Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

GP Arabii Saudyjskiej nie tylko Formuły 1, ale i MotoGP?

Arabia Saudyjska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla sportów motorowych. Organizowane są tam już wyścigi Formuły E oraz Rajd Dakar, a wkrótce zagości również Formuła 1.

GP Arabii Saudyjskiej 2021 F1 Virtual Grand Prix
Fot. Qiddiya / GP Arabii Saudyjskiej

Prezydent Federacji Saudyjskiej jednak potwierdził, że jego państwo nie chce na tym poprzestać i planuje nawiązać współpracę z MotoGP. – Chcemy być gospodarzem wszystkich najważniejszych wydarzeń sportów motorowych, w tym GP Arabii Saudyjskiej. MotoGP jest jednym z najczęściej oglądanych przez naszych obywateli.

ZOBACZ TAKŻE
MotoGP szczepi się przeciw COVID-19. "Chcemy być przykładem"

Arabia Saudyjska jest krajem bogatym, dlatego nie kryje się z tym, że wiąże przyszłość z motorsportem. – Budujemy miasto motoryzacyjne w Qiddiya z ponad dziesięcioma torami do wyścigów, rallycrossu, motocrossu i tak dalej. Chcemy organizować najlepsze zawody na świecie, w tym również MotoGP. To bardzo ekscytujący sport.

ZOBACZ TAKŻE
Co dalej z karierą Valentino Rossiego? Pierwsze wyścigi będą decydujące

GP Arabii Saudyjskiej rozegra się na najdłuższym torze na świecie?

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Qiddiya | القدية (@qiddiya)

Tor Qiddiya, na którym już wkrótce zagości Formuła 1, zostanie zbudowany w centralnej części miasta, na obrzeżach Rijadu, stolicy kraju. Szacuje się, że jego budowa zostanie ukończona w 2023 roku. Co ciekawe, najnowszy obiekt ma być najdłuższym torem, mierzącym ponad siedem kilometrów – dłuższy nawet od belgijskiego Spa-Francochamps. Oprócz tego, jego nitka prowadzi wzdłuż klifów. – Pierwszy szkic toru narysował Alex Wurz. Projekt na 7,8 kilometrów długości z dwiema strefami. Jedna  inspirowana jest Nurburgringiem. Drugą z kolei nazywamy City Loop, wzorowana na Monegasque – przyznał Andrew Mallery, prezes Qiddiya.

ZOBACZ TAKŻE
Biografia Valentino Rossiego już w Polsce. Mamy fragment książki

Zanim Dorna Sports i Arabia Saudyjska rozpoczną rozmowy na temat wyścigu MotoGP w tym państwie, ale najpierw zagości tam Formuła 1. Będzie to pierwszy raz w  historii F1. – Otoczenie jest magiczne. To będzie wyścig uliczny. Ze względu na nitkę, wyprzedzanie nie będzie zbyt łatwe. Mogę obiecać jednak, że Dżudda będzie najszybszym i najbardziej ekscytującym torem ulicznym, jaki kiedykolwiek zbudowano pod względem lokalizacji, panoramy i otoczenia. To będzie coś wyjątkowego – dodał książę Khalid.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama