Connect with us

Czego szukasz?

IMSA SportsCar

Lamborghini coraz bliżej potwierdzenia programów LMDh i GTD Pro

Lamborghini szykuje ofensywę w LMDh. Nowy program w prototypach ma zostać potwierdzony już niedługo, być może razem z ewentualnym GTD Pro na sezon 2022.

Lamborghini LMDh
Fot. Paul Miller Racing

Program LMDh Lamborghini ma zostać potwierdzony we wrześniu

Ostatnie wieści ze sprawdzonych źródeł sugerują, że LMDh już oficjalnie powiększy się o dwóch nowych producentów. Podczas gdy kiepsko strzeżoną tajemnicę stanowi program Cadillaca szykowany już na sezon 2023, Lamborghini trzymało nas w niepewności. Teraz wiemy, że Squadra Corse może być już niemal gotowe na wyjawienie swoich planów co do nowej topowej klasy w WEC i IWSC.

Potwierdzenie planów ma nadejść we wrześniu, w bliżej nieokreślonym dokładnym terminie. Chris Ward, jeden z członków Squadra Corse odpowiedzialnych za sportscary, miał wyjawić, że program jest gotowy w około dziewięćdziesięciu procentach. Brakującymi elementami mają być niezbędne umowy z poddostawcami mniejszych komponentów samochodu. Mniejszych dlatego, że prawdopodobną opcją dla Lamborghini w LMDh jest obranie tego samego kierunku co siostrzane marki VAG.

ZOBACZ TAKŻE
Kolejne ogłoszenia Audi i Porsche dotyczące LMDh

Audi i Porsche ogłosiły już, że dostawcą wanien dla ich prototypów będzie Multimatic – Lamborghini LMDh może bazować na tej samej platformie. Niezależnie od ostatecznych decyzji, szanse na ujrzenie prototypu Lamborghini rywalizującego z innymi LMDh jest mało prawdopodobne w 2023 roku. Ze względu na ograniczenia mocy produkcyjnych zajętego już przez Porsche i Audi Multimatica bardziej realnym terminem jest start na początku 2024 roku.

Potencjalne programy mają się opierać, podobnie  jak u Audi, o zespoły klienckie. Lamborghini zamierza wspierać klientów w Europie i USA, co może oznaczać potencjał wejścia włoskiego producenta do WEC. Byłoby to zwieńczenie wieloletniego procesu, w trakcie którego Lamborghini zastanawiało się przez krótki czas nad wejściem do klasy GTE.

Poza prototypami Lamborghini może zaoferować także samochody w GTD Pro

Jeśli chodzi i amerykańską scenę sportscarów, tutaj także mogą nadejść dobre wieści. Nowa klasa GTD Pro, szykowana przez IMSA na sezon 2022 w Sportscar Championship, oprze się o samochody GT3. Lamborghini posiada taki samochód, zbudowany na bazie drogowego Huracana. Mimo że druga ewolucja Huracana GT3 została już opóźniona do roku 2023, to za pół roku w Daytonie możemy zobaczyć pierwszą ewolucję właśnie w GTD Pro.

ZOBACZ TAKŻE
Opóźnienie Huracana GT3 Evo2. Szef Lamborghini Motorsport wyjaśnia

Program na sezon 2022 miałby zostać postawiony wokół co najmniej jednego samochodu wystawianego przez czołowy zespół kliencki. Załogę mieliby stworzyć fabryczni kierowcy Lamborghini. Taki układ, stawiający w dobrej pozycji choćby doświadczonego w USA Grassera czy Paul Miller Racing, pozwoliłby Lamborghini po raz pierwszy walczyć o mistrzostwo producentów w profesjonalnej klasie IMSA Sportscar.

W tym sezonie w IMSA Sportscar jeżdżą dwa Lamborghini Huracany GT3 Evo. Załogi #1 Paul Miller Racing oraz #19 Grasser Racing Team rywalizują w klasie GTD.

ZOBACZ TAKŻE
Audi R8 LMS GT3 w wersji Evo2 już jest. Ferrari także nie próżnuje

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama