Connect with us

Czego szukasz?

WEC i 24h Le Mans

Znamy listę załóg na 24h Le Mans 2022. Są niespodzianki

ACO z tygodniowym opóźnieniem podało listę załóg do tegorocznej edycji 24h Le Mans, w której zobaczymy dwie polskie załogi. Jedną z niespodzianek jest obecność Kevina Magnussena na liście rezerwowej.

Le Mans start 2021 Hypercar
Fot. Tyotota Gazoo Racing / Twitter

Klasa Hypercar (niestety) zgodnie z oczekiwaniami

Pozytywną informacją dla tej kategorii jest to, że znowu na starcie pojawią się dwie konstrukcje Glickenhausa, które wystawi Team Joest. Amerykański konstruktor miał w ostatnich dniach pracować nad wystawieniem trzeciej załogi, ale ten plan spalił na panewce. Jim Glickenhaus zapowiadał, że chce, aby trzeci egzemplarz 007 pojawił się w WEC w sezonie 2023 z innym zespołem. Natomiast negatywna wiadomość to nieobecność Peugeota. Francuski producent przygotowuje samochód 9X8 do debiutu w WEC w sezonie 2022. Jednakże już od kilku tygodni wiadomo, że nie będzie to runda w Le Mans. Przyczyny opóźnień mają wynikać z powodów znajdujących się po stronie podwykonawców. Jednakże mówi się też, że istotną rolę ma grać aerodynamika pojazdu, która miała zostać zaprojektowana przy znaczącym udziale stylistów.

ZOBACZ TAKŻE
"Buba Wallace: Race": Czarnoskóry kierowca NASCAR | RECENZJA

LMP2 będzie stanowić niemal połowę stawki. Dodatkowo będzie tam więcej polskich akcentów

Dwanaście załóg dołączy w czerwcu do piętnastki, którą zobaczymy na pełen etat, co daje nam ilość dwudziestu siedmiu samochodów. Wśród nich zobaczymy chociażby CD Sport, DKR Engineering czy Nielsen Racing. Te zespoły wywalczyły automatyczne zaproszenia za tytuły zdobyte w AsLMS i ELMS. Tu warto wspomnieć, że ci pierwsi jako jedyni wystawią samochód z podwoziem Ligiera JSP2 17. Pozostałe załogi w LMP2 skorzystają z Oreki 07. Oprócz nich do stawki dołączają dobrze nam znane ekipy w ELMS, jak Cool Racing, IDEC Sport, Graff, Panis Racing czy TDS.

Dodatkowo, zgodnie z naszymi przewidywaniami na starcie pojawi się Inter Europol Competition,  który tym razem wystawi nie jeden, ale dwa samochody. Podstawowa załoga #34 zaliczy pełny sezon WEC. Z kolei #43 pojawi się w Le Mans na dzięki selekcji aut jaką dokonuje ACO przy ustalaniu listy załóg. Ostatnią kwestią jest temat Algarve Pro Racing. Portugalski zespół miał w tym roku dostarczać wsparcie operacyjne ekipie G-Drive. Jednakże wskutek wojny na Ukrainie, Rosyjski zespół zniknął ze stawki i tym samym APR przejedzie sezon 2022 pod własnym szyldem. Natomiast w Le Mans wystawią oni dwie załogi.

ZOBACZ TAKŻE
Cindric o rozwoju Porsche 963. "To skomplikowany pojazd"

Na liście rezerwowej wśród aut LMP2 pierwotnie widniały dwa samochody High Class Racing i załoga Racing Team Nederland. Jednakże po Sebring obydwa zespoły ogłosiły, że wycofują swoje zgłoszenia z tej listy.

 

Niespodzianka w GTE Pro, ale w GTE Am już stabilniej

W tej pierwszej klasie to było dość oczywiste, że Corvette doda drugi samochód. Jednakże mało kto się spodziewał, że pojawi się tam Riley, który otrzymał miejsce na liście za mistrzostwo w IMSA Sportscar w klasie LMP3 w sezonie 2021. Amerykański zespół wystawi Ferrari, ale nie zobaczymy tam fabrycznych kierowców włoskiego producenta poza Samem Birdem. Razem z nim wystartują tam Felipe Fraga i Shane van Gisbergen.

Natomiast w klasie Am do podstawowej czternastki dołączy nam dziewięć załóg. Tu jedyne, co można by uznać za niespodziankę to drugi samochód Spirit of Race, który otrzymuje wsparcie techniczne od AF Corse. Natomiast obecność dodatkowych aut AF Corse, Inception Racing, Iron Lynx czy Kessel Racing to raczej rzecz, której należało się spodziewać. Podobnie jest też w przypadku dodatkowego auta Proton Competition, które odpowie także za obsługę samochodu WeatherTech Racing. Warto jeszcze wspomnieć, że z IMSA Sportscar przybędzie nam też załoga Hardpoint Motorsport, która wywalczyła automatyczne zaproszenie we wspomnianej serii w klasie GTD. Na ten moment większość ekip zgłoszonych do startu w tegorocznej edycji 24h Le Mans jeszcze nie posiada pełnego składu kierowców.

ZOBACZ TAKŻE
Bohater Rosji grzmi. "Brak naszego hymnu to dyskryminacja"

Oprócz tego, mamy też trzy samochody klasy GTE Am na liście rezerwowej. Pierwsze miejsce przypadło Ferrari Rinaldi Racing. Natomiast drugie i trzecie miejsce otrzymały kolejno Absolute Racing Porsche i dodatkowa załoga TF Sport z Astonem Martinem.

Tegoroczna edycja 24h Le Mans wystartuje 12 czerwca, o godzinie 16:00 czasu polskiego. Pełna lista załóg do tegorocznej edycji francuskiego klasyka znajduje się tutaj.

Oceń nasz artykuł!
Reklama