Connect with us

Czego szukasz?

DTM

Lawson vs van der Linde – zapowiedź finału DTM i weekendu IMSA

Ten weekend stanie nie tylko pod znakiem GP Turcji w F1, ale i finału sezonu DTM i czy rywalizacji GTWC Europe. Co nas czeka we wspomnianych seriach? Odpowiadamy.

DTM Testy 2021 na torze Lausitzring
Fot. DTM / Testy 2021 na torze Lausitzring

Nadchodzący weekend będzie solidną ucztą dla fanów sportscarów, a dokładniej samochodów GT3. Najważniejszym wydarzeniem weekendu będą finał sezonów DTM i GTWCh Europe. Natomiast przedostatnie rundy sezonu 2021 rozegrają IMSA SportsCar Championship i włoskie mistrzostwa GT.

Trzech kandydatów do tytułu w Deutsche Tuorenwagen Masters

DTM kończy swój pierwszy sezon po porzuceniu przepisów Class One na rzecz platformy GT3, która od lat cieszy się uznaniem wśród kibiców. Dodatkowo samych samochodów w stawce też jest więcej tak jak więcej jest też producentów i zespołów rywalizujących w niemieckim cyklu. Wreszcie sama walka o tytuł także wygląda na bardziej zaciętą, ponieważ matematycznie liczy się w niej czterech kierowców zamiast dwóch jak rok temu.

 

I właśnie o tej walce o tytuł warto powiedzieć kilka słów. Prowadzi Liam Lawson, który ma 206 punktów na koncie. Za nim znajduje się Kelvin van der Linde, który traci 24 „oczka”. Zaś kolejne dwie pozycje zajmują Maximilian Gotz i Marco Wittmann, którzy tracą kolejno 36 i 51 punktów. Do zdobycia pozostaje 56 „oczek”, więc aby Gotz i Wittmann mogli rzeczywiście powalczyć o tytu,ł to muszą oni zredukować stratę do Lawsona do poniżej 28 pkt. W praktyce to oznacza, że Wittmann musiałby zdobyć pełną pulę punktową w kwalifikacjach i wyścigu. Natomiast Lawson nie mógłby zdobyć więcej niż cztery oczka. To będzie trudne do zrealizowania, ale teoretycznie jest to możliwe. W przypadku Gotza wystarczy mu pełna pula punktów za sobotnią rywalizację i piąte miejsce Lawsona. Van der Linde tego samego dnia musi jedynie utrzymać swoją stratę do Brytyjczyka poniżej 28 oczek.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać DTM w Polsce w 2022 roku? [transmisja, stream, online]

Tutaj ważne będą kwalifikacje, a dlaczego?

Dlatego, że w nich można zdobyć 3 punkty za pole position, dwa za drugie i jeden za trzecie pole startowe. Pozostałe 25 można zdobyć w wyścigu sobotniego oraz niedzielnego.

Drugim powodem, dla którego ważna jest dobra pozycja w kwalifikacjach z toru Norisring w Norymberdze. DTM wróci na uliczny obiekt po roku przerwy i rozegra tam finałową rundę sezonu 2021. To jest krótki lewoskrętny tor, który jednocześnie zawiera w sobie dwa nawroty,. W nich można się spodziewać zmieszania w trakcie wyścigów. Wyprzedzanie nie należy tam do najtrudniejszych. Jednakże jednocześnie należy się spodziewać bezpardonowej walki pomiędzy kierowcami co może zaowocować posypaniem się części z niektórych pojazdów.

Obydwa wyścigi – 9-10 października – na torze Norisring w Norymberdze wystartują o godz. 13:30 i tradycyjnie potrwają 55 minut. Transmisja na kanale DTM na YouTube oraz na antenie Eleven Sports. Szczegóły znajdziecie we wpisie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Lotus Emira będzie miał wersję GT4. Debiut już w przyszłym roku

Jeszcze nie wszystko rozstrzygnięto w GT World Challenge Europe

W GT WC Europe już rozstrzygnięto mistrzostwo wśród ekip i kierowców w serii sprinterskiej oraz połączonej serii GTWCh Europe. Natomiast nie znamy jeszcze mistrzów w samej serii Endurance. Tam na czele klasyfikacji kierowców widnieje mistrz świata kierowców GT, Alessandro Pier Guidi razem z Come Ledogarem i Nicklasem Nielsenem. Ta trójka wygrała w tym roku 24h Spa i ma na koncie 77 „oczek”. Trzynaście punktów dalej są Charles Weerts i Dries Vanthoor, którzy poza nieukończonym 3h Monza prezentują bardzo równą formę. Wystarczy wspomnieć o przywołanym już 24h Spa. Wówczas ten duet razem z Kelvinem Van Der Linde ukończył tuż za obecnymi liderami mistrzostw kierowców po starcie z końca stawki.

Niestety kierowca z RPA nie będzie mógł tu powalczyć o tytuł, ponieważ będzie zajęty walką o końcowy triumf w DTM. W walce o tytuł wśród kierowców liczą się także Marco Mapelli, Andrea Caldarelli i Mirko Bortolotti. Oni tracą 17 punktów do Nielsena, Pier Guidiego i Ledogara. Tu warto wspomnieć, że do zdobycia jest 25 punktów za wygraną i jeden punkt za pole position, a punktuje czołowa dziesiątka. To znaczy, że jeśli liderom tabeli przytrafią się kłopoty to ich rywale mogą błyskawicznie na tym skorzystać. Do rozstrzygnięcia pozostaje także kwestia tytułu wśród zespołów – tutaj prowadzi Iron Lynx przed WRT Audi i Orange 1 FFF Lamborghini. Jeśli chodzi o tytuły w całych mistrzostwach GT WC Europe i serii sprinterskiej to te zdobyli wspomniany Charles Weerts i Dries Vanthoor razem z WRT.

Inną ważną informacją związaną z tym wyścigiem jest powrót Jacka Aitkena do ścigania. Brytyjczyk odniósł kontuzję między innymi obojczyka w poważnym wypadku w zakręcie Raidillon podczas tegorocznej edycji 24h Spa. Jack Aitken powróci do jednego z samochodów ekipy Emil Frey Lamborghini.

Trzygodzinny wyścig na torze pod Barceloną wystartuje o godz. 15:00. Natomiast kwalifikacje odbędą się tego samego dnia o 9 rano. Wyści oraz kwalifikacje można oglądać za darmo na kanale GT World w serwisie YouTube.

ZOBACZ TAKŻE
Znamy kalendarz GTWCh Europe i GTWCh America na sezon 2022

Niektóre mistrzostwa jeszcze nie kończą sezonu

Tak można powiedzieć o IMSA SportsCar Championship i Italiano Campionato Gran Tourismo. Ta pierwsza seria rozegra w ten weekend wyścig sprinterski na Virginia International Raceway, gdzie zobaczymy klasy GTLM i GTD. W tej pierwszej klasie Porsche WeatherTech Racing powalczy o utrzymanie szans na walkę o tytuł do ostatniej rundy sezonu 2021. To powinno się udać o ile załoga #79 dojedzie do mety i zostanie sklasyfikowana.

Natomiast w GTD matematyczne szanse ma jeszcze pięć załóg. Jeśli BMW Turner Motorsports #96 i Porsche #16 ekipy Wright Motorsports nie stracą do liderów więcej niż 384 punkty po tej rundzie to wszystkie pięć załóg będzie walczyć o tytuł w listopadzie podczas Petit Le Mans. Obecnie na czele znajduje się #9 Pfaff Porsche, które zdobyło 2570 punktów. Zaś kolejno 32 i 104 oczka tracą #1 Paul Miller Lamborghini i #23 Heart of Racing Aston Martin. Ten wyścig wystartuje w niedzielę o godzinie 20:10 i potrwa dwie godziny i czterdzieści minut.

Natomiast włoskie mistrzostwa GT zawitają w ten weekend na tor Mugello, na którym kilka miesięcy temu odbyła się runda endurance. Teraz seria rozegra tam dwa wyścigi sprinterskie. To nie będzie ostatnia runda całego sezonu, ale będzie to ostatnia runda sprinterska, w której w walce o tytuł liczą się trzy załogi.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama