Connect with us

Czego szukasz?

Formuła E

Oliver Askew drugim kierowcą zespołu Avalanche Andretti Formula E

Ekipa Avalanche Andretti Formula E ogłosiła dzisiaj – 24 listopada – że Oliver Askew powróci do stajni prowadzonej przez Michaela Andrettiego. Będzie startował w serii Mistrzostw Świata Formuły E. Dołączył do ogłoszonego już wcześniej Jake’a Dennisa.

oliver askew fe 2022
Fot. Avalanche Andretti Autosport Formula E Team

Oliver Askew i powrót do rodziny Andretti

– Cieszymy się, że możemy powitać go z powrotem w rodzinie Andretti. Oliver Askew zupełni nasz skład kierowców Formuły E – powiedział Michael Andretti, dyrektor generalny i prezes Andretti Autosport. – Odnieśliśmy wiele sukcesów z Oliverem w 2019 roku kiedy wygrał z nami mistrzostwa Indy Lights Championship. Nie możemy się doczekać wprowadzenia go do Formuły E. Jest ciężko pracującym zawodnikiem i ściga się z głową. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wystawić pierwszego amerykańskiego kierowcę w pełnym sezonie w tak ekscytującej, międzynarodowej serii – dodał.

ZOBACZ TAKŻE
Andretti Autosport z nowymi barwami w Formule E

Kim jest Oliver Askew?

Oliver Askew pochodzi z Florydy i zaczął jeździć w kartingu w wieku ośmiu lat. Jednak szybko awansował zarówno w amerykańskim jak i europejskim rankingu kartingowym przed przeskokiem do single-seaterów w 2015 roku. W 2016 roku Askew zaczął wspinać się po drabinie Road to Indy wygrywając mistrzostwa USF 2000 w 2017 roku. Dzięki stypendium w mistrzostwach szybko awansował do mistrzostw Indy Pro 2000 Championship. Następnie dołączył do zespołu Indy Lights Andretti Autosport w 2019 roku. Zdobył tam siedem zwycięstw, tyle samo pole position i aż piętnaście miejsc na podium. Tym samym udało mu się wygrać mistrzostwa Indy Lights 2019. Oliver Askew zadebiutował w IndyCar w 2020 roku, wystartował w 12 wyścigach i zdobył jedno podium. Ostatnio ten młody Amerykanin zanotował zwycięstwo w IMSA. Ukończył pięć razy zmagania w pierwszej piątce i sześć razy w pierwszej dziesiątce w sezonie 2021.

ZOBACZ TAKŻE
Scott Speed i jego nietypowa historia | Zmarnowane talenty F1

– Jestem bardzo podekscytowany ponownym dołączeniem Mistrzostw Świata Formuły E – powiedział Oliver Askew. – Uważam rodzinę Andretti Autosport i możliwość rozpoczęcia z nimi tego rozdziału w mojej karierze za coś więcej niż można to opisać słowami. Bycie jedynym potwierdzonym kierowcą reprezentującym Stany Zjednoczone w Formule E jest czymś, z czego jestem bardzo dumny. Nie mogę się doczekać tego, aby jak najszybciej przystąpić do pracy – dodał.

Pierwszy po latach Amerykanin w Formule E

– Kolejny debiut w Formule E to pełnoetatowy amerykański zawodnik rywalizujący w mistrzostwach świata – powiedział szef zespołu Roger Griffiths. – Dobrze wiem kim jest Oliver Askew, znam go z jego sukcesu w Indy Lights. Teraz podejmuje zupełnie inne wyzwanie. Z tego co już widzieliśmy co do jego etyki pracy i poświęcenia, oczekujemy od niego wielkich rzeczy. Pierwsza szansa, aby to zademonstrować będzie miała miejsce za kilka dni w Walencji. Na tym torze pokazaliśmy już dobre tempo na testach w poprzednich latach i oczywiście zwycięstwo Jake’a w zeszłym sezonie – podsumował.

ZOBACZ TAKŻE
Testy Formuły E przed sezonem 2020/21: Guenther na szczycie

Kiedy odbędą się testy, a kiedy pierwszy wyścig?

Oliver Askew zadebiutuje w wyścigach elektrycznych na przedsezonowych testach w Walencji. Rozpoczną się one 29 listopada. Po nich zawodnicy ruszą do zmagań 28 stycznia podczas Diriyah ePrix w Arabii Saudyjskiej. W ciągu siedmiu sezonów rywalizacji Formuły E Andretti zapewnił sobie osiem pole position, siedemnaście miejsc na podium i siedem zwycięstw w Formule E.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama