisku szefa LMEM, i zarazem WEC, zastąpi go inny Francuz – Frédéric Lequien.

Frédéric Lequien LMEM
Fot. Automobile Club d'Ouest

Świat sportscarów przejmuje człowiek z doświadczeniem

Lequien ma 48 lat i jest zaangażowany w biznesową stronę motorsportu od początku wieku. Swoją karierę zaczął w 1998 roku w agencji reklamowej. Do motorsportu przeniósł się jednak dopiero w 2000 roku. Stał się wtedy bowiem członkiem zespołu Eurosport Events, gdzie był odpowiedzialny za opracowanie tzw. Super Racing Weekends. W ramach tego projektu współorganizował między innymi FIA GT Championship i FIA WTCC.

ZOBACZ TAKŻE
Singer All-terrain Competition Study - Porsche 911 z genami Rajdu Dakar

Po czterech latach Lequien dołączył do ekipy ASO, organizującej rajd Dakar – i właśnie w rally raid spędził większość kariery. W latach 2005-11 był zastępcą dyrektora ASO. To doświadczenie pozwoliło mu w efektywny sposób założyć w 2011 firmę Bullitt Sport i przejąć stery rosyjsko-chińskiego Silk Way Rally. Dzięki zarządowi Lequiena azjatycki rajd rozwinął się i stał się jedną z najpopularniejszych imprez w dyscyplinie.

Frédéric Lequien przejmuje stery LMEM w kluczowym momencie dla organizacji

W Le Mans Endurance Management Lequien będzie odpowiedzialny za pokierowanie rozwojem dyscypliny w epoce zmian. Zaraz po przejęciu stanowiska zajmie się bowiem domknięciem listy startowej WEC, która ma się zamknąć już 14 stycznia. Ponadto będzie musiał zająć się egzekucją planu przygotowanego jeszcze przez Neveu – przeprowadzenia WEC przez okres kryzysu i przygotowania sportscarów na szeroką elektryfikację.

Sam Lequien nie kryje podekscytowania nową posadą. – Jestem dumny, że mogę dołączyć do ekipy LMEM. WEC i ELMS są szanowanymi i ważnymi seriami w świecie motorsportu. Jako szef obu tych serii będę chciał utrzymać zainteresowanie zespołów i producentów, i przygotować je na wyzwania czekające za rogiem.

ZOBACZ TAKŻE
WEC odświeża kwalifikacje na sezon 2021. Jak będą wyglądały?

Pierwszym wyścigiem LMEM pod wodzą Frédérica Lequiena ma być marcowe 1000 Miles of Sebring, otwierające sezon World Endurance Championship. Po nim, w połowie kwietnia, nadejdzie pierwsza runda European Le Mans Series 2021 – 4 Hours of Barcelona. Co warte odnotowania, Frédéric Lequien nawet mimo bycia szefem LMEM nie będzie odpowiedzialny za przebieg zaplanowanego na luty skompresowanego sezonu Asian Le Mans Series. Przez specyficzną strukturę ACO azjatycka seria jest organizacyjnie oderwana od LMEM, i podlega pod nią tylko formalnie. W praktyce cały zarząd serii jest inny, a na jego czele stoi Cyrille Taesch Waelen.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama