Connect with us

Czego szukasz?

F2

Pourchaire wygrał pierwszy sprint F2 na torze Monza

Theo Pourchaire nie dał szans rywalom i triumfował w pierwszym sobotnim sprincie na torze Monza. Prezentujemy opis wyścigu.

Theo Pourchaire Monza 2021

Pierwszy sprint F2 na torze Monza: Problemy podczas rozgrzewki, ale nie na starcie

Gdy zawodnicy ruszali do okrążenia rozgrzewkowego to z pól startowych nie ruszył Jake Hughes, który w ten weekend zastępował kontuzjowanego Jacka Aitkena. Natomiast właściwy start wygrał Juri Vips, który ruszał z drugiego pola obok Davida Beckmanna. Estończyk doskonale ruszył z drugiego pola i pokonał niemieckiego rywala na dojeździe do pierwszego zakrętu. Po drodze doszło do kilku mniejszych kolizji w pierwszej szykanie pomiędzy Enzo Fittipaldim a Marino Sato.

Więcej wydarzyło się potem

Na drugim okrążeniu Theo Pourchaire przestrzelił hamowanie do pierwszej szykany w walce z Danem Ticktumemem. Wtedy wspomniany Ticktum również przestrzelił to hamowanie i przy próbie powrotu na tor zaliczył kontakt z Felipe Drigovicem. Brazylijczyk uszkodził wówczas przednie skrzydło, które musiał wymienić w alei serwisowej. Niestety jego wyścig zakończył się kilka okrążeń po restarcie. Drugovic wypadł z szykany Ascari i zagrzebał się w żwirze. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, ponieważ trzeba było uprzątnąć samochód Ticktuma.

ZOBACZ TAKŻE
Reece Ushijima o fanach z Japonii. "Każdy kocha tu Vettela" | WYWIAD

Ostre pojedynki juniorów

Po wznowieniu neutralizacji znowu zaczęła się walka. Już w pierwszej szykanie Liam Lawson wpadł w Theo Pourchaire’a na wyjściu z szykany. Kontakt pomiędzy juniorem Red Bulla a juniorem Saubera spowodował uszkodzenie przedniego skrzydła u Nowozelandczyka. Do kontaktu doszło także pomiędzy kierowcami Premy. Na siódmym okrążeniu Oscar Piastri walczył z Robertem Shwartzmanem. Wówczas Piastri został wypchnięty poza tor, ale sędziowie nie zdecydowali się na nakładanie kar za ten incydent. Natomiast junior Ferrari i tak dostał karę za opuszczenie toru i zyskanie przewagi na starcie wyścigu.

Zamieszanie w czołówce

Na czele znaleźli nam się Vips, Beckman i Pourchaire. Taka była kolejność na czele do dziesiątego okrążenia, gdy Beckman przestrzelił hamowanie do pierwszej szykany. Wtedy Niemiec wypadł z walki o podium, o które walczyli Vips i Pourchaire.

ZOBACZ TAKŻE
Wielka nadzieja brazylijskiego motorsportu powraca do wyścigów

Sobotni sprint F2 na torze Monza: Kolejna neutralizacja

Niedługo potem Roy’a Nissaniego spotkała awaria samochodu, która przyczyniła się do obrotu jego samochodu w szykanie Ascariego. Izraelczyk obrócił się tuż przed Christianem Lundgaardem, który zdołał go ominąć. To przyczyniło się do drugiego wyjazdu samochodu bezpieczeństwa na tor.

Walka o zwycięstwo i podium

Gdy drugi raz wznowiono neutralizację do pracy zabrał się Theo Pourchaire. Francuz błyskawicznie uporał się z Vipsem, który wyraźnie stracił tempo. Na kolejnych okrążeniach junior Red Bulla broił drugie miejsce przed Zhou, Shwartzmanem i Lundgaardem aż do momentu, gdy popełnił błąd na osiemnastym okrążeniu. Wówczas estoński kierowca przestrzelił hamowanie do pierwszej szykany i spadł na szóste miejsce. Dodatkowo przednia lewa opona uległa spłaszczeniu co jeszcze bardziej pogorszyło jego tempo. Niedługo potem Vips stracił piąte i szóste miejsce na rzecz Piastriego i Lawsona, a potem jeszcze siódmą pozycję na rzecz Viscaala.

Sobotni sprint F2 na torze Monza: Pourchaire dojechał przed Zhou i Lundgaardem

Junior Saubera dowiózł pierwsze miejsce do mety po starcie z siódmej pozycji. Drugie miejsce zdobył Guanyu Zhou przed Christianem Lundgaardem. Duńczyk popisał się fantastyczną szarżą z dziewiętnastego pola i na torze finiszował czwarty. Jednakże zyskał jedno miejsce na skutek pięciosekundowej kary dla Shwartzmana, którą Rosjanin otrzymał za opuszczenie toru na początku wyścigu. Tuż za podium znalazł się Oscar Piastri. Natomiast piąte miejsce zdobył Liam Lawson, który w trakcie wyścigu zaliczył postój w alei serwisowej po uszkodzeniu przedniego skrzydła po kolizji z Pourchairem. Nowozelandczyk miał nieco ułatwione zadanie jeśli chodzi o odzyskiwanie straconych pozycji, ponieważ dość sporo kierowców wcześnie odpadło z rywalizacji. Tu należy wspomnieć o Ticktumie, Drugovichu, Nisaanym czy Zendellim. Sato, Verschoor czy Fitipaldi dojechali do mety, ale oni stracili wiele okrążeń do zwycięzcy wyścigu. Bez straty okrążenia wyścig ukończyło trzynastu kierowców na dwudziestu dwóch startujących.

ZOBACZ TAKŻE
Roman Bilinski optymistycznie nastawiony przed wyścigami na Oulton Park

Co to oznacza w kontekście klasyfikacji generalnej i drugiego wyścigu?

Dziś o godz. 14:45 czasu polskiego wystartuje drugi wyścig sprinterski, do którego pola startowe wyznaczają wyniki pierwszego wyścigu, ale z odwróconą pierwszą dziesiątką z tego wyścigu. Tym samym z pierwszego pola ruszy ponownie David Beckmann przed Vipsem, który tym razem ustawi się na trzecim polu. Pomiędzy nimi znajdzie się Jehan Daruvala, zaś pierwszą czwórkę uzupełni Bent Viscal.

Jeśli chodzi o pierwszą trójkę klasyfikacji generalnej F2 pozostaje bez zmian. Nadal prowadzi Piastri przed Zhou i Shwartzmanem. Jednakże chiński kierowca odrobił cztery punkty do liderującego Piastriego i obecnie traci do niego już tylko pięć punktów.

Transmisja wyścigów F2 jest dostępna na platformie F1TVPRO i na Polsacie Sport Extra HD.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama