Connect with us

Czego szukasz?

Serie juniorskie F1

Roman Biliński zdradził plany na sezon 2022. Przed nim ważne starty

Roman Biliński został kierowcą zespołu Trident Motorsport i w 2022 roku będzie reprezentował go w serii FRECA. To ogromny krok naprzód w karierze wyścigowej 17-latka.

Roman Biliński Snetterton
Fot. Jacob Ebrey photography

Gdzie dołącza Roman Biliński? 

Trident Motorsport to włoski zespół startujący w wielu seriach wyścigowych. W ostatnich sezonach wystawił swoje zespoły zarówno w Formule 2, jak i Formule 3, a od sezonu 2022 pojawi się także we FRECA. Debiut będzie związany z ogromnymi ambicjami, ponieważ Trident w sezonie 2021 wywalczył mistrzostwo konstruktorów w głównej Formule 3. 

ZOBACZ TAKŻE
Belen Garcia o torze Spa. "Tam potrzeba zmian" | WYWIAD

Doskonałe występy Bilińskiego nie przeszły bez echa 

Sezon 2021 był przełomowym w karierze Romana Bilińskiego. Kierowca z polskimi korzeniami rozpoczął go w Brytyjskiej Formule 4, ale w trakcie sezonu dołączył do zespołu Arden International w GB3 Championship. Tam pokazał pełnię swojego talentu aż siedmiokrotnie stając na podium, w tym wygrywając trzy wyścigi – jeden z nich na legendarnych torze Spa-Francorchamps.  

Świetna postawa w Wielkiej Brytanii zaowocowała zaproszeniem na testy FRECA przez zespół R-ace GP (mistrzów FRECA w sezonie 2021). Wypadły one niezwykle korzystnie.  Kierowca pokazał w nich bowiem pełnię swojego potencjału, co spowodowało zainteresowanie Tridentu. Roman Biliński odbył prywatne testy z zespołem, podczas których okazał się zdecydowanie najlepszy spośród jego ośmiu uczestników.   Po obu testach zainteresowanie zawodnikiem wykazało wiele zespołów, ale ostateczny wybór padł właśnie na Trident, który okazał się najbardziej konkretny.

ZOBACZ TAKŻE
Emidio Pesce o Imoli. "To dosłownie tor z innej planety" | WYWIAD

Mieliśmy okazję zobaczyć Romana w akcji podczas ostatnich dwóch dni zimowych testów. Od razu zdaliśmy sobie sprawę, że mamy przed sobą bardzo zmotywowanego zawodnika. Od razu zyskał doskonałą chemię z zespołem i samochodem, wykazując się wybitnymi umiejętnościami. Z wielką przyjemnością witamy go w Trident Motorsport, mając wspólny cel, jakim jest wspólne osiągnięcie wspaniałych wyników – powiedział szef zespołu Trident, Maurizio Salvadori. 

Jestem niezwykle podekscytowany, że mogę dołączyć do zespołu Trident Motorsport. To spełnienie marzeń wielu młodych kierowców. Pragnę godnie reprezentować biało-czerwone barwy i iść w ślady Roberta Kubicy, który przetarł ten trudny szlak – drogę do F1, a następnie zapisał piękny rozdział w historii „królowej motorsportu” – skomentował ogłoszenie Roman Biliński. – Wierzę, że w tak profesjonalnym zespole jak Trident Motorsport, dysponującym świetnie przygotowanym bolidem, uda mi się walczyć o najwyższe cele. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by w świecie wyścigów zrobiło się głośno o kolejnym Polaku – dodał Biliński.

Czym jest FRECA? 

FRECA (Formula Regional European Championship by Alpine) to najważniejsza europejska seria dla młodych kierowców, którzy chcą zaliczyć awans do najważniejszych globalnych serii wyścigowych – F3, F2 i w końcu F1. Powstała w 2019 roku w miejsce Europejskiej Formuły 3.  

ZOBACZ TAKŻE
Dennis Hauger: Kim jest nowy mistrz Formuły 3?

W mistrzostwach stosuje się bolidy Tatuus T-18, które mają homologację F3. Opiekę nad serią sprawuje Alpine, które jest dostawcą silników. W przeszłości na tym poziomie doświadczenie zdobywali tacy kierowcy jak Esteban Ocon, Lando Norris czy Mick Schumacher. Co więcej, mistrz F3 z sezonu 2021, Dennis Hauger, rok wcześniej występował właśnie we FRECA.  Kalendarz sezonu 2022 możecie zobaczyć we wpisie poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz FRECA 2022. Sprawdź, kiedy startują Biliński i Wiśnicki

5/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

0 Comments

  1. Pingback: Biliński Roman – RaceDriver.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama